Yeni Yöneticilere Tavsiyeler

Yönetici pozisyonuna geçmek, yeni sorumluluklar ve aşmanız gereken yeni zorluklar demektir. Bu yeni beklentiler, ilk aşamada biraz zor görünebilir. Bu süreçte hazırlık yapmak, açık fikirli ve yeni şeyler öğrenmeye hevesli olmak, sizi başarıya götürecek ipuçlarıdır.

Yönetici olma sürecini rahat ve kolay geçirmeniz için size bazı önerilerim var.

Destek Bağlantısı

Sizden ne beklendiğini bilin

Daha en başından bir yönetici olarak sizden ne beklendiğini bilmeniz çok önemli. Örneğin çeşitli görevlerin ve hedeflerin önceliklerini bilmelisiniz. Ayrıca acil ilgilenmenizi gerektiren ya da daha sonra ilgilenebileceğiniz problemleri belirlemelisiniz. İyi bir yönetici, potansiyel riskleri belirlemeyi ve bunlarla hızlıca başa çıkmayı bilmelidir. Her şeyden önce iyi iletişim becerisi, yönetim kadrolarında başarıyı elde etmek için olmazsa olmazlardandır. Bu yüzden her zaman neye ihtiyacınız olduğunu ve çalışanlarınızdan ne beklediğinizi açıkça belirttiğinizden emin olun.

Yeteneklerinizi geliştirin

Çalışanlarınızı motive etmek kadar sorunları hızlıca ve etkili bir biçimde çözmek de yönetici pozisyonunuz için ihtiyacınız olan iki yetenektir. Pek çok şirket, yöneticilerini, yeteneklerini geliştirmeleri için özel koçluk seanslarına veya kurslara göndermektedir. Ayıca bu konuda daha fazla bilgi sahibi olunabilecek pek çok online kaynak, interaktif eğitim seansları, online dergiler, forumlar, yönetim konularına adanmış kaynaklar da mevcut. (TED öncelikli önerimdir. Bir Youtube kadar heyecanlı olmazsa da, bir kitap kadar bilgi) Farklı bir yöntem olarak, başka yöneticilerle konuşarak onların deneyimlerinden de yararlanabilirsiniz. Bu ayrıca hayran olduğunuz ve özendiğiniz eski yöneticilerinizi daha detaylı tartabilmenize de yardımcı olur. Örneğin sizi etkilemek için ne yaptılar? Daha fazlasını öğrenmek sadece yeteneklerinizi geliştirmek için değil, aynı zamanda kendi eşsiz yönetim tarzınızı oluşturmanız açısından da faydalıdır.

Destek Bağlantısı

Yetki vermeyi ve öncülük etmeyi öğrenin

Etkili bir yönetici, bir departman veya bölümün arkasındaki itici güçtür. Takımda bir oyuncuyken, şimdi takımın koçu oldunuz. Bir yönetici olarak yapmanız gereken, görevleri adil ve etkili bir biçimde paylaştırmanızdır. Çalışanlarınızın güçlü ve zayıf yanlarını bilmeli, görevleri buna göre kişilere atamalısınız. Takımın lideri olarak, ellerinden gelenin en iyisini yapmaları için onlara ilham vermeli ve başarının tanımını onlara iyi aktarmanız gerekmektedir. Ayrıca sıcak ve cazip bir çalışma ortamı yaratmalısınız. Takımınızın her bir üyesi, hem birlikte, hem de bireysel olarak büyüme ve hedeflere ulaşma yolunda değerli olduğunu hissetmelidir.

Destek Bağlantısı

M. Furkan BAŞKAK

Olur da sorarlarsa; aslen Metalurji ve Malzeme Mühendisi olmak için çabalayan fakat Çalışma Ekonomisi'nde de öğrenim gören, iki alakasız bölümlerden daha da alakasız olarak kalabalık bir firmada hayatını idame ettiren, araştırmayı, sormayı, dinlemeyi, gezmeyi, okumayı ve yazmayı seven biri dersiniz. Yetmezse Hakkımda sayfamı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: