Arı Sokmasında Ne Yapılmalı?

Daha dün sivrisineklere meme ucumu ısırdığı için sivrisineklerden korunma yolları ile savaş açmışken, bugün de arıların gazabına uğradık! Adam sandalyesini öne çekmek için sandalye koluna elini attı ki, arıdan gelen yoğun bir “vızzzzt” sesi ile arkadaştan gelen “ananıskm” bağırtısı aynı anda kopuverdi.

Öncelikle babamdan bildiğim için söylemeliyim ki alerjiniz varsa, elinizde ki iğneyi çıkarır çıkarmaz, telefonu cebinize koyup veya bilgisayarı kapatıp doğruca hastaneye gitmelisiniz. Aksi taktirde arı soktuğu için bu yazıyı okuyorsanız, son okuduğunuz makale bu olabilir.

Destek Bağlantısı

Birazdan sunacağım tavsiyeler de arının soktuğu yerde veya en fazla yakın eklemlere vuran hafif şişlik durumları için geçerli olup, kritik bölgelerden arı soktu ise bir üst paragrafta ki önerim geçerlidir.

Arı sokunca ne yapabilirim?

 • Öncelikle arının iğnesi soktuğu bölgeden temiz bir cımbız yardımıyla alınmalıdır. Cımbız yoksa sert bir cisimle (bıçak sırtı, kredi kartı gibi) kazıyarak çıkarmak da uygundur. Genellikle bal arıları soktukları bölgede iğnelerini bırakırlar ve zehri 2-3dk içinde deriye boşalır. Hızlı davranıp iğneyi almak acı ve devamında şişlik, kızarıklığı hafifletecektir.
 • Arının soktuğu yeri kaşıyıp kurcalamak kesinlikle yanlış bir davranıştır. Bu hareket zehrin yayılmasına yol açacaktır.
 • Yara sabun ve su ile iyice dezenfekte edilmelidir.
 • Sokmanın verdiği ağrının şiddetine göre ağrı kesiciler veya antihistaminik türü alerji ilaçlar alınabilir. Ayrıca hidrokortizon krem uygulaması da yaraya iyi gelecektir.

Arı sokmalarına iyi gelecek alternatif yöntemler;

 • Yaranın şişmesini önlemek ve alerjik reaksiyonun önüne geçmek için buz uygulaması yapılmalıdır. Buz uygulaması direk değil bir beze sarılarak yapılmalıdır. Buzun cilde direk teması ciddi yanıklara sebep olabilir.
 • İltihaplı yaralarda da sık sık başvurulan yöntemlerden biri soğan ve ya sarımsak mucizesidir. Soğan ve sarımsak iltihap söktürücü özelliği ile arının soktuğu bölgedeki zehri almada da oldukça etkili bir yöntemdir. Soğan uygulamasında bir adet soğan ortadan ikiye kesilir ve iç kısmı yaralı bölgeye sürülür. Sarımsak uygulamasında ise sarımsak ezilir ve yaralı bölgeye uygulanır.
 • Arının soktuğu bölgeye amonyak damlatmak da ağrının azalması ve zehrin alınması için önemli ve doğru bir uygulamadır. Biz arkadaşta bu olayı kullandık. Amonyak bulamadığımız için, tuvalette ele işemek yolu ile bunu çözdük.
 • Pek çok hastalığa şifa olan balın direk deriye uygulanması da zehrin alınması ve uyuşturucu etkisiyle acının hafifletilmesi için faydalıdır.
 • Arı sokmalarında yaralı bölgeye kıyılmış maydanoz uygulamak da rahatlatıcı yöntemlerdendir.
 • Acıyı azaltan bir diğer yöntem ise karbonat ve su karışımı ile oluşturulan macunun deriye sürülmesidir.
 • Arı sokmalarında zehri alan diğer yöntem ise lavanta yağı mucizesi ile gerçekleştirilir. Yaralı bölgeye birkaç damla lavanta yağı sürmek yeterli olacaktır. Aktardan küçük bir şişe alıp yanımda taşıyorum.

Destek Bağlantısı

M. Furkan BAŞKAK

Olur da sorarlarsa; aslen Metalurji ve Malzeme Mühendisi olmak için çabalayan fakat Çalışma Ekonomisi'nde de öğrenim gören, iki alakasız bölümlerden daha da alakasız olarak kalabalık bir firmada hayatını idame ettiren, araştırmayı, sormayı, dinlemeyi, gezmeyi, okumayı ve yazmayı seven biri dersiniz. Yetmezse Hakkımda sayfamı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: