5 İpuçu ile Kolay Motivasyon

Motive bir çalışan değerli bir çalışandır ve bulunması en güç olanlardandır. Dale Carnegie Training tarafından gerçekleştirilen bir çalışmaya göre bağlı olmayan çalışanların sayısı bağlı çalışanlardan önemli bir marjla daha fazladır. Yönetici ve süpervizörlerin sadece yüzde 45’i ve diğer seviyelerdeki kişilerin sadece yüzde 23’ü kendilerini “bağlı” yani işlerinde istekli, yaratıcı ve güven sahibi hissetmektedirler.

Çalışanın bağlılığını etkileyen en büyük etken süpervizöründen memnun olmamasıdır. Yapılan çalışmalar ise patronları ile sıkıntı yaşayan kişilerin iş yerlerine yüzde 80 bağlı olmadığını ortaya koymuştur.

Destek Bağlantısı

İyi bir patron olmak, mutlu ve üretken çalışanları teşvik etmek için yapabileceğiniz beş şey:

1. Görgünüzü kullanın.

Destek Bağlantısı

İnsanlar takdir edildiklerinin hissettiklerinde daha mutlu, daha üretken çalışanlar olurlar. “Lütfen” ve “teşekkürler” demenizin yanı sıra işe gittiğinizde çalışanlara “merhaba” demeniz bile çalışanlarınızın değerli hissetmeleri için çok önemlidir. Peplow “Üst yönetimden kişiler veya patronlar işe geldiğinde çalışanları uygun şekilde selamlanmazlarsa veya hiç selamlanmazlar ise çalışanlar kendilerini huzursuz veya önemsiz hissedebilirler. Yönetime yaklaşılabilirlik çalışanlar için önemlidir.” demektedir. Eliza Browning’in popüler hikayesi İş Etiketi: Şu An Önemli Olan 5 Kuralda belirttiği gibi bugünün dijital ve çılgın dünyasında en kibar kişiler telefonu nasıl kapatacaklarını ve birlikte oldukları kişiyi önemsemeyi bilmektedirler. Veya oyun endüstrisindeki en önemli işe alım firmalarından birinin CEO’sunun sadece mütevazı, kibar, saygılı, çekici ve koçluk yapılabilir kişileri işe aldığını dikkate alın.

2. İtibar edin.

Destek Bağlantısı

Çalışanlarınızın işyerinde harcadığı zaman dikkate alındığında çoğu kez ailelerinden bile fazla kendilerine bir projede çok iyi olduklarını veya görevin gerektirdiklerinin ötesinde bir iş başarıyor olduklarını söylemeniz önemlidir. Bu bir bakıma şikayet edilecek şeyler aramaktansa çalışanları iyi bir şeyler yaparken yakalamaya benziyor.

3. İşyerinde eğlenmeyi teşvik edin.

Destek Bağlantısı

İşin dört harfli bir kelime olması gerekmiyor. İşle hiç ilgisi olmayan ancak eğlenmeye ve ekip birliği oluşturmaya yönelik çalışan etkinlikleri gerçekleştirilmesini çok önemlidir. Bu tür etkinlikler çalışanlara ve refahlarına önem verdiğinizi ve firma odaklı bir etkinlik yapmadığınız için yapılan çalışmaları takdir ettiğinizi gösterir.

4. Net, tutarlı ve sık iletişim kurmaya çalışın

Destek Bağlantısı

İletişim işyerinin olduğu kadar herhangi bir ilişkinin de ayrılmaz bir parçadır. Çalışanlarınız ile iletişim halinde olduğunuzda hem kendilerinden ne beklediğiniz konusunda tamamen net olacaklardır hem de hedeflerin karşılanmasında nasıl oldukları konusunda sık geri bildirim alacaklardır. Firmanın vizyonunu anlamayı ve benimsemeyi saymıyorum bile. Bir çalışan kaybolmuş gibi görünüyorsa yardıma ihtiyacı olup olmadığını sormalısınız. İyi zamanlı bir moral konuşması iyi şekilde algılanır ve çoğu kez daha açık iletişimi destekler. Unutmayın bir çalışan yöneticisine bir şey yazıyorsa ve bu bir üst yöneticiye ve sonrasında CEO’ya iletiliyorsa, ve CEO da konuyla ilgili cevap veriyorsa konuşmaya her dört kişi de dahil olmuş olur.

5. Mükemmel menfaatler sunun.

Destek Bağlantısı

Sağlık sigortası, prim veya cömert tatil politikaları konu ne olursa olsun menfaatlerin çalışanın mutluluğu ve bağlılığı için ne kadar önemli olduğunu azımsayamazsınız. Bu nedenle -dahi yeteneklerin bulunması ve tutulmasının önemli olduğu- Silikon Vadisindeki firmalar çalışanlara tüm bu şeyleri ve daha fazlasını vererek aşırıya kaçarlar. Google, Facebook, Evernote, Airbnb ve Zynga benzeri kurumlar firma tarafından karşılanan temizlik, ücretsiz saç kesimi, yasal danışmanlık, seyahat yardımı ve kuru temizleme, işe köpeğinle gitme gibi avantajlar sunarlar. Hatta Google’da bir çalışanın ölüm yardımı eşinin 10 yıl boyunca çalışanın maaşının yarısını almasını kapsamaktadır. Kadronuzun oyunun tepesinde olmasını istiyorsanız ve kendilerine yatırım yaparsanız yatırımlarını sizinle tutacaklardır. Kendilerine kendi alanlarında eğitim veya sertifikasyon sağlamaya devam ederseniz kendi refahlarını önemsediğinizi bileceklerdir. Birey olarak değerli hissedeceklerdir ve başka yere gitmeleri pek muhtemel olmayacaktır.

Destek Bağlantısı

M. Furkan BAŞKAK

Olur da sorarlarsa; aslen Metalurji ve Malzeme Mühendisi olmak için çabalayan fakat Çalışma Ekonomisi'nde de öğrenim gören, iki alakasız bölümlerden daha da alakasız olarak kalabalık bir firmada hayatını idame ettiren, araştırmayı, sormayı, dinlemeyi, gezmeyi, okumayı ve yazmayı seven biri dersiniz. Yetmezse Hakkımda sayfamı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: