Saksı Bitkilerinde Oluşan Sineklere Çözüm

Başıma gelen her şey, yani çiçeklerde sineklerden nasıl kurtulurum sorunu yeni yavrulayan ve saksılarında yer kalmayan aloe vera ve yılan kaktüsü bitkilerimi saksılarından ayırarak yeni bir saksıya ekme mecburiyetim ile başladı.

İş çıkışı ihtiyaçlarım için Migros’ta market alışverişini yaparken 3 kiloluk saksı toprağının indirime girdiğini gördüm ve aklıma senelerdir gözümden sakındığım bitkilerimin saksılarına sığmayan, ayrı bir eve çıkmak isteyen ergen yavruları geldi. Toprak torbasının üzerinde o kadar detaylı anlatım vardı ki ne olur diye düşünmeden ve araştırmadan hemen kucakladım iki torba. Ne de olsa Migros güvencesi de vardı.

Destek Bağlantısı

Toprağı aldığım hafta cumartesi gününü iple çeker oldum. Çünkü özensiz iş yapmak istemiyordum, tüm dikkatimi gerekirse saatler boyunca bitkilere vermek istiyordum. Yaptım. Gerçekten saatlerce sevgi ile saksı ve toprak değişimlerini tamamladım, can sularını verdim ve arkama yaslanıp bir kaç dakika hayranlık ile izledim kendilerini.

Peki sonra? Evin içinde elimi nereye atsam oradan küçük sinekler, onlarca saksı sineği kalkar oldu! Ve bu saksıda ki sineklerin kaynağı gözümden sakınarak ürettiğim bitkilerden başkası değildi. Saksı çiçek sinekleri nasıl yok edilir konusu artık başlıca sorunum olmuştu.

Destek Bağlantısı

O kadar arttı ki saksıda oluşan sinekler, bitki sineği yüzünden bitkilerden vazgeçmeyi dahi düşünür oldum. Saksı sineklenmesi için mantıklı düşünmeye başladığım an itibariyle yavrularımdan değil de, bitkilerdeki sineklere çözüm için arayışlara geçtim ve öğrendim ki bitkilerde sineklenme sebebi benim güzel bitkilerim değil, Migros’tan aldığım götürüsü getirisinden fazla olan o saksı toprağıymış. Toprakta ki sinek larvaları, ilaçsız ve kalitesiz bir toprak olduğu için sulamayla beraber saksı toprağında küçük sinekler can bularak evimi istila etmişler.

Olan oldu, şimdi gelelim saksı bitkilerinde ki sineklerden nasıl kurtulacağımıza. Ankette ekliyorum, bilgiler toprakta sineklenme konusunda faydalı olursa veya çiçeklerdeki küçük sinekler için faydasını göremezseniz mutlaka oy kullanmanızı rica ederim. En azından toprak sinegi nasil yok edilir ile mücadele eden sizden sonrakilere yardımcı olmuş olacaksınız. (Saksıdaki Sineklere Çözüm Anket Uygulamasını 05.08.2020 tarihinde durdurdum. Çiçeklerde sineklenme konusunda tüm yöntemler 70%’in üzerinde başarı göstermiştir.) Eğer bitkilerde ki sineklere çözüm geliştirmeniz varsa yorum olarak iletmenizi de rica ederim. Peki gelelim saksıda oluşan küçük sinekler nasıl yok edilir kısmına;

Destek Bağlantısı
Çiçek Toprağındaki Sinekler Nasıl Yok Edilir? (Çiçek Sineklerine Çözüm)

Saksı sineği nasıl yok edilir sorusunun bir çok cevabı vardır. Tümünü sizler için toparlamaya çalıştım. Toprakta küçük sinekler görüyorsanız, asla bitkinizden vazgeçmeyin. Çiçek dibindeki sinekler nasıl yok edilir sorunu aşılamaz değildir. Saksı bitkilerindeki küçük sinekler ile olan bu savaşı birlikte kazanacağız. Çiçeklerdeki sinekleri nasıl yok ederiz? Çiçeklerin dibindeki sinekler nasıl yok edilir? Çiçeklerdeki küçük sinekler nasıl yok edilir? Bitki sinekleri nasıl yok edilir? sorunlarına cevap bulalım.

Fazla sulama yapmayın

Toprağı gereğinden fazla suladığınız zaman oluşan nemin etkisi ile bitkilerde küçük sinekler için cazip bir ortam yaratmış olursunuz ve bitki toprağında sineklenme olur. Ayrıca fazla sulamak bitki sineklerinden kurtulma arayışınızın başlangıcı olacağı için toprak sineği ile birlikte bitkilerinize de zarar verebilir. Saksı sineklerine çözüm konusunda eliniz ne kadar bol olursa olsun, sulama konusunda gereğinden fazla bonkör olmamalısınız. Çiçek sineklenmesi doğal çözüm arayışında olanların ilk bilmesi gereken şey sulama alışkanlığıdır.

Destek Bağlantısı
Toz tarçın uygulaması saksı bitkilerine her alanda faydalı

İzleyip araştırdığım videolarda toz tarçını toprağa dökerek sineklerden kurtulma yöntemi başlarda yer edinmiş. Saksı sineklerine tarçın uygulaması için bir kısım işe yarıyor derken, bir kısım denedik çözüm olmuyor diyor. Peki tarçın çiçeklerde oluşan küçük sinekler nasıl yok edilir sorununa çözüm mü? Evet. Antioksidan olması ve kokusunun haşereleri kovduğunu bildiğim için bitkilerime zarar vermeden sineklerden kurtulma ve bitkilerim için besleyici olabilme ihtimalini düşünerek toz tarçını toprağın üzerine çay kaşığı ile serpiştirdim ve toprağı bir güzel karıştırdım. Azalma oldu, fakat net çözüm olmadı. Sizin için bitki toprağındaki sinekler konusunda tamamen kurtulma yöntemi olabilir ama ciceklerdeki kucuk sinek için denemenizde fayda var.

Sigara izmaritini toprağa gömün

Saksı çiçeğinde küçük sinekler için; içilmiş sigara izmaritlerini kötü kokusu sebebiyle toprağı biraz eşeleyerek izmariti toprağa gömme yöntemi ile saksılarda oluşan küçük sinekler başlarda azalır ve bir süre sonra bitkilerinizi terk eder. Sinekler tamamen bittikten sonra sigara izmaritlerini gömdüğünüz yerden çıkarmanızı tavsiye ederim.

Destek Bağlantısı
Sarımsak ve sarımsak suyu kullanın

Bir yerde toprağa soyulmuş sarımsak ekince sineklerden kurtulabilirsin gibi bir bilgi okuduğum aklıma gelmişti. Nerede okuduğumu ve ne kadar güvenilir olabileceğini bilemedim fakat tabi ki denedim. Saksı çiçeklerinde küçük sinekler ile olan savaşımda sarımsakları soyarak her saksıya birer tane ektim. Her hangi bir şekilde azalma dahi olmadı.

Fakat sarımsak suyu saksı sineklerinden kurtulma konusunda yardımınıza yetişebilir. Sarımsak suyunu çıkararak hem toprağınıza dökebilir hem de sprey yardımı ile yapraklarına ve gövdelerine sıkarsanız çiçeklerin toprağındaki sinekler için çözüm bulabilirsiniz. Oluşan koku ile bitkilerde minik sinekler rahatsız olacak ve onları uzaklaştırmada ve çiçeklere gelen küçük sinekler ile ilgili sorunda etkili olacaktır.

Destek Bağlantısı
Aspirin’i ezerek sulandırıp toprağa dökün

Aspirini ezip, su ile karıştırdıktan sonra toprağı bu su ile sulamak veya yapraklara sprey yardımı ile uygulamak hem bitkilerinizi güçlendirecektir hem de etrafta dolaşan haşerelerden yani saksıdaki küçük sinekler istilasından koruyacaktır. Kişisel tavsiyem; saksıdaki minik sinekler olmazsa dahi aspirini mutlaka kullanmanız olacaktır. Bitkinizde ki gelişim gözle görülür şekilde fark edecektir. Bitkilerde oluşan küçük sinekler için tüm verimsiz ortamı sağlamanızda da faydası olacaktır.

Soğan kabuğu sinekleri öldürür

Saksı toprağındaki sinekler nasıl yok edilir sorunu için kokulu her şey saksı bitkilerinde sineklenme ile olan savaşta sizi öne geçirecektir. Soğan uygulamasının sarımsaktan farkı ise soğanı değil, sadece en dışında olan kahverengi renkte ki kabuklarını kullanıyor olmamız. Saksı sineklerine doğal çözüm arayışında olanlar için ideal yöntem diyebilirim. 

Destek Bağlantısı

Kabukları soyduktan sonra on saate yakın suyun içinde bekletip süzdükten sonra elimizde kalan su ile toprağımızı suladığımız taktirde saksı çiçeklerinde sinek birliklerinin rahatını bozmuş olacağız ve bitkilerdeki sineklerden nasil kurtuluruz olayını aşarak sinekler evinizi derhal terk edeceklerdir.

Bonus: Sigara izmariti ve sarımsak suyu bir arada kullanın

Bitkilerdeki küçük sinekler ile olan durum, bir süre uğraştıktan sonra saksıda küçük sinekler evimi terk etmezse diye kafayı yediğim anların birinde uygulayabilirim diye düşünüyorum, duyumlarım çok büyük olasılık ile saksı sinekleri için net çözüm olduğu yönünde. Saksi topraginda sinek sevmezse dahi, toprağınız da sevmeyebilir.

Destek Bağlantısı

İki diş sarımsağı ezdikten sonra suyun içine döküp, aynı suya 5-6 tane de sigara izmariti atarak karıştırdıktan sonra iki saat bekledikten sonra suyu süzüp, sprey yardımı ile bitkinin toprağına, gövdesine ve yapraklarına sıkmak size saksıdaki sinekler nasıl yok edilir sorunun yanıtı olup, saksıda oluşan küçük sinek topluluğu ile olan savaşta galibiyet getirecektir.

Kesin Çözüm: Toprak değişimi yapın

Evet buraya saksida sinek nasıl yok edilir konusunda ürettiğim çözümler işe yaradı mı diye anket eklemiyorum çünkü saksılardaki küçük sinekler nasıl yok edilir konusunda hiç uğraşmadan, ihtimalleri değerlendirmeden saksıda ki sinekler için çözüme ulaşmak istiyorsanız bitkinizin sinek larvalarıyla dolu kalitesiz toprağını araştırarak kaliteli olduğuna emin olduğunuz bir toprak ile değişmeniz olacaktır. Sineklenen çiçek toprağına ne yapılır sorusunun en net cevabı toprağı değiştirmektir. Evdeki saksı sinekleri ve larvaları eski sineklenen toprak ile beraber tarihe kavuşacaktır. Saksı çiçeklerindeki sinekler nasıl yok edilir konusunda ilaç kullanmadan elde edeceğiniz en net çözümlerdendir.

Destek Bağlantısı
Kesin Çözüm: İlaç Kullanın (Çiçeklerdeki Sinekler İçin İlaç)

Domatesler suyu sever bilirsiniz. Çok sulanan bitkilerde sineklerin oluştuğunu da biliyoruz. Az su isteyen saksı bitkilerinde oluşan sineklerden genelde toz tarçın kullanarak kurtulmuş olsam da domateslerde bir türlü sinekler bitmedi hatta katlanarak arttı. Peki her yolun denenmesine rağmen “Canlı çiçeklerde küçük sinekler nasıl yok edilir?” sorusu devam ediyordu ve işte bu aşamada devreye kimyasal ilaç olan, saksı sineği ilacı Mostar 20 SP devreye girdi. Çiçeklerdeki sinekler nasıl yok edilir sorununu yaşayanlar için ilacın nasıl kullanılması gerektiğini Saksıda ki Sineklerden Kurtulun yazımda detaylı bir şekilde paylaştım. Saksı toprağı sineklenmesi için çözüm arayışında olanlar için; yazıyı mutlaka okumanızı ve sonrasında bitkilerdeki küçük sinekler ile olan mücadelenizde kullanmanızı tavsiye ederim. Küçük sinekler için ilaç kesin çözüm olsa da en son çare olarak kullanılmasını tavsiye ederim.

Saksılarda küçük sinekler oluşmasını önlemek için satılan ilaçlar da bulunmaktadır. Bunları da bitkilerdeki küçük sinekler nasıl yok edilir konusu için son çare olarak tercih edebilirsiniz. Bitkilere gelen küçük sinekler azalacağı gibi olumsuz durum olarak; sürekli kullanımda toprakta sineklenme var, saksıdaki sineklerden kurtulma konusunda başarılı olayım derken bitkilerinizin zarar görme olasılığı olacağını da göz ardı etmemelisiniz. Bu ilaç aynı zamanda asıl kullanımı yaprak bitleri için olduğu için çiçeklerde böceklenme konusunda da size destek olacaktır.

Destek Bağlantısı

Topraktaki küçük sinekler nasıl yok edilir sorusunun cevabını detaylı olarak ilettiğimi ve paylaştıklarım doğrultusunda saksilardaki sinekler sorunumda başarıyı elde ettiğimi söylemek isterim.

Saksı çiçeklerindeki küçük sinekler nasıl yok edilir için farklı çözümleriniz varsa iletmenizi bekliyorum, çünkü ciceklerdeki küçük sinekler nasıl yok olur sorusu bir çok kişinin sorunu. Peki sizce bitkilerde küçük sinekler nasıl yok edilir?

Destek Bağlantısı

Çiçeklerdeki sineklerden nasıl kurtulurum sorunuza cevap bulduysam ne mutlu bana. Saksıdaki küçük sinekler nasıl yok edilir sorunu ile bir daha karşılaşmamanız dileğiyle bir daha çiçek toprağının sineklenmesi için arayış yapmadan, size ve çiçeklerinize geçmiş olsun diliyorum.

Destek Bağlantısı

M. Furkan BAŞKAK

Olur da sorarlarsa; aslen Metalurji ve Malzeme Mühendisi olmak için çabalayan fakat Çalışma Ekonomisi'nde de öğrenim gören, iki alakasız bölümlerden daha da alakasız olarak kalabalık bir firmada hayatını idame ettiren, araştırmayı, sormayı, dinlemeyi, gezmeyi, okumayı ve yazmayı seven biri dersiniz. Yetmezse Hakkımda sayfamı ziyaret edebilirsiniz.

21 thoughts on “Saksı Bitkilerinde Oluşan Sineklere Çözüm

  • 13/04/2021 tarihinde, saat 15:46
    Permalink

    Merhabalar anlattığımız herşeyi defalarca denedikten sonra bahsettiğiniz ziraî ilacı aldım anlattığıniz gibi ilacladim ama nasıl bir dayanma gücü varsa bu mahluklarin hala varlar.bende artık sprey felan yapmıyorum sinir geldi bolca hazırladığım karışımı boca ediyorum bildiğin suluyorum bekletip birkaç gün sonra tekrar kontrol ediyorum sineklenmeyen toprak arıyorum bulursam çiçek sevdam devam edecek yoksa hepsini firlatip atacam

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: