Hayata Biraz Mola

Toplumumuzun, yaşamımızın ve kültürümüzün çoğu üretebilmek ile şekillenmiştir. Ben de olduğu gibi aslında hepimiz 7 gün 24 saat bir şeyler yapmıyorsak, üretken değilsek suçlu hissetmemiz gerektiğine dair dip detayda zarar verici bir inanca sahibiz. Kendimi pek iyi hissetmediğim ama yine de işe gitmeye zorladığım ya da işe gitmediysem, zorlamadığım ve üretken olduğum için kendimi bütün gün suçlu hissettirdiğim pek çok gün yaşamışımdır. Bu, günümüzde yaygın bir fenomendir ve bu yanlış anlamanın üzerindeki perdeyi kaldırmaya devam etmemiz çok önemlidir.

Bugün uyandım ve vücudum çok ağırdı ve boynum sertleşmişti. Sabah yürüyüşe çıkmamak için kendimi ikna etmeye çalıştım. Kendime itici olmak istemedim ya da sonrasında işe düzgün başlayamama kaygısını taşımak istemedim. Ama boynum o kadar sertti ve bacaklarım o kadar sızlıyordu ki hareket ettirmek dahi müthiş düzeyde canımı yaktı. Tüm bu sinyallere aldırış etmeyip, bedenimi hiçe sayarak durmadım, yine burnumun dikine giderek önce yürüyüşe çıktım, duş aldım, kahve makinesini açtım, sonra işe başlamak için çalışma masama geçtim. Her şey diğer sağlıklı günlerimde yaptığım gibiydi. Tabi bedenimin verdiği tepkilerle inatlaşmam durumu daha da kötüleştirirdi ve düzelmesini beklerken sızılarım katlanarak arttı. Böylece kendimi zorlamak yerine sınırlarımı bir kere daha tanıdım ve bu sınıra saygı göstermem gerektiğini bir kere daha benimsedim. Bunu anlamak için inatlaşman mı gerekiyordu sorusunu duyuyorum. Fakat lütfen beni eleştirmeden önce; bir musibet, bin nasihatten iyidir sözünü hatırlayın. Kendi sınırını bilmek, somutlaştırılması çok önemli bir kavram çünkü başkalarının sınırlarına saygı duymamız gerektiği gibi, kendi sınırlarımıza da saygı duymalıyız.

Destek Bağlantısı
Yorulduysan dur ve dinlen. Mola ver ama hedefine ulaşana kadar sakın pes etme!

Toplumsal kişiden daha fazlası olduğunu ve içinde bulunduğun sistemin aslında karmaşık bir sistem olduğunu anla ve kabul et, seni hayatta tutmak için çok çalışıyor olmamız gerektiğini kabul ettiğin gibi bazen de ara vermemiz gerekiyor. Bugün kendime ait analizlerimi biraz daha geliştirdim ve kendime saygı duyma kararını bir kere daha verdim.

Öyleyse bugün sizde bir dakikanızı ayırıp hayatınızda nerelerde kendinize biraz daha nazik olabileceğinizi analiz edin, kendinize biraz daha boşluk verin ve hayatınıza biraz mola verin.

Destek Bağlantısı

M. Furkan BAŞKAK

Olur da sorarlarsa; aslen Metalurji ve Malzeme Mühendisi olmak için çabalayan fakat Çalışma Ekonomisi'nde de öğrenim gören, iki alakasız bölümlerden daha da alakasız olarak kalabalık bir firmada hayatını idame ettiren, araştırmayı, sormayı, dinlemeyi, gezmeyi, okumayı ve yazmayı seven biri dersiniz. Yetmezse Hakkımda sayfamı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: