Udi Hindi Yağı Nasıl Kullanılır?

Müzisyen ismini anımsatan Udi Hindi pandemi günleriyle beraber son zamanlarda çok aranan ve oldukça faydalı olduğu görünen bir bitki olarak, kısa sürede hayatımızda önemli bir yer kazanmıştır. Udi hindi yağı nasıl yapılır ve udi hindi çubuğu kullanım alanları benim de araştırmalarım arasında yerini buldu.

Udi Hindi Ağacı Resmi

Udi Hindi Ağacı Nasıldır?

Anavatanı birçok baharat türünün olduğu gibi Çin’dir. Dört mevsim yapraklarını dökmeyen ve her daim yeşil olan bir ağaçtan elde edilir. Bu ağaç ülkemizde bulunmaktadır, ancak Türkiye’de yetişen ağaçlar sadece süs amaçlı kullanılabiliyor. Toprak ve hava koşulları gereği, sadece Çin’den gelen ağaçlardan elde edilen ürünler istenilen faydayı vermektedir. Udi Hindi bitkisi Türkiye de nerede yetişir derseniz sadece süs bitkisi için araştırma yapmış olursunuz.

Destek Bağlantısı

Udi Hindi Yağı Fiyatı

Maalesef ki ürün ithal olduğu için şu an toptancılarda kilosu 150 lira olan ürün, baharatçılarda 500 liraya kadar çıkmış vaziyette. O da bulabilirsiniz! Neden böyle söylüyorum; çünkü pandemi günlerinde ithal ithal ürünlerde ciddi sıkıntılar yaşanmakta. Bunlardan birisi de o udi hindi bitkisi. İthal edilemediği için fiyatı daha da artacaktır. Piyasada bulunması oldukça zorlaşmış vaziyette ve bundan dolayı da perakendede fiyatlar daha da artacak gibi.

Udi Hindi Bitkisi Faydaları

Çok fazla kullanım alanı var, son günlerde bilinmesinin sebebi ise; Udi Hindi Corona salgınına iyi geldiği yönündedir. Diğer başlıca udi hindi yağı faydalarına değinecek olursak;

Destek Bağlantısı
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir
 • Mide rahatsızlıklarına iyi gelir
 • Kış hastalıklarına iyi gelir
 • Doğal antibiyotiktir, enfeksiyonlara iyi gelir
 • Boğaz ağrılarına iyi gelir
 • Cinsel güç kazandırır
 • Mikropları atar
 • Burun tıkanıklığına iyi gelir
 • Ağız kokusunu giderir
 • Udi hindi cilde faydaları da bulunmaktadır.

Gördüğünüz gibi genel olarak udi hindi faydaları neredeyse her yerde etkisini göstermektedir.

Udi Hindi Yağı Nasıl Kullanılır?

Her şeyin olduğu gibi bu bitkinin de tüketimi kesinlikle doğru şekilde olmalıdır. Peki udi hindi nasıl kullanılır? Şöyle ki; tadı oldukça acı olan Udi Hindi, çay olarak tüketilmesi çok güzel kullanma şeklidir fakat tadı acı olduğu için udi hindi tozu ile udi hindi bal karışımı ya da udi hindi pekmez karışımı ile kullanımı çok daha haz verici olacaktır. Günde 2 tatlı kaşığı karışımın yemeklerden yarım saat önce tüketilmesi tavsiyeler arasındadır.

Destek Bağlantısı

Cinsel sorunlar dahil birçok hastalıkta destekleyici ve takviye edici gıda olarak kullanılması önerilmektedir. Piyasada direkt olarak bitki veya toz şeklinde değil, Udi Hindi Yağı adı altında satılan ürünlerde bulunmakta. Udi Hindi aktar tarafından; bir bardak suyun içerisine bir kaç damla yağı damlatıp içilmesi tavsiye ediliyor. Udi hindi çayı faydaları da bitkinin faydalarına eş değerdir.

Ancak genelde bu ürünün yağından ziyade, öğütülmüş halinin kullanmasını tavsiye ediyorlar. Udi Hindi bitkisi fiyatı, yağına oranla hem daha ucuza geliyor hem de kesinlikle daha etkili bir yöntemdir. Genel olarak udi hindi bitkisi nasıl kullanılır ve udi hindi bitkisi nasıl tüketilir sorularına yanıt olarak maddeler sıralayalım;

Destek Bağlantısı
 • Udi hindi çayı yapılabilir
 • Maskesi yapılabilir
 • Bal ile karıştırılabilir
 • Pekmez ile karıştırılabilir
 • Suya damlatılabilir

Udi Hindi Bitkisi Zararları

Atalarımız “azı karar, çoğu zarar” lafını boşuna söylememişler. Udi hindi alerji konusunda fazla tüketime bağlı olarak tetikleyicidir. Karışımları ve yağı günde bir kere, iki kaşığı geçmeyecek şekilde kullanımı tavsiye edilmektedir.


Udi hindi ile ilgili hadis olduğu da söylenmektedir. “Hadîs-i Şerîf; ‘Tedavilerin en iyisi hacamat ve udi hindi ile tedavidir.’” Ancak doğruluğunu bilemediğim için o konuda kararı sizlere bırakıyorum. Sağlıklı günler diliyorum!

Destek Bağlantısı

M. Furkan BAŞKAK

Olur da sorarlarsa; aslen Metalurji ve Malzeme Mühendisi olmak için çabalayan fakat Çalışma Ekonomisi'nde de öğrenim gören, iki alakasız bölümlerden daha da alakasız olarak kalabalık bir firmada hayatını idame ettiren, araştırmayı, sormayı, dinlemeyi, gezmeyi, okumayı ve yazmayı seven biri dersiniz. Yetmezse Hakkımda sayfamı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: