Eleştiri ve Tavsiye

Kişisel gelişim için en faydalı kişiler kesinlikle etrafınızda bulunan iş arkadaşlarınızdır. Başkalarını izlemek, dinlemek sürekli uyguladığımız adımlardır aslında. Peki verilen tavsiyelere veya yapılan eleştirilere ne kadar açığız?

Tavsiyelere Kulak Verin
Koçluk yapın

İnsanların size tavsiye vermesini sağlamak oldukça zor olabilir. Bu nedenle, tavsiye aldığınızda, zihinsel olarak ona göre hareket edebilecek bir konumda olmanız önemlidir. Tavsiyeyi görmezden gelen biriyseniz, size tavsiyede bulunmaya istekli insanları kısa süre sonra etrafınızda bulamayacaksınız.

Destek Bağlantısı
Geri bildirimden öğrenin

Tavsiyeyi aldıktan sonra, bunu ciddiye alın. Geri bildirim almak yeterince zor olabilir, bu yüzden eğer alacak kadar şanslıysanız boşa harcamayın. Bazı insanlar ne yazık ki hayatlarını tamamen cehalet içinde yaşayarak nadiren geri bildirim alırlar. Onlardan olma.

Başkalarının söylediklerini dikkatlice dinleyin

Başkalarının sözlerine, güçlü bilgi için çıkarılacak değerli, gizli bilgiler gibi davranın. Bununla daha iyi bir insan olabilirsiniz.

Destek Bağlantısı
Eleştiriye Açık Olun

Eleştiriyi alabildiğin zaman kesinlikle almalısın. Bazı insanlar eleştiriden çekinirler, bu eleştirinin zayıflıklarını ortaya çıkardığından ve başarısızlıklarını vurguladığından korkarlar. Durum böyle değil; iş arkadaşlarınız size eleştirel yollarla değerli iletişime geçerek ve yapıcı geri bildirimler vererek sizi daha iyi hale getirmeye çalışıyor.

Bir geliştiricinin alabileceği en iyi ve en acil eleştiri, kod incelemeleri sırasında olur. Programcı arkadaşlarınız, en iyi uygulamaları takip etmenize ve yüksek kaliteli koda götüren stillere ve kurallara uymanıza yardımcı olabilir. Hakem olarak işlerini çok ciddiye almalılar çünkü gelecekte bu kodu desteklemek zorunda kalacaklar.

Destek Bağlantısı

Ayrıca test uzmanlarından değerli geri bildirimler de alabilirsiniz. Kalite ekibinin yalnızca hataları bildirmesi gerekmez. Ayrıca sizi işe yarayan ancak optimal olmayabilecek şeyler hakkında da bilgilendirebilirler. Net olmayan kullanıcı arayüzleri. Yavaş görünen yanıt süreleri. Test etmesi zor uygulamalar. Mümkün olduğu kadar çok bilgi almak için kalite ekibiyle birlikte çalışmaktan kaçmayın.

Bir başka iyi geri bildirim kaynağı da ürün sahipleri ve yöneticilerinden gelir. Devam eden bir çalışmanın gösterilmesinden sonra teknik özelliklerde değişiklikler aldığınızda, bu değişiklik, ekibinizin uygulamayı daha iyi tasarlamış olabileceğinin bir işaretidir. Tasarım aşamasında hataları bulmak, sonraki aşamalarda değişiklik yapmanın sonucunun pahalı olmasından çok daha iyidir.

Destek Bağlantısı

Mükemmel değilsin ama daha iyi olabilirsin. Kim daha iyi olmak istemez?

Destek Bağlantısı

M. Furkan BAŞKAK

Olur da sorarlarsa; aslen Metalurji ve Malzeme Mühendisi olmak için çabalayan fakat Çalışma Ekonomisi'nde de öğrenim gören, iki alakasız bölümlerden daha da alakasız olarak kalabalık bir firmada hayatını idame ettiren, araştırmayı, sormayı, dinlemeyi, gezmeyi, okumayı ve yazmayı seven biri dersiniz. Yetmezse Hakkımda sayfamı ziyaret edebilirsiniz.

One thought on “Eleştiri ve Tavsiye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: