Yeni İşe Geçiş Süreci

İş değiştirmek asla kolay değildir. Mevcut işinizdeki son birkaç haftanız iş arkadaşlarınızla vedalaşmak, şirket dışından irtibatta kalmak istediğiniz kişilere e-posta göndermek ve elbette elinizdeki işleri tamamlamakla geçer.

Üstelik tüm bu işlerin, yeni işinize başlamak üzereyken yapılması gerekir.

Destek Bağlantısı

Diğer pek çok şeyde olduğu gibi, bu değişikliği, çevrenize hemen bildirmek isteyeceksiniz. Mevcut işinizdeki son haftalarınızı ve yeni işinizdeki ilk haftalarınızı mümkün olduğunca kolay şekilde idare etmek için beş önemli tavsiyemize kulak verin.

1)Ayrılacağınızı son gün ilan edin

Mevcut işinizin son gününde, LinkedIn ve Xing gibi mesleki ağlarda mevcut işinizde edindiğiniz tecrübe için teşekkür ederek yeni bir işe geçtiğinizi belirten bir durum güncellemesi paylaşın.

Destek Bağlantısı

Bu tür sosyal paylaşımları yeni işinizdeki ilk gününüzde en az seviyede tutmaya çalışın; sonuçta, başınızı telefondan kaldırmadan tebrik mesajlarına cevap verirken çalışmak veya öğle yemeğine çıkmak istemezsiniz.

Aynı şey, ayrılacağınızdan haberi olmayan insanları bilgilendirmek amacıyla son gününüzde göndereceğiniz şirket içi e-postalar için de geçerli. Bu ayrıca, yakında eski iş arkadaşlarınız olacak insanlara profesyonelliğinizi göstermek için de mükemmel bir fırsat. Geride hatırlayacakları güzel bir hatıra bırakmış olursunuz.

Destek Bağlantısı

2)Önceki iş vereniniz hakkında kötü konuşmayın

Yeni ayrıldığınız bir şirket ile ilgili negatif konuşmak ne kadar dayanılmaz olsa da, unutmayın ki günümüzde sanal ve ‘gerçek’ dünyadaki yorumlarımız uzunca bir süre arkamızdan gelir. Yapmak isteyeceğiniz son şey önceki şirketinizde kötü bir izlenim bırakmaktır; ne de olsa, insanlar sık sık iş değiştiriyorlar ve siz belki de aynı kişilerle tekrar çalışacaksınız.

Yeni işinizde aynı durumun yaşanmaması için fikirlerinizi kendinize saklayın ve kötüye giden şeyleri halletmek için referans olarak kullanın.

Destek Bağlantısı

3)Bir mentorunuz olsun

Eski şirketinizden saygı duyulan bir iş arkadaşınızla mentorluk ilişkisi kurmanın şimdi tam zamanı. Onlara danışmanıza şaşıracak ve bu durumdan memnun olacaklardır. Mentorluk ilişkisi ile deneyimli bir iş arkadaşından çok şey öğrenebilirsiniz. Üstelik bu şekilde, kendileriyle olan profesyonel ilişkiniz de uzun vadede güçlenecektir.

Bu ayrıca, biraz ileride olmakla birlikte yeni şirketinize de bir fikir verebilir. Ne de olsa, ilk 90 gün öğrenmeye devam edeceksiniz, bu nedenle işi daha da zorlaştırmayın. 

Destek Bağlantısı

4)İlk haftalarınıza yönelik amaçlarınızı belirleyin

İşteki ilk birkaç hafta içinde gerçekleştirilmesi gereken amaçları yeni ekibinizle birlikte belirlemeye özen gösterin. Bu amaçlar yeni bir ürünü öğrenme, kullanacağınız bir programa ilişkin sertifika alma veya basit yeterlilik becerileri ile ilgili olabilir.

Bu, yeni ekibinizi ve rolünüzü çabucak anlamanıza ve yeni iş arkadaşlarınıza doğru hedefler karşısında kolları sıvama konusunda ne kadar ciddi olduğunuzu göstermenize yardımcı olur.

Destek Bağlantısı

5)Eğlenin!

Belki de önceki işinizi stresli olduğu için bıraktınız veya işinizi sevmiyordunuz ya da büyük olasılıkla yönetimle anlaşamıyordunuz. Değişiklik istediğiniz için bu fırsatı değerlendirdiğinizi unutmayın. Bu nedenle, yeni işinize sarılın ve keyfini çıkarın!

Destek Bağlantısı

M. Furkan BAŞKAK

Olur da sorarlarsa; aslen Metalurji ve Malzeme Mühendisi olmak için çabalayan fakat Çalışma Ekonomisi'nde de öğrenim gören, iki alakasız bölümlerden daha da alakasız olarak kalabalık bir firmada hayatını idame ettiren, araştırmayı, sormayı, dinlemeyi, gezmeyi, okumayı ve yazmayı seven biri dersiniz. Yetmezse Hakkımda sayfamı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: