Sonbahar ve Psithurism

Yunanca kelimelere bakarken karşıma çıkan bu kelime yazıma sebep oldu. Psithurism kelime anlamı; ağacın yaprakları arasından geçen rüzgarın sesi demek. Biz bu kelime öbeğine neden isim koymamışız anlamıyorum. Hele de sonbaharı tam anlamıyla yaşayan bir ülke olarak.

Ne alakası var şimdi demeyin. Bu sabah güneşin güçlü yanını görüp, ince tişörtüm ile çıktım ve akşama kadar dışarıda kaldım. Arabayı bulunduğum yerden bir sokak öteye park etmiştim. Yani beş dakikalık yürüme mesafem vardı. İşte o beş dakikalık yürüme mesafesinde tenim titrerken duydum bu sesi. Kelime anlamını yeni öğrendiğim için diye düşünüyorum; farklı geldi bu duyduğum ses. Rüzgar önce okşuyor sonra bir bir döküyordu yaprakları. Harikalar diyarının her zaman beyaz olması gerektiğini kim söylüyor? Belki içinde bulunduğumuz bu zaman aralığına Güz Harikalar Diyarı denir.

Destek Bağlantısı
Ağaçlardaki Rüzgarın Sesi
Sonbahar geldi, yapraklar döktü. İzledim. Sadece izledim.

Hiç bu sesi dinlediniz mi? Yaprakların hışırtısını duymak inanılmaz ve içimde her zaman bir sakinlik ve huzur duygusu yayıyor. Doğa çok büyük bir şifacıdır. Ve rüzgarı duymaktan daha fazlasını içerir. Bu fotoğrafın çekildiği gün, sarı tuğlalı yolda yürümek, sonbahar renklerinden oluşan bir iz, bu büyülü yeri kaplamak ve halı kaplamak gibiydi. Patika boyunca kıvrımlı küçük bir dere, damlayan sularıyla ambiyansa katkıda bulunuyordu. Rüzgar burada ve orada yavaşça ağaçların arasından geçerek onları esintisiyle hafifçe sallıyordu, Phithurism’i ırmağın sesiyle değiştiriyordu. Sarı yapraklar gökten kar taneleri gibi düştü ve zaten kaplı olan orman tabanına kalınlık ekledi. Sadece oturdum ve bir süre izledim, dinledim.

Bu manzara, bu duygular bir yazı sebebi değildir de nedir? Harikalar diyarına dönüşen bu mevsimde bir kere olsun, montunuzu evde unutmanızı, bu sesi dinlerken üşümenizi tavsiye ederim. Eminim ki sizde hemen elinize kalem ve kağıt alacaksınız.

Destek Bağlantısı

M. Furkan BAŞKAK

Olur da sorarlarsa; aslen Metalurji ve Malzeme Mühendisi olmak için çabalayan fakat Çalışma Ekonomisi'nde de öğrenim gören, iki alakasız bölümlerden daha da alakasız olarak kalabalık bir firmada hayatını idame ettiren, araştırmayı, sormayı, dinlemeyi, gezmeyi, okumayı ve yazmayı seven biri dersiniz. Yetmezse Hakkımda sayfamı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: