Online Gelişim Platformları

Sanallaşan dünya içerisinde kurslara gitmeye gerek kalmadan her bilgiyi internet üzerinden temin edebiliyoruz ve kişisel gelişimi internet ortamından sağlayabiliyoruz. Sadece kişisel gelişim olarak değil, yabancı dil, mesleki bilgi, programlama, yapay zeka teknolojileri, finans, girişimcilik, oyun dili, psikoloji, doğa ve avcılık gibi hemen her alanda çok ucuza online kurs alabilmek, hatta tamamen ücretsiz online kurs alabilmek mümkün. Herkese hitap edebilecek bir online eğitim siteleri listesi oluşturdum. Bir çoğundan ücretli ve ücretsiz online sertifika alabilirsiniz.

Online Mesleki Eğitim Platformları

Bilgeİş

ODTÜ destekli kurulan Türk online eğitim platformu, tasarım, web tasarım, programlama, kişisel gelişim, iletişim yöntemleri ve daha sayılamayacak kadar çok alanda hizmet sunmaktadır. Kursların neredeyse tamamı ücretsiz ve sertifika programından faydalanmak isteyenler için ODTÜ onaylı sertifika programları bulunmaktadır.

Destek Bağlantısı

İstanbul İşletme Enstütüsü

Ücretli ve ücretsiz online derslere erişebileceğiniz platform da; aldığınız online derslerin sonrasında yapılan sınav ile beraber çok düşük ücretlere sertifika da alabiliyorsunuz. Kişisel gelişim, iş hayatı, finans, yabancı dil, işletme, insan kaynakları, yazılım, yazarlık gibi bir çok ana kategori üzerinden ders alabilmeniz mümkün.

Udemy

Yazılım geliştirme, işletme, finans ve muhasebe, BT ve yazılım, ofiste verimlilik, kişisel gelişim, tasarım, pazarlama, yaşam tarzı, fotoğrafçılık, sağlık ve fitness, müzik, öğretim ve akademi ana kategorilerinde online eğitim paketleri bulunan online eğitim platformu, hem ucuz hem de alanında uzman kişiler tarafından yayımlanan video ve makaleler için faydalı bir ders arşivine sahiptir.

Destek Bağlantısı

edX

Online ortamda İspanyolca, Çince, İngilizce, İtalyanca, Japonca dillerini yazılı, sözlü olarak gramer ile birlikte eğitim imkanı sunan platform, bilgisayar bilimi, veri yönetimi, mühendislik, kariyer ve yöneticilik, beşeri bilimler ana kategorilerine de sahip. Ücretli ve ücretsiz dersleri bulunmakta. Eğitim aldığınız alanlar için belirlenen ücretleri ödeyerek online sertifika da alabiliyorsunuz.

Coursera

Sanat ve beşeri bilimler, iş dünyası, bilgisayar bilimi, veri bilimi, bilgi teknolojisi, sağlık, matematik ve mantık, kişisel gelişim, fiziksel bilim ve mühendislik, sosyal bilimler, dil öğrenme programları ana kategorileri bulunan Coursera, ücretli olduğu gibi ücretsiz online dersleri de bulabileceğiniz platformun yayımcıları ve portföy listesi dünya devleriyle dolu. Uzaktan sertifika imkanı da olan online ders sistemi bununla da yetinmeyip bir de online master programları da oluşturmuş. Anlaşmalı olduğu üniversitelerin master programlarına kayıt olarak, ücret ödedikten sonra uzaktan eğitim ile uzmanlıklar ve akademi dereceleri edinebiliyorsunuz.

Destek Bağlantısı

Alison

15 milyonu aşkın kişi tarafından kullanılan online eğitim sitesi bilişim, bilim, sağlık, beşeri bilimler, iş dünyası, matematik, yaşam tarzı gibi ana konular ile eğitim imkanı sunmakta. Tamamen ücretsiz olarak kullanabileceğiniz platformda binlerce ders içeriğine erişebilirsiniz.

Online Eğitim – Öğretim Platformları

Khan Academy

“Her yerde, herkese ücretsiz, birinci sınıf eğitim sağlamak!” mottosu ile Bill Gates gibi güçlü destekçilere sahip bir uzaktan eğitim platformu. Anaokulu seviyesinden üniversiteye kadar olan çocuk ve branş öğretmenlerine bilim, tarih, matematik ana konularında hitap ediyor. Gönüllü eğitmenler tarafından sağlanan içerikle tamamen ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

Destek Bağlantısı

FutureLearn

İleri seviye İngilizce dil bilgisine ihtiyaç duyacağınız platform ile video, tartışma ortamları ve sınavlar ile tıp, tarih, yaratıcı sanatlar, edebiyat, dil, yasa, mühendislik, matematik, doğa, siyaset ana konularında ki derslere erişebilirsiniz. Belirli bir ücret karşılığında sertifika alabilmeniz mümkün.

Academic Earth

“Herkesin birinci sınıf bir eğitime erişimi hak ettiği gerekçesiyle başlatıldı.” mottosu alanında iddialı bir sistem olduğunu gösteriyor. Doçent, lisans, master, doktora ve sertifika programları bulunan uzaktan eğitim platformunda en seçkin üniversitelerde ki derslere online olarak ulaşabiliyorsunuz. Ücretsiz olması ve eğitmen kadrosunun gücü ile rakiplerinden önde ilerlemektedir.

Destek Bağlantısı

Online Programlama Platformları

Udacity

Programlama üzerine kurulmuş olan online eğitim alabileceğiniz platform tamamen ücretsiz kullanılabilmektedir. Gerçek insanlardan destek alabilir, deneyerek öğrenme yöntemini kullanabilir, iş odaklı içeriklere erişebilir, kişiselleştirilmiş kod içeriklerine erişebilir ve projeleri gerçek hayat üzerinde test edebilirsiniz. Eğitim sonrası sertifika desteği yok, fakat ücretsiz dersleri ile edineceğiniz bilgi ve birikim sonrası sertifikaya ihtiyaç duymayacaksınız.

Codeacademy

İsminden de anlaşılacağı gibi yazılım dillerini öğrenebileceğiniz online eğitim platformudÜcret. Ücretsiz içeriğe sahip olmasının yanı sıra ders başı değil de aylık ücretli üyelik oluşturarak derslerin tümüne erişilebiliyor olması büyük avantajları arasında. Platform da yazılım dillerinin tümüne ait içerik var.

Destek Bağlantısı

Online Yabancı Dil Platformları

Doulingo

Ücretsiz dil öğrenebileceğiniz online kurs platformudur. Görsel destekler sunarak İngilizce, Almanca ve Rusça dillerini eğlenceli ve kolay öğrenebileceğiniz bir sunum ile karşımıza çıkıyor. En sevdiğim yöntem olan, oyun ile öğretme yöntemini yarış haline getirmişler ve puan kazan sistemiyle ilerletiyorlar. Ücretsiz olmasına karşın geniş içeriğe sahip ve beğendiğim bir dil öğretme sistemi kurulmuş.

Cambly

Mülakata ya da sunuma hazırlananlar veya İngilizce’yi rahatça konuşmayı isteyenler için en ideal platformlardan. Ana dili ingilizce olan eğitmenler ile sizin belirlediğiniz zaman diliminde ve saatlerde haftalık online görüşmeler sağlıyorsunuz ve İngilizce pratiği yapıyorsunuz. Temel İngilizce’yi bilenler ve geliştirmek isteyenler tarafından tercih edilebilecek alternatif uygulamadır. Sadece bir gün ücretsiz destek sunmaktadır. Bir gün deneyip, devam etmek isterseniz belirli bir ücret ödemeniz gerekecektir.

Destek Bağlantısı

M. Furkan BAŞKAK

Olur da sorarlarsa; aslen Metalurji ve Malzeme Mühendisi olmak için çabalayan fakat Çalışma Ekonomisi'nde de öğrenim gören, iki alakasız bölümlerden daha da alakasız olarak kalabalık bir firmada hayatını idame ettiren, araştırmayı, sormayı, dinlemeyi, gezmeyi, okumayı ve yazmayı seven biri dersiniz. Yetmezse Hakkımda sayfamı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: