CV Nasıl Okunmalı?

Kariyerim süresince yüzlerce kişiye iş buldum ve bu da benim çok başarılı olmamı sağladı. Bu yüzden bu başarının karşılığını vermek için özgeçmişleri nasıl okuduğuma dair size bilgiler vermek istiyorum.  

Öncelikle, kendi özgeçmişinize nasıl yaklaşacağınızı düşünün.  

Destek Bağlantısı
  1. Ağınıza dahil olan, sevdiğiniz bir kişi ya da yakın dostunuz olmayan birini düşünün. Bu kişi bir akıl hocası, iş bağlantısı ya da okulunuzdan veya üniversite yıllarından tanıdığınız biri olabilir.
  2. Onlarla temas kurun ve bir şeyler içmeye davet edin. 
  3. Güncel özgeçmişinizin bir kopyasını verin ve hemen orada okumalarını isteyin.
  4. Özgeçmişinizde bulunan kişiyi tanımlamalarını isteyin ve o kişiyi işe alıp almayacaklarını sorun. 

Özgeçmişte bilgileri verilen kişinin kim olduğu, ne kadar mücadele ettiği, işini ne kadar önemsediği ve ne kadar ilerleme kaydettiği hakkında net bir resim sunamıyorlarsa, bu bir şeylerin yanlış olduğu anlamına gelir.  

Uzun lafın kısası özgeçmişiniz, onu okuyan kişi üzerinde yaratması gereken etkiyi yaratmıyor demektir. 

Destek Bağlantısı

Başka bir şekilde ifade etmem gerekirse;

Restoranların birçok ortak noktası vardır. Oturacak bir yer, siparişlerinizi alacak personel, seçim yapabileceğiniz yemekler, kullanabileceğiniz bir tuvalet ve bunun gibi şeyler sunarlar. 

Dünyanın her şehrinde, dikkatinizi çekmeye çalışan ve müşterisi olmanızı isteyen binlerce restoran bulunmaktadır.   

Destek Bağlantısı

Burada önemli olan, her restoranın dikkatinizi çekmek ve daha fazlasını istemenizi sağlamak için ne yaptığıdır. Buna restoranın diğerlerinden bir adım öne çıkmak için ne yaptığı da diyebiliriz.  

Burada önemli olan kimsenin okumadığı 20 sayfalık bir menü, şık bir dekor ya da rekabetçi fiyatlar değildir (elbette tüm bunları müşterilerinize sunmanız yararlı olacaktır).

Destek Bağlantısı

İşin sırrı, restoranın kapılarını açık tutmasını ve sizin de sürekli o restorana gitmenizi sağlayan tüm incelikli küçük detaylarda yatar. 

Gelecekteki işvereninizin sizi işe almak istemesini sağlayacak olan; özgeçmişinize dahil edeceğiniz detaylardır. 

Destek Bağlantısı

Öyleyse bir özgeçmişte nelere dikkat ederim? 10 saniyem var.  

  • Mesleki deneyimler: İş alanınızda yaptığınız etkiyi mümkün olduğunca hızlı bir şekilde görmek isterim. Şirketin büyüklüğü, işin özellikleri gibi detaylar ancak yarattığınız farkla ilgisi varsa yararlıdır.
  • Anahtar kelimeler:  Özgeçmişte kullanılan kelimelerle müşterinin iş tanımında yer alan kelimeleri eşleştiririm. 
  • Fotoğraf: En etkili fotoğraflar, bir pasaport fotoğrafında olduğu gibi kişiliğinizin yüz ifadenize yansıdığı dürüst ve basit fotoğraflardır. Fotoğraf eklemek elbette zorunlu değil, ancak neden olmasın? 

Özgeçmiş hazırlarken dikkat etmeniz gerekenler bunlar. İşte bu kadar. 

Özgeçmişiniz başka bir kişi tarafından gözden geçirildikten sonraki adımlar neler? 

  • Mesleki başarılarınıza ve yetkinliklerinize  ait güncel bir listeyi e-posta iletilerinizin “Taslaklar” klasöründe tutun. Özgeçmişinizi bu başarılar ve becerilerle düzenli olarak güncelleyin. 
  • İyi bir fotoğrafçıyla çalışın ya da iyi bir fotoğraf makinesi olan bir arkadaş bulun. Dikkatli bir şekilde hazırlanmış fotoğraflardan oluşan küçük bir koleksiyon oluşturun. Özgeçmişiniz sizi temsil ettiği ve sizinle ilk iletişim noktası olduğu için sizi en doğru şekilde temsil fotoğrafı seçin.  
  • Kendinize ait temiz belge kayıtları oluşturun. Sosyal medya ve diğer çevrimiçi profillerinizde en iyi özelliklerinizi gösterin.

Bunları yaparak ilgi çekici bir aday olmaya bir adım daha yaklaşmış olacaksınız.  

Destek Bağlantısı

Ya özgeçmişinizin ne zaman hazır olacağını bilmeye ilişkin nihai test? 

Okuyanın gözleri parlayacaktır…   

Destek Bağlantısı

M. Furkan BAŞKAK

Olur da sorarlarsa; aslen Metalurji ve Malzeme Mühendisi olmak için çabalayan fakat Çalışma Ekonomisi'nde de öğrenim gören, iki alakasız bölümlerden daha da alakasız olarak kalabalık bir firmada hayatını idame ettiren, araştırmayı, sormayı, dinlemeyi, gezmeyi, okumayı ve yazmayı seven biri dersiniz. Yetmezse Hakkımda sayfamı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: