Bunu Neden Yapmışlar?

Eşyalar üzerinde ki gereksiz olduğunu düşündüğüm detayları inceleme fırsatı bulunca yaşadığım şaşkınlığı hemen yazıya dökmek istedim. Aydınlandım, aydınlatayım. İşte bu gereksiz görünen küçük detayların ne kadar önemli olduğunun kanıtları;

Tuvaletlerde ki Kapıların Altının Boş Olması

Tuvaletlerde ki kapıların neden tavandan yere kadar olmadığını merak etmişizdir. Kapının tam olmamasının avantajlarından biri; acil durumlarda kimin ihtiyacı olduğunu anlayabilmek. Bu eksik kapı, kabinin içinde grafiti yapılması ve cinsel teşebbüs ihtimalini azaltıyor. Ayrıca yarım kapıların kurulumu çok daha düşük maliyetli. Bu kapılar kolayca sökülebiliyor. Bir diğer sebebi de tuvaletin dolu olup olmadığını görebilmektir. Yarım kapılar kabindeyken tuvalet kağıdı biterse de kullanışlıdır. Yarım kapılar sayesinde kimse kabinde kilitli veya mahsur kalmaz.

Destek Bağlantısı
iPhone’larda Arkasındaki Çizgiler

İlk iPhone’dan bu yana akıllı telefonların arkasında hem üst hem alt kısmında çizgiler yer alıyor. Kullanıcılar farkında olmasa dahi bu çizgiler çok önemli bir görev üstleniyor. Telefonların arkasında hem üst hem alt kısımda bulunan bu çizgiler anten görevini üstleniyor. Yani akıllı telefonlar şebeke bağlanması için bu çizgilerin yer alması şart. Yeni çıkan modellerde ise bu çizgilerin artık olmadığını görüyoruz.

iPhone’daki Kameranın Yanında Küçük Delik

iPhone cihazların her modelinde, kamera lensinin yanında küçük bir delik var. Çok önemli bir amaca hizmet eden bu ufak ayrıntıyı daha önce düşündünüz mü? Bu delik aslında bir mikrofon. Bu mikrofon telefonun arka plan seslerini kesmeye ve sesimizi korumaya yardımcı oluyor.

Destek Bağlantısı
Şarj Cihazının Ucunda ki Silindir

Bu küçük şey herhangi dizüstü bilgisayarının veya bir bilgisayarın düzgün çalışmasına yardımcı olan çok yararlı bir unsurdur. Buna Ferit Boncuk denir. Elektronik devrelerde ki yüksek frekanslı gürültüyü baskılar. Başka bir değişle dizüstü bilgisayarınızı elektromanyetik alan etkisine karşı korur. Bu ferit boncuklar telefonlarda, tabletlerde ve televizyonlarda elektromanyetik alanın etkisini minimuma indirir.

Tel Tokalarda ki Zikzaklar

Tel tokalar kadınlar için neredeyse vazgeçilmezler arasında yer alır. Tel tokaların bir tarafının zikzaklı diğer tarafını düz olduğunu farketmişsinizdir. Bunun sebebini öğrendiğinizde aslında pek çok kişinin tokaları yanlış taktığını fark edeceksiniz. Çoğu kişinin yaptığının tersine düz kısmı üste, zikzaklı kısmı alta gelecek şekilde tutturursanız daha iyi bir saç tutuşu sağlamış olursunuz.

Destek Bağlantısı
Pantolonların Düğme Kısmındaki Küçük Halka

Kumaş pantolonların düğme kısmındaki küçük halkanın süs olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bu parça pantolonun kemerini altından destekleyerek, kayıp düşmesini ve kötü bir görüntü oluşmasını engellemek için eklenmektedir. Kemer buradan geçirilir ve kemerin ön kısmının aşağıya düşmesini engeller.

Lavabo Üzerinde ki Delik

Lavaboların üzerinde bulunan delik, suyun normal gider deliğinden akmaması sonrası lavaboya dolan suyun taşmasını önlemek için ikinci bir gider olarak kullanılması amacıyla eklenmiştir. Lavaboyu suyla doldurmak için tıkaç kullanarak lavabo giderini tıkadığınızda da o delik taşma seviyesini bize gösterir. Su seviyesi o deliğe gelince musluğu kapatmazsanız dışarıya taşmaz, oradan tahliye olur.

Destek Bağlantısı
Klavyede ki Harflerin Altında Bulunan Çizgiler

2002 yılına kadar bu kabarık çizgi klavye de yoktu. Klavye de F ve J harfinin altında bulunan bu çizgiler hızlı klavye kullananlar için bir ipucu niteliğinde işarettir. Parmaklarınızı bu iki çizginin üzerine koyduğunuzda bakmadan da hangi tuşun üzerinde olduğunuz anlamanızı sağlar ve bu sayede daha hızlı yazı yazabilirsiniz. Özellikle on parmak yazanlar, bakmadan parmaklarını klavyeye bu tuşlar sayesinde yerleştirilebilirler.

Çantaların Üzerindeki Kesik Yerler

Başlangıçta bu çantalar sadece turistler için üretildi. Gezgin turistler, sırt çantasında bulunan bu kesiğe eşyasını bağlayarak kullanabiliyordu. Daha sonra bu çantaları daha fazla insan kullanmaya başladı. Eğer sizin de böyle bir çantanız varsa üzerinde bulunan kesik yerlere ayakkabınızı ya da yanınıza aldığınız başka eşyalarını da asabilirsiniz.

Destek Bağlantısı
Doktorlar Neden Beyaz Önlük Giyer

Aslında beyaz önlük dünyada eski bir alışkanlık olarak laboratuvar önlüğü ismiyle bilinir. Fakat dünyada bu önlüğü genel olarak doktorlar giymektedir. Yavaş yavaş ismi de doktor önlüğü olmuştur. 19. yüzyıla kadar olan dönemde doktorların önlükleri kan lekesini göstermemesi ve bu yolla kan tutması durumunu yaşayan hastaların doktorlarla daha az problem yaşamamasını sağlamak için siyah önlük giyerlerdi. Fakat bulaşan kanların fark edilmemesi ve bu nedenle mikroskobik hastalıkların yayılmasına sebep olması gözlenmesi sonrasında Alman Cerrah tarafından tüm hastane personelinin o dönemde laboratuvar tarafından kullanılan beyaz önüne geçilmesi sağlandı. Bu durum da sorunları bitirmedi. Beyaz önlükle ameliyata giren doktorlar, ameliyat esnasında gözlerinde yorgunluk sorunları yaşadı ve ameliyatlar başarısız geçmeye başladı. Bu durumu önlemek adına farklı renkler denemdi. Şu an ameliyathanelerde mavimsi yeşil renge geçiş yapıldı. Üzerinde ki kanı gösteriyor ve doktorun gözlerinde sorun yaşanmasın engelliyordu.

Poşetlerin Ortasında ki Delik Parça

Evin içerisinde oradan oraya uçuşan poşetleri alır almaz kopardığımız, ne işe yaradığı belli olmayan parçanın aslında bir görevi var. Bu parça poşetleri asmak için kullanılıyor. Zaten marketlerde bu amaç için kullanıldığını görebilirsiniz. Satıcı poşeti askıdan tutup çeker ve bu parça askıda kalacak şekilde poşet kullanıma hazır hale gelir. Genelde semt pazarlarından alınan poşetlerde varlıklarını sürdürürler.

Destek Bağlantısı
Spor Ayakkabıların da Bulunan Delikler

Yanlarında delik olan ayakkabılar ilk olarak basketbolcular için tasarlandı. Sporcular ayakkabının yanındaki delikler sayesinde bağcıklarını daha sıkı bağlayabiliyordu. Bu şekilde tasarlanan ayakkabılar hala var. Ancak şu an yalnızca ayakların hava alması için kullanılıyor. İsterseniz bağcıklarınızı bu delikleri kullanarak daha sıkı hale getirebilirsiniz.

Dondurmalar Neden Külahta Satılıyor?

19. yüzyılın sonlarında dondurmalar cam bardaklarda satılıyordu ve bardaklar gelişigüzel yıkanıyordu. Bununla birlikte 1904’te basit bir çözüm bulundu. Sıcak havanın da etkisiyle dondurma dükkanın önü hayli kalabalık olmaya başladı ve bardaklar yeterli gelmedi. Satıcı yan dükkanda ki gözlemeleri bir koni haline getirdi ve dondurmaları bu koniye koyarak hızlıca servis etmeye başladı. İnsanların beğenmesiyle beraber külah hayatımıza girmiş oldu.

Destek Bağlantısı
Fırının Altında ki Çekmece

Tencere, tava, tabak gibi eşyaları koymak için kullanır. Ancak bu çekmecenin fırının altında tasarlanmış olması rastlantı değil. Bu çekmece sayesinde yemeklerinizi sıcak tutabilirsiniz. Yemek pişirirken bir yandan pişirdiğiniz diğer yemeğin sıcak kalmasını sağlayabilirsiniz.

Tükenmez Kalem Kapaklarında ki Delik

Kalem kapaklarında ki delik, ilk olarak 1991 yılında karşımıza çıkıyor. Sektörün en büyüklerinden olan bir firma kalem kapaklarında delik olan malzeme kullanıyor. Bunun en büyük amacı, kalemin içindeki basıncı dengeleyerek mürekkebin akmasına engel olmak. Ancak aslında kapakta ki deliğin hayati bir önemi de var. Boğulmaları engellemek! Yapılan araştırmaya göre 2010 yıllarında Amerika’da 10 binden fazla insan kalem parçası yuttu. Bu parçaların boğaza takılmasının sonucu boğulma, hatta ölümle sonuçlandığından dolayı, kapakta ki delikler bu anlamda da hayati önem taşıyor.

Destek Bağlantısı
Uçak Camlarında ki Delikler

Uçakta eğer cam kenarına denk geldiyseniz camın alt kenarında bulunan minik deliği fark etmişsinizdir. Bu minik deliğin uçuş için önemi oldukça büyüktür. Uçak penceresinde bulutları görmekte bile zorlandığınız yerlerde bu delik sayesinde kabin içindeki basınç dengeleniyor. Ayrıca bu delikler 3 katmanlı olan pencere içinde tutunmayı sağlıyor. Kalem kapaklarına da yerleştirilen delikler tam da bu işe yarıyor. Kapağın yutulması halinde delik sayesinde hava geçişi devam ettiği için boğulma söz konusu olmuyor.

Kupaların Altında ki Oyuklar

IKEA’da satılan bu kupaların altındaki oyukların sebebini biliyor musunuz? Eğer kupaların altında ki bu oyuklar olmazsa, bulaşık makinesine koyduğunuz zaman, üzerinde sular birikecektir. Bu oyuklar sayesinde su üstünde kalmayacak ve akıp gidecektir.

Destek Bağlantısı

M. Furkan BAŞKAK

Olur da sorarlarsa; aslen Metalurji ve Malzeme Mühendisi olmak için çabalayan fakat Çalışma Ekonomisi'nde de öğrenim gören, iki alakasız bölümlerden daha da alakasız olarak kalabalık bir firmada hayatını idame ettiren, araştırmayı, sormayı, dinlemeyi, gezmeyi, okumayı ve yazmayı seven biri dersiniz. Yetmezse Hakkımda sayfamı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: