Whatsapp Sözleşmesi

Günlerdir tüm sosyal medyayı hatta sosyal hayatımızı sallayan bir gündem haline dönen Whatsapp sözleşmelerinde ki güncelleme sebebiyle alternatif uygulama arayışları da arttı. Uzun süredir elektronik para birimlerine ait borsayı takip edebilmek için kullandığım Telegram uygulamasına sadece bir gün içerisinde 300’ü aşkın arkadaşım indirerek dahil oldular. Hatta bir arkadaşımın rahmetli babasına ait numaradan “Ahmet Amca Telegram’a Katıldı!” mesajı aldım. Tövbeler olsun, hattı kendileri üzerlerine almışlar, sonradan öğrendim.

Whatsapp sözleşme ekranı ile yaşananlar

Whatsapp Sözleşmesi Nedir?

Kullanıcı sözleşmesinde güncellemeye giden firma, Whatsapp sözleşme güncellemesi ile birlikte kullanıcı verilerinin Facebook ile paylaşılmasını talep ediyor. Bu talebi onaylayan kullanıcılar Whatsapp uygulamasını kullanmaya devam ederken, onaylamayan kullanıcılar 8 Şubat 2021 itibariyle uygulamaya erişemeyecekler.

Destek Bağlantısı

Yeni koşullar AB ülkelerindeki kullanıcıları kapsamamaktadır. AB ülkelerdeki kullanıcıların verilerinin reklam ve benzeri amaçlarla Facebook’un şirketleriyle paylaşılmayacağı kaydedildi.

Whatsapp Sözleşmesi Neden Değişiyor?

Whatsapp gizlilik ilkesinin değişimiyle ilgili yaptığı açıklamanın özeti; kullanıcıların uygulama üzerinden alış veriş yapmalarını ve işletmelerle irtibata geçmelerini kolaylaştırmak istediklerini ifade etmektedir.

Destek Bağlantısı

Whatsapp kullanıcı sözleşmesi için eklenen açıklamada “WhatsApp üzerinden arkadaşlarınızla ve ailenizle yaptığınız görüşmeler ve mesajlaşmalar, uçtan uca şifreleme ile korunur. Uçtan uca şifreleme, yolladığınız fotoğrafın, ses kaydının, videonun ya da mesajın sadece sizin tarafınızdan ve konuştuğunuz kişi tarafından okunduğunu/dinlendiğini garanti eder. Üçüncü şahıslar, WhatsApp ya da Facebook bile, bu içerikleri göremez.” ibaresinin bulunması bence kısmen rahatlatıcı olsa da, genel kapsamda yaşanan whatsapp sözleşme bilgileri değişimine karşı beynim direnç göstermeden edemiyor.

Whatsapp Sözleşmesinin Maddeleri

Yine pembe bir dünya vaat eden fakat ısrarla kabullenmek istemediğim sözleşmeye eklenen Whatsapp sözleşme açıklaması maddelerini özetle sizlere aktarayım. Whatsapp sözleşme içeriği şu şekilde;

Destek Bağlantısı
 • Altyapının ve dağıtım sistemlerinin iyileştirilmesine yardımcı olmak,
 • Hizmetlerimizin veya onların hizmetlerinin nasıl kullanıldığını anlamak,
 • Facebook Şirketi Ürünleri genelinde emniyeti, güvenliği ve bütünlüğü artırmak; örneğin sistemleri güvence altına almak ve spam, tehditler, kötüye kullanım veya ihlal faaliyetleriyle mücadele etmek,
 • Onların hizmetlerini ve sizin bunları kullanma deneyiminizi iyileştirmek, örneğin sizin için önerilerde bulunmak (ör. arkadaşlar, grup bağlantıları veya ilginç içeriklerle ilgili öneriler),özellikleri ve içeriği kişiselleştirmek, satın alımları ve işlemleri tamamlamanıza yardımcı olmak ve Facebook Şirketi Ürünleri genelinde ilgili teklifler ve reklamlar göstermek,
 • WhatsApp deneyimlerinizi diğer Facebook Şirketi Ürünleri ile birleştirmenizi sağlayan entegrasyonlar sağlamak. Örneğin, WhatsApp’ta satın aldıklarınız için ödeme yapmak üzere Facebook Pay hesabınızı bağlamanıza imkan vermek veya WhatsApp hesabınızı bağlayarak arkadaşlarınızla Portal gibi diğer Facebook Şirketi Ürünleri üzerinden sohbet etmenize olanak sağlamak.

Whatsapp Hangi Bilgilerimize Ulaşabilecek?

Facebook şirketleri zaten bu değişim olmadan, uygulamalarını kullanan biz kullanıcılara ait kişisel bilgilerimizin tam 70,2%’sine ulaşabiliyor. Şaka değil! 70,2%! Yani aslında bugüne kadar zaten neredeyse tüm hayatımızı ve kişisel bilgilerimizi bu şirketlere açmış durumdayız. Son sözleşme ile birlikte şirketlerin hakkımızda ulaşabilecekleri bilgiler ise aşağıdaki gibi olacak;

 • Hesap Bilgileri
 • Mesajlar
 • Bağlantılar
 • Durum Bilgisi
 • İşlem ve Ödeme Verileri
 • Müşteri Desteği ve Diğer İletişimler
 • Kullanım ve Kayıt Bilgileri
 • Cihaz ve Bağlantı Bilgileri
 • Konum Bilgileri
 • Çerezler
 • Başkalarının Sizin Hakkınızda Sağladığı Bilgiler (Üçüncü taraftan sağlanır.)
 • Kullanıcı Şikayetleri (Üçüncü taraftan sağlanır.)
 • WhatsApp’taki İşletmeler (Üçüncü taraftan sağlanır.)
 • Üçüncü Taraf Hizmet Sağlayıcıları (Üçüncü taraftan sağlanır.)
 • Üçüncü Taraf Hizmetleri (Üçüncü taraftan sağlanır.)

Whatsapp Sözleşmesi İptal Etme

İstemeden Whatsapp sözleşmesini kabul ettiyseniz veya Whatsapp gizlilik sözleşmesini kabul ettiğinize pişman olduysanız korkmayın, “whatsapp sözleşme kabul ettim” olgusundan geri adım atabilmek ve Whatsapp sözleşme iptali mümkün. Whatsapp sözleşmesini iptal etmek için 8 Şubat’a kadar hesabınızı silerek tekrar kurmanız gerekmektedir. Whatsapp sözleşme onay iptali bu adım sonrası sağlanmış olacaktır.

Destek Bağlantısı

Whatsapp sözleşme iptal mi oldu?

Hayır, henüz Whatsapp tarafından “Whatsapp sözleşme iptal mi?” sorusuna cevap olabilecek resmi olarak açıklanan bir bilgi bulunmamaktadır.

Whatsapp Benzeri Uygulamalar

Whatsapp sözleşmesini reddedenler için alternatif uygulamalar elbette ki var. Whatsapp yerine kullanılabilecek uygulamaları listeleyerek paylaşıyorum.

Destek Bağlantısı
 • Telegram
 • Signal
 • Viber
 • Bip
 • Dicord

Whatsapp Yerine Telegram

Whatsapp uygulamasına alışan bizler için ara yüzü oldukça farklı gelse de alışınca severek kullanacağınızı düşündüğüm, limitlere dikkat etmeden ücretsiz olarak kullanabileceğiniz güzel bir mesajlaşma uygulamasıdır. Rusya menşei taşıması milli duygularımı huzursuz etse de en iyi alternatiflerden biri diyebilirim.

Telegram’a Katıldı Bildirimi Kapatma

İlk kullandığım zamanlar çayır çimen olduğu için rahatsız etmiyordu fakat Whatsapp’tan Telegram’a göç edilmesiyle birlikte aşırı rahatsızlık duydum. Hemen belirteyim; “xxx Telegram’a Katıldı! mesajını engellemenizin bir yolu bulunmuyor. Bundan dolayı bu mesaj ile yaşamaya alışmalısınız. Fakat bu mesajın size bildirim yollamasını önlemeniz mümkün.

Destek Bağlantısı

Ayarlar’a girip, “Bildirim ve Sesler”e dokunun ve “Kişi Telegram’a Katıldı” yanında bulunan aktif kutucuğu pasif konuma getirin.

Destek Bağlantısı

M. Furkan BAŞKAK

Olur da sorarlarsa; aslen Metalurji ve Malzeme Mühendisi olmak için çabalayan fakat Çalışma Ekonomisi'nde de öğrenim gören, iki alakasız bölümlerden daha da alakasız olarak kalabalık bir firmada hayatını idame ettiren, araştırmayı, sormayı, dinlemeyi, gezmeyi, okumayı ve yazmayı seven biri dersiniz. Yetmezse Hakkımda sayfamı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: