WordPress – All in One SEO

WordPress blogu için birçok SEO eklentisi var ve fazlasıyla çeşit olması insanın aklını gerçekten karıştırıyor. All in One SEO Pack, WordPress blogunuzu optimize etmek için popüler bir SEO eklentisidir.

Acemi bir blog yazarı, başlangıç düzeydeki işlemleri yapabilen webmaster için SEO eklentisini yapılandırmak oldukça zor bir işlem olabiliyor. Yoast SEO vb. eklentiler gerçekten zaman harcanması ve detaylıca kontrol edilmesi gereken eklentilerden olduğu bilinen bir gerçek. All in One SEO Pack ayarları ise gerçekten başlangıç düzeyindekilerin bile ayarlayabileceği basitlikte… Hatta All in One SEO Pack ayarları varsayılan bile kalsa gerçekten iş görür şekilde ayarlanmış durumda…

Destek Bağlantısı

Eklentiyi yüklemeye ve ayarlarını yapmaya başlamadan önce All in one SEO Pack eklentisinin ücretsiz sürümünün birçok önemli özellikten yoksun olduğunu belirtmekte fayda var. furkanbaskak.com.tr üzerinde All in one SEO Pack ücretsiz sürümü yüklü ama hitler ve reklam gelirleri arttıkça Premium sürümüne kesinlikle geçeceğim.

WordPress’in varsayılan olarak SEO’ya göre optimize edildiği söyleniyor; ancak varsayılan ayarların yanı sıra arama motoru için sağlam bir hale getirmek için yapmamız gereken birçok ayar var. All in One SEO Pack blogunuzu arama motorlarına uyumlu hale getirerek WordPress scriptinin eksik kaldığı yerlerde bize yardımcı olacak.

Destek Bağlantısı

Eklentiyi buradan indirebilirsiniz.

Eklentiyi kurduktan ve etkinleştirdikten sonra devam edip yapılandırmamız iyi olur.

Destek Bağlantısı

Bilmeniz gereken birkaç şey:

# Ana Sayfa Başlığı: Blog adınızı anahtar kelime ile birlikte kullanın. (Örnek: Can Dirgen – Kişisel Blog) Ben “kişisel blog” kelimesini hedeflediğim için ad soyad kombinasyonu dışında başlıkta anahtar kelimemi kullandım.

Destek Bağlantısı

# Ana Sayfa Açıklama: 160 karakterde blogunuzun ne hakkında olduğunu yazın. Anlamlı, bilgilendirici ve anahtar kelime açısından zengin olsun.

Web yöneticisi doğrulama: WordPress blogunuzu Google Web Yöneticisi aracı, Bing web yöneticisi aracı ve Pinterest’te doğrulamak için bu kısmı kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey; web sitenizi bu üç web sitesine de gönderin, doğrulama anahtarını alın ve buraya yapıştırın. Nasıl yapılacağını bilmiyorsanız yorum kısmından yardımcı olabilirim.

Destek Bağlantısı

Google Ayarları: All In One SEO Pack eklentisi Google yazarlığını destekler. Tek yazarlı WordPress blogunuz varsa en iyi şekilde çalışır. Google artı, Google Plus profil linkinizi ekleyin ardından Google + profilinize blogunuzun linkini ekleyin. Google+’ (Google Plus) 2 Nisan 2019 tarihinde kullanıma kapatıldı. Ayrıca blogunuzda Google Analytics izlemesini hızlı bir şekilde etkinleştirmek için Google Analytics Kimliğiniburaya ekleyebilirsiniz.

Noindex Settings:

Bu kısım arşiv sayfalarınızın arama motorları tarafından dizine eklenmemesi için en önemli ayarlardan biridir. Arşiv sayfalarınız kullanıcı deneyimi ve sitelerinizde gezinmek içindir. Arama motoru dizine eklediğinde, düşük kaliteli sayfalar olarak algılar ve bu şekilde puanlar.

Destek Bağlantısı

Noindex ayarları sayesinde tüm arşiv sayfalarını arama motorlarına kaydettirmeyeceğiz. furkanbaskak.com.tr kişisel blogumda tarih, yazar, etiket arşivini noindex olarak kullanıyorum. İstediğiniz kısımları noindex yapmak size kalmış…

Gelişmiş ayarlar altında “Açıklamaları otomatik oluştur” yazan seçeneğin işareti seçiliyse kaldırın; çünkü kendi meta tanımınızı daha iyi bir değer ve sıralama elde edebilecek şekilde yazmak daha iyi olacaktır.

Destek Bağlantısı

Son seçenek olan Anahtar Kelime ayarları ve Meta Anahtar Kelimeler artık arama motorları tarafından sıralama faktörü olarak alınmıyor; bu nedenle devre dışı bırakın.

Yeni yazı ekle dediğiniz zaman yazı yazma kısmının altında All In One SEO Pack Titles, Description, and Keyword kısmını göreceksiniz.

Destek Bağlantısı

Meta Başlığı: Bir yazı yazdığınızda arama motorunun yazınızı nasıl görmesini istediğiniz ile okuyucularınızın yazı başlığını nasıl görmesini istediğiniz arasında bir fark vardır. Bu seçenek başlık aramalarınızı okur dostu olarak da yapma özgürlüğü sunar. Varsayılan başlık, okuyucunuzun göreceği kısımdır ve All in One SEO Pack SEO META seçeneği kısmında başka bir başlık girdiğinizde bu arama motoru için kullanılacaktır.

Meta Açıklaması: Arama motoru optimizasyonunun en önemli parçalarından biridir. Meta açıklaması, sayfanızın arama sonuçlarında hangi arama sonucunun gösterileceğidir. Özel olarak anahtar kelime bakımından zengin bir açıklama girebilirsiniz; yoksa bu eklenti ilk 160 kelimeyi otomatik olarak açıklama olarak algılayacaktır. Yazıda hedeflediğiniz anahtar kelimenizi de içeren özel bir 160 karakterden daha az meta açıklama yazmanızı öneririm. Arama motorlarından daha fazla tıklama almanıza yardımcı olacağından meta açıklamanıza aşırı derecede önem vermenizi tavsiye ederim.

Destek Bağlantısı

Anahtar Kelimeler: Anahtar Kelimeler alanı varsa boş bırakabilirsiniz. Yukarıda bahsettiğim gibi artık arama motorları önem vermiyor.

All in One SEO Pack eklentisiyle ilgili herhangi bir sorunuz varsa bana sormaktan çekinmeyin. Umarım faydalı bir yazı olmuştur.

Destek Bağlantısı

M. Furkan BAŞKAK

Olur da sorarlarsa; aslen Metalurji ve Malzeme Mühendisi olmak için çabalayan fakat Çalışma Ekonomisi'nde de öğrenim gören, iki alakasız bölümlerden daha da alakasız olarak kalabalık bir firmada hayatını idame ettiren, araştırmayı, sormayı, dinlemeyi, gezmeyi, okumayı ve yazmayı seven biri dersiniz. Yetmezse Hakkımda sayfamı ziyaret edebilirsiniz.

One thought on “WordPress – All in One SEO

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: