Sahte Hesap ile Stalklamak

Bunu olabildiğince doğru ve nazikçe söyleyeceğim; takip etmemek, biri hakkında iyi veya kötü konuşmamak, onunla ilgili ortak anılardan uzaklaşmak gibi eylemler hayatınızın kontrolünü geri almanın harika bir yoludur. Çünkü insanları takip etmek için sahte hesaplar yaratırsanız, yine de sizi kontrol ederler ve bu sizi muhtemelen sandığınızdan daha fazla etkiler.

Günümüzde gelişen teknoloji ile hayatımıza giren dünyada ki en zararlı şey nedir hemen ondan bahsedeyim; stalk. İngilizce kökenli olan bu kelimenin Türkçe karşılığı ise sap. Başkasını gizli bir şekilde takip eden kişilere ise stalker diyorlar. Stalker kelimesinin dilimizde ki karşılığı takipçi, iz sürücü olsa da, ben kesinlikle bu çeviriyi kabul etmiyorum! Kelimenin temeline inerek çevirecek olursak; sapçı, saplantılı anlamlarını çıkarmak daha doğru olacaktır diye düşünüyorum.

Destek Bağlantısı

Saplantı kelimesi bilimde; yersiz olduğu bilinen ama kişinin etkisinden kendini bir türlü kurtaramadığı düşünce anlamı taşırken, felsefede ise; bilincin takılıp kaldığı, kurtulamadığı, düzeltemediği yanlış bir tasarım anlamına gelir.

Kendi isminizle bakamayacağınız insanlara gizlice de bakılmamalıdır.

Destek Bağlantısı

Takipçi terimini sevmiyorum ve insanları bu kategoriye sokmaktan hoşlanmıyorum, çünkü eğer düşünürseniz, hiç kimse bu kadar yalnızlaşmış, saplantılı ve çekimser bir hayata sahip olmamalı. Gerçi genel olarak sosyal medyayı ve sanal dünyanın getirdiği bu sosyal medya terimlerini de tam olarak benimseyebilmiş değilim.

Sürekli olarak başkalarını gizlice kontrol etmek sizi bir takipçi haline getirir. Sadece bir takipçi. Bu kategoride olmak ise farkında olmasanız dahi kendinizi nasıl gördüğünüzü ve kendinize olan saygının düşmesini etkileyecektir. Çünkü değerli vaktinizi ne yaparak geçirdiğinizi göremeseler bile, bu vakitleri nasıl değerlendirdiğinizi siz biliyorsunuz. Bu durum ise direkt olarak öz saygınızda düşüşe sebep olacaktır.

Destek Bağlantısı

Kendi hayatınızı doyasıya yaşamak varken, isminizi görmesini istemediğiniz platonik olduğunuz bir olayın peşine düşmek veya geçmişe olan saplantınızı sonucu olmayacak bir hiç uğruna heder etmiş olacaksınız.

Bu yüzden şu anda bu kötü alışkanlıklardan kurtulun ve kendinizle gurur duyduğunuzdan emin olun, özellikle de kimse sizi görmediğinde. Kendinize hayır diyebilmenin gücünü keşfedin!

Destek Bağlantısı

Başkalarını gizlice kontrol eden saplantılı insanlardan mısınız? Lütfen olmadığınızı söyleyin.

Destek Bağlantısı

M. Furkan BAŞKAK

Olur da sorarlarsa; aslen Metalurji ve Malzeme Mühendisi olmak için çabalayan fakat Çalışma Ekonomisi'nde de öğrenim gören, iki alakasız bölümlerden daha da alakasız olarak kalabalık bir firmada hayatını idame ettiren, araştırmayı, sormayı, dinlemeyi, gezmeyi, okumayı ve yazmayı seven biri dersiniz. Yetmezse Hakkımda sayfamı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: