Doğru Kişiyi İşe Alma

Doğru kişiyi seçmek kolay değil – işe alım müdürü, İK yöneticisi, C-suite üyesi olarak, farklı rollerde neyin değer kattığını anlamanız gerekir ki bu yetenek bulma savaşında gizli silahlarınızdan biri olacaktır.

Nitelikleri, yetenekleri ve geçmiş performansı uygun olan adayları bulmak kadar, bu kişinin ekibinizin ve şirketinizin değerlerine tam uyum sağlaması da önemlidir.

Destek Bağlantısı

Görüşülen adayların değerleri ile şirketin değerlerinin birbiriyle uyumlu olmasının ne kadar önemli olduğunu anlamış olan işverenler ve işe alım müdürleri, verimin daha yüksek ve ekibin uyum içinde olmasını ve çalışanların elde tutulmasını sağlar. Çalışan ise, daha fazla bağlılık hisseder ve iş tatmini yaşar, çünkü değerlerin örtüşmesi, uzun vadede yeteneklerden daha önemlidir.

Değer örtüşmesi nedir?

Değer örtüşmesi, şirket ile çalışan arasındaki itici güçlerin anlaşılması ve şirket değerleri ile çalışan değerleri arasında uyum sağlanmasıdır. İşe alım müdürü, müşteri hizmetleri, yaratıcılık ve inovasyon, sosyal gelişim veya fikir liderliği gibi şirket değerlerini görüşülen adaylara anlatmalıdır.  

Destek Bağlantısı

Şirketiniz ekip çalışması mı yoksa rekabeti mi destekliyor? Bireysellik mi yoksa uyum mu önemli? Aşağıdaki beş tavsiyeye kulak vererek şirketinizin değerleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz:

  • Çalışan değer önermesi (EVP), şirketinizin çalışana sundukları ve şirketin işveren adayı olarak dışarıda ki adaylar tarafından nasıl algılandığının değerlendirilmesi ve özetlenmesi.
  • İşyerinde ki çalışanlara dışarıdan bir gözle bakmaya çalışarak çalışanların gözlemlenmesi ve işteki çalışma şekillerinin değerlendirilmesi.
  • Çalışma ortamının çalışanlara ve iş uygulamalarına olan etkilerinin incelenmesi (yer, ışık, dekor vb.) – Açık ofis sistemi mi uygulanıyor? Çalışma ortamının dekorasyonu modern mi yoksa klasik mi?
  • Çalışanlarla çalışma düzeni ve sevdikleri/sevmedikleri şeyler hakkında objektif ve onları yargılamayan bir üslupla konuşulması.
  • Şirketinizin halihazırda sektördeki yeri hakkında fikir sahibi olmak için çalışma ortamının ve şirketin genel görünümünün benzer şirketlerle karşılaştırılması.

İşe en uygun kişiyi nasıl bulurum?

İşyerindeki davranışları ve motivasyon kaynakları hakkında bilgi edinebilmek için adaylara görüşme esnasında nasıl sorular soracağınızı bilmeniz gerekir. Bu soruları, şirket değerleriniz ile ilgili inceleme yaptığınızda kendiniz de geliştirebilirsiniz. Sorular, görüştüğünüz kişiye geçmişten örnek verme ve şirket değerlerinize nasıl uygun olduğunu ifade etme imkanı verecek şekilde düzenlenmelidir.

Destek Bağlantısı

Açık fikirli olun fakat nasıl birine ihtiyacınız olduğunu da unutmayın

Adayların şirket değerlerine uygun olarak sahip olmaları gereken yetenekleri listeleyin ve bu yeteneklerin günlük çalışma rutininde nasıl bir etki yaratacağını ekibinizle değerlendirin. Şirket kültürünün performansı nasıl etkilediği hakkında konuşun ve adayın geçmişte bu konuyu nasıl ele aldığını görün.

Etrafınızdaki bütün kaynakları kullanın

Eğer ekibiniz diğer ekiplerle yakın biçimde çalışıyorsa yeni takım arkadaşınızın bu konuya bakış açısını sorun- önceki şirketlerindeki ilişkileri nasıldı? Bazı yetenekler eksik miydi? İş ortaklığı yapmak ve şirket içi ağ kurmak önemliyse, tecrübelerini enine boyuna değerlendirin.

Destek Bağlantısı

M. Furkan BAŞKAK

Olur da sorarlarsa; aslen Metalurji ve Malzeme Mühendisi olmak için çabalayan fakat Çalışma Ekonomisi'nde de öğrenim gören, iki alakasız bölümlerden daha da alakasız olarak kalabalık bir firmada hayatını idame ettiren, araştırmayı, sormayı, dinlemeyi, gezmeyi, okumayı ve yazmayı seven biri dersiniz. Yetmezse Hakkımda sayfamı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: