Açık Alanda Sineklerden Kurtulma Yöntemleri

Saksı bitkilerime dadandıktan hemen sonra Doğada Sivri Sineklerden Korunma Yolları yazımda olduğu gibi bugüne kadar çok önemsemediğim kara sineklere de savaş açmış bulunuyorum!

Edindiğim bilgiye göre dişi sinek bir ay yaşamakta ve bu bir ay içerisinde 500 tane yumurta bırakmaktadır. Yani ne kadar erken müdahale edilirse, sineklerden o denli çabuk kurtulabiliriz. Peki müdahale konusunda nasıl ilerlemeliyiz, neler yapabiliriz?

Destek Bağlantısı

Bahçeni temiz tut

Her türlü keskin koku sinekleri kendine çeker; eğer kötü kokuları ortadan kaldırırsan evinin dışarısındaki sineklerin sayısını da en aza indirmiş olursun.

  • Köpek, kedi dışkısını topla. Çöpe atmadan önce bunu kilitli poşetlere koyduğundan emin ol.
  • Çöp kutusu kapaklarını sıkıca kapalı tut.

Bahçenin çimlerini sık aralıklarla kes

Sinekler uzun çimenlere ve çalılıklara bayılırlar. Bu yüzden çalılarını kısa tut ve kestiğin çimen, yaprak ve çalı yığınlarını sakın bahçede bırakma.

Destek Bağlantısı

Açıkta su bırakmamaya çalış

Nemli ortamlar ve durağan sular sinekleri çeker; kuş banyolarında ki suları temiz tut ve kova ya da diğer su kaplarının yağmur suyuyla dolmasına izin verme. Yağmur suyu biriktiren eski tekerlek ve ıvır zıvırı bahçenden at.

Meyve ve meyve kabuklarını barındırma

Eğer arka bahçendeki kuşlara meyve ikram etmek istiyorsan, meyve ve meyve kabuklarını evinden olabildiğince uzağa koy. Atık olarak meyve kabuklarını kapalı bir poşet içerisinde çöp kutusuna at.

Destek Bağlantısı

Tuzak kur

1- Pekmez ile mısır ununu karıştır ve derin olmayan bir tabak veya fincan tabağına koy. Tabağı olabildiğince oturduğun alandan uzağa koy. Sen huzur içinde yemeğini yerken sineklerde tabakta toplanırlar.

2- Sinekler votka kokusundan nefret ederler. Bu yüzden vodka poşetlerini verandana veya diğer dinlenme alanlarına asmayı dene.

Destek Bağlantısı
  • Orta boy bir buzdolabı poşetinin üstüne delik açıp iple bağlamak işe yarar.
  • Herhangi bir ucuz vodka işe yarar.
  • Keskin kokusuna ve derini kurutmasına rağmen, az bir miktar vodkayı cildine sürmeyi de deneyebilirsin.

3- Karanfil kokusu sinekleri uzaklaştırır. Yemek masasına dekor şeklinde konulan karanfiller sineklerin yemeklere konmasını engelleyebilir.

Mavi lamba (sinekkovucu) kullan

Sinek öldürücü lamba, elektrikle çalışan bir lamba olup sinekleri kendine çeker ve öldürür. Bunları dinlenme alanlarının üzerine ve kimsenin çarpmaması için de yükseğe asmaya çalış.

Destek Bağlantısı
  • Lambaları monte ederken dikkatli ol. Sinek öldürücü lambalar kimseye ciddi zarar vermez ama yine de temas ettiğinde canını acıtır.

Bahçende sineklerin sevmediği bitkilere yer ver

Bazı bitkilerin kokusu sinekleri engeller. Verandanda veya giriş kapına yakın saksılarda Fesleğen, Mürver, Lavanta, Nane ve Çivit Otu gibi sineksavar bitkiler yetiştir.

Örümcek ağlarının tamamını yok etme

Örümcekler sinek yer, ama eğer onların ağlarını yok edersen, sinekler bir doğal avcılarını kaybeder.

Destek Bağlantısı

Bonus cep önerileri;

  • Eğer sineklerin yapıştığı bir sinek tuzağı yapmak istiyorsan fıstık ezmesi, yapıştırıcı ve balı iyice karıştır. Acayip şaşıracaksın!
  • Bazı insanlar bahçelerine asılan parlak nesnelerin sinekleri uzaklaştırdığını söyler. Bunu destekleyen somut bir kanıt yok; ama verandana ya da bahçene alüminyum folyo şeritleri veya yansıtıcı yüzeye sahip başka bir şey asabilirsin.
  • Larvanın geliştiği malzemeyi kaldırmak, sineğin yaşam döngüsünü kırabilir ve daha sonraki yetişkin sinek üretimini durdurabilir. Kimyasal sinek ilaçları yetişkin sineklerin nüfusunu bazı durumlarda azaltmada etkili olabilse de, sineklerin geliştiği alanları adam akıllı temizlemeye ve yok etmeye yarayan bir alternatif değildir. Sinekler bu tür ilaçlara hızlı bir şekilde direnç gösterebilir, hatta evdeki sinekler, kendileri için üretilen pek çok böcek ilacına karşı bağışıklık kazanmıştır bile. Böcek ilaçlarını sadece yetişkin sinekleri acil olarak yok etmek istediğinde son çare olarak kullan.

Not:

Sineklerin de ekosistemde yerleri vardır. Bu yüzden onları tamamen yok etmek mantıklı değildir. Bal arıları ve yaban arılarından sonra, bitkileri ve çiçekleri en fazla sinekler tozlaştırır. Sinekler ayrıca zararlı böcekleri kontrol altında tutmaya yardımcı olur. Yani açılan bu savaş bana dokunmayan yılan bin yaşasın der gibi sadece kendi alanımızda geçerli olmalıdır.

Destek Bağlantısı

M. Furkan BAŞKAK

Olur da sorarlarsa; aslen Metalurji ve Malzeme Mühendisi olmak için çabalayan fakat Çalışma Ekonomisi'nde de öğrenim gören, iki alakasız bölümlerden daha da alakasız olarak kalabalık bir firmada hayatını idame ettiren, araştırmayı, sormayı, dinlemeyi, gezmeyi, okumayı ve yazmayı seven biri dersiniz. Yetmezse Hakkımda sayfamı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: