Doğada Sivri Sineklerden Korunma Yolları

Doğa yürüyüşlerinde, kamplarda veya pikniklerde can sıkıcı hâl alarak cinnet sebebine dönüşen sivrisinekler ve ısırıkları ile nasıl baş edeceğimizi genelde bilemeyiz.

Normalde çok sorun etmezdim, ayaklarım, ellerim, bacağım ve hatta ensem onlarca şişliğe sahip olsa da alışkın olduğum için ciddiye almıyordum. Ta ki bir gün, bir kampta, bir sivrisinek meme ucumdan ısırana kadar. İşte o gün savaş başladı dedim! Araştırmalarımı ve deneyimlerimi toparladım, sizlerle de paylaşayım;

Destek Bağlantısı

Muz Kabuğu

Muz kabuğunun iç kısmını sivrisineğin soktuğu bölge üzerine sürerseniz kısa bir süre sonra ısırığın kaşıntı hissi azalır. Acil durumlarda kullanmak istiyorsanız buzlukta muz kabuklarını saklayıp kullanabilirsiniz.

Koyu Renk Kıyafet

Sivrisineğin koyu renk kıyafetlere daha çok geldiğini biliyor muydunuz? Bu arkadaşlar saklanmayı severler ve açık renkten kaçınırlar. Eğer sivrisinekleri, bir nebze daha kendinizden uzaklaştırmak istiyorsanız odanızda, piknik alanında veya kamp alanında size yakın yere koyu renkli kıyafetlerinizi asın ve üzerinize beyaz veya sarı renkli kıyafetler giyin.

Destek Bağlantısı

Fesleğen ve Reyhan

Sivrisineklere karşı en etkili yöntemlerden biri de odanızda, çadırınızın etrafında, ayak dibinizde ve piknik masanızda fesleğen ya da reyhan bulundurmak. Yöntemin daha etkili olmasını istiyorsanız bu iki bitkiyi birden bulundurmanızda fayda var.

Duş Almak

Sivrisinekler daha çok terli olan vücutlara ve ayak kokusu problemi yaşayan kişilere gelmektedir. Terledikçe duş almanız sizi sivrineklere karşı koruyacaktır.

Destek Bağlantısı

Soğan ve Sarımsak

Sivrsineklere karşı etkili yöntemlerden biri de soğan ve sarımsak. Amerika ve Kanada’ da yapılan araştırmada % 100 sonuç alınmış ve sivri sineklerin sarımsak ve sarımsak yağı olan yerlere yaklaşamadığı görülmüştür. Bende kokuya pek aldırış etmeden saçma sapan kimyasallar yerine sarımsak yağını tercih etmekteyim. Hatta sarımsak, soğan tüketen ile tüketmeyen kişiler arasında da ısırılma farkı olduğunu duydum fakat gerçekliğini gözlemlemedim.

Karanfil ve Limon

Karanfil kokusu sivrisinekleri rahatsız eder. Yeşil limonu kesip üzerine karanfil taneleri koyarak da korunmak mümkün. Hem yanınızda bulundurabilirsiniz, hem de vücudunuza sürebilirsiniz. Yine kullandığım ve fayda gördüğüm yöntemlerden biridir.

Destek Bağlantısı

Mobil Yazılımlar

Her yerde olduğu gibi sivrisinekler ile savaşma yolları için de cep telefonu yardım ediyor. Sinekkovar adı verilen bu yazılım sizi sivrisineklerden kurtarıyor. İnsanı biraz rahatsız edecek olan bu sese dayanabiliyorsanız bu yazılımı indirip denemenizde fayda var. Denemelerimde azaldığını gördüm fakat yüzde yüz sonuç olmadığını belirtmek isterim. Bu arada ses ayarı 11.5 bin KHz ile 14 bin KHz arasında son ses ayarlamanızı tavsiye ederim.

Destek Bağlantısı

M. Furkan BAŞKAK

Olur da sorarlarsa; aslen Metalurji ve Malzeme Mühendisi olmak için çabalayan fakat Çalışma Ekonomisi'nde de öğrenim gören, iki alakasız bölümlerden daha da alakasız olarak kalabalık bir firmada hayatını idame ettiren, araştırmayı, sormayı, dinlemeyi, gezmeyi, okumayı ve yazmayı seven biri dersiniz. Yetmezse Hakkımda sayfamı ziyaret edebilirsiniz.

2 thoughts on “Doğada Sivri Sineklerden Korunma Yolları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: