Saksıda ki Sineklerden Kurtulun!

Saksıda oluşan küçük sineklerden doğal yollar ile kurtulmak için daha önce Saksı Bitkilerinde Oluşan Sineklere Çözüm yazısını paylaşmıştım ve yazdığım yolları deneyip saksıda oluşan küçük sineklerden kurtularak çözüme ulaşanlardan günde onlarca teşekkür e-postası aldım ve almaya devam ediyorum. Fakat her yolu denemesine rağmen saksı sineği için çözüme ulaşamadığını söyleyen okurlarım da bulunuyor. Eski yazımda zaten evde ki sineklere çözüm olabilecek her doğal aşamayı paylaşmıştım fakat mutasyon geçiren sinekler ve haşereler için bazen kimyasal savaşta gerekebiliyor! İşte bu yazım da, paylaşmadan önce kendi saksılarım da deneyerek zararlı bir sonuç almadığım ve hatta sineklerden kurtulmak için 100% sonuç aldığım ilacı paylaşıyorum; çiçeklerde oluşan küçük sinekler için ilaç Mostar 20 SP!

Saksida sineklenme nasıl yok edilir sorunu için çözüm olan bu ilacı ziraat ilaçları satan her hangi bir yerden temin edebilirsiniz. Ben Mostar marka kullandım fakat bulunduğunuz bölgede aynı markayı bulunmama ihtimaline karşı söyleyeyim; herhangi bir 20 SP ziraat ilacını alabilirsiniz. SP demek; ilaç içerisinde çözünen toz anlamına geliyor ve rengi belli olması için mavi ya da pembe olabiliyor.

Destek Bağlantısı

İlaç tarımda genelde yaprak bitleri için kullanılmakta ve yaprak bitlerin de kesin çözüm alındığı söylenmekte. Ben kullanım amacını farklılaştırarak toprakta oluşan sinekler için denedim ve 100% fayda gördüm.

Saksı sinekleri için kullandığım Mostar 20 SP zirai ilacı; sistemik etkili bir insektisittir. Bitkinin yaprak, gövde ve köklerinden çok rahat öz suyuna girerek, kolay dağılır ve birçok zararlıyı kontrol eder. Etkisini 14-21 gün korur. Ve belirteyim ki sinek, bit, haşere öldürdüğü gibi hatalı kullanım yapılırsa insanlarda da ölümcül etki taşımaktadır. Bundan dolayı yazıma iyi göz atın! Topraktaki sinekler nasıl yok edilir konusuna dönebiliriz. Topraktaki sinekler için ilaç kullanımının son çare olduğunu hatırlatmak isterim.

Destek Bağlantısı

Evde Domates Yetiştirme yazımda da olduğu gibi domatesleri sürekli suladığım ve toprağının nemli olması sebebiyle saksı sineği için harika bir yaşam ortamı olduğu için, domateslerim için kullandım. Ve yukarıda da belirttiğim gibi bitki içerisine kolay dağılıp, etkisi uzun sürdüğü için ve hatalı kullanımın insan için hastalık ve ölüme sebep olabileceği için benim gibi yenilebilir veya Aloe Vera gibi sürülebilir bir ev bitkisinde veya tarım bitkisinde kullanıyorsanız, hasata 20 gün kala hiç bir şekilde bu ilacı hatta hiç bir ilacı kullanmanızı tavsiye etmiyorum!

Şimdi gelelim tüm doğal yolları deneyip sonuç alamayanlar için, saksıda oluşan sineklerden ilaç ile kurtulmak için neler yapacağımıza;

Destek Bağlantısı
  • İlaç paketini açmadan önce; eldiven, maske ve hatta gözlük taktığınıza emin olun.
  • 1 litrelik bir fısfıs sprey şişeye 1 çay kaşığı Mostar 20 SP (veya bulduğunuz herhangi bir 20 SP) ilacı koyun. Çay kaşığını ya atın ya da tamamen temizlendiğine emin olun.
  • Fısfıs sprey şişenin üzerini tamamen su ile doldurun ve ilacın su içerisinde çözündüğüne emin olun.
  • Sinekler yapraklardan ziyade toprakta olduğu için sprey ile toprağı ve bitkinin toprağa yakın gövdesini sulayın. Eğer yapraklarda da sineklenme var ise yapraklar için de kullanabilirsiniz.
  • Şişeniz ile işiniz bittikten sonra iyice durulayın ve fısfıs sprey hortumunun da temizlendiğine emin olun.
  • Ben tek kullanımda kesin sonuç aldım fakat siz kesin sonuç almazsanız, sinekler bitene kadar 1 hafta aralıklarla işlemi tekrarlayın.
  • Her ilaç kullanmadan sonra saksı bitkinizi 1 gün havalandırın.
  • İlacı çocuklardan ve hatta herkesten uzakta tutun, bilinmeden dokunulmasını ve benzeri durumları önleyin.

Kimyasallar pek tercih edilmezse de saksı sinekleri için ilaç, sinekler için kesin çözüm isteyenler tarafından tercih edilerek dikkatli bir şekilde kullanılabilir.

Destek Bağlantısı

M. Furkan BAŞKAK

Olur da sorarlarsa; aslen Metalurji ve Malzeme Mühendisi olmak için çabalayan fakat Çalışma Ekonomisi'nde de öğrenim gören, iki alakasız bölümlerden daha da alakasız olarak kalabalık bir firmada hayatını idame ettiren, araştırmayı, sormayı, dinlemeyi, gezmeyi, okumayı ve yazmayı seven biri dersiniz. Yetmezse Hakkımda sayfamı ziyaret edebilirsiniz.

One thought on “Saksıda ki Sineklerden Kurtulun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: