Telifsiz Müzik İndirebileceğiniz Siteler

Yeni bir proje başlatmak üzereyim ve bu projenin taban hazırlıkları için müzik arayışına gittim. Müzisyen arkadaşlarım her konuda yeterince destek olsalar da ihtiyacım belirli seviyeden daha çok olduğu için bazı yerler için telif hakkı bulunmayan müziklere yöneldim. Bu arayışım sonucunda da blog sayfalarında telif hakkı bulunmayan müzikler veya ucuza telif alabileceğiniz müzikler ile ilgili yazıların yetersiz olduğunu fark ettim.

Son zamanlarda üretilen içeriklerin artması ile beraber telif haklarının ihlali ve sorgulanması da bir hayli arttı. Şöyle ki; Youtube içerik üreticisi bir arkadaşım aldığı aksiyon kamerası ile eski araç içi kamerasının kıyaslamasını yaparken, arabanın radyosunda çalan Hadise’nin şarkısı için telif hakkı uyarısı aldı ve videoyu kaldırmak zorunda kaldı. Uyarı olmazsa dahi emek verilen bir şeyin izinsiz kullanılması açıkçası onaylayacağım bir şey değil. Tam da proje ürettiğim bu sıralar aldığım bu ve buna benzer haberler beni tedirgin etti ve elimde olan her şeyin telif hakkını sorgulamaya gittim. Basit bir hata yüzünden emeklerimin çöp olması çok üzücü olacağı gibi hevesimin tükenmesine de sebep olabilir.

Destek Bağlantısı
Telif hakkı olmayan müzikler nereden bulunur?

Telif Hakkı

İstemli veya istemsizce kullanılan içerikler için bahsettiğimiz telif hakkı nedir peki? Buna değinmede fayda var diye düşünüyorum.

Telif hakkı nedir?

Fiziksel ortama kaydedilmiş orijinal bir eser oluşturan kişi, bu çalışmanın telif hakkına sahiptir. Telif hakkı sahipleri, üretilen eserin kullanım ve dağıtım haklarına sahiptir. Çoğu zaman, yalnızca telif hakkı sahibi başka birinin eseri kullanma izni olup olmadığını belirler. Telif hakları, YouTube’a içerisinde alıntı görsel, şov ve müzik bulunan videolar yükleyen herkes için önemli bir konudur.

Destek Bağlantısı

Telif hakkı bulunan eserler

  • TV programları, filmler, videolar, tiyatro oyunları, müzikaller,
  • Ses kayıtları, müzik besteleri, şarkı sözleri, müzik ritimleri,
  • Makaleler, kitaplar ve müzik besteleri,
  • Resimler, posterler ve reklamlar,
  • Video oyunları ve bilgisayar yazılımları.

Telifsiz müzik bulunan siteler

Bazen telifsiz diye bulup yüklediğimiz müzikler bile bir süre sonra telif hakkı için bildirim yollayabiliyor. Bunun için kaliteli ve güvenilir olan yerlerden müzik temin etmek son derece önemlidir.

SondCloud Telifsiz Müzik

Buradan giriş yapabileceğiniz link ile erişebileceğiniz 400’ü aşkın müziği indirerek ücretsiz olarak ve telif hakkı problemi yaşamadan kullanabilirsiniz.

Destek Bağlantısı

Soundcloud üzerinden müzik indirebilmek için ücretsiz olarak sunulan Soundcloud müzik indirmeye yarayan Chrome eklentilerinden faydalanabilirsiniz.

Purple-Planet Free Music

Yine telif haklarına takılmadan müzik edinebileceğiniz bir diğer platform olan Purple-Planet ile ücretsiz ve telif hakkı free license olan müziklere erişebilirsiniz.

Destek Bağlantısı

CCTrax Free Music

CCTrax içeriği bakımından zengin ve farklı türlerden oluşmaktadır. Eklentisiz olarak müzikleri hızlı bir şekilde indirebilirsiniz.

Incompetecht Telifsiz Müzik

Hemen her içerik üreticisinin bildiği ve faydalandığı Incompetecht gayet sade bir ara yüz ile kullanıcılarını karşılıyor. Seçtiğiniz müziklerin üzerine tıklayınca bir pencere açılıyor. Açılan pencereden müzikleri dinleyerek ücretsiz olarak indirebilirisiniz.

Destek Bağlantısı

iBeat Free Beats

Planladığım içerikler için en uygun müziklere erişebildiğim iBeat sade ve kullanışlı bir ara yüze sahip. Aynı zamanda içerisinde intro için kullanabileceğiniz çok fazla içerik bulunmaktadır. Kayıt kalitesi pek mutlu etmezse de bir iki oynama ile harika sonuçlar elde edebilirsiniz.

Destek Bağlantısı

M. Furkan BAŞKAK

Olur da sorarlarsa; aslen Metalurji ve Malzeme Mühendisi olmak için çabalayan fakat Çalışma Ekonomisi'nde de öğrenim gören, iki alakasız bölümlerden daha da alakasız olarak kalabalık bir firmada hayatını idame ettiren, araştırmayı, sormayı, dinlemeyi, gezmeyi, okumayı ve yazmayı seven biri dersiniz. Yetmezse Hakkımda sayfamı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: