Misinaya Fırdöndü – Kanca Bağlama

Oltanın uzağındasınız, olta zili çalmaya başladı, heyecan ile oltaya doğru koştunuz ve elinize aldığınız zaman o muhteşem balığın, oltanıza olan vuruşunu hissettiniz. Adrenalin seviyesi yükseklere çıktı. Bu balık farklı! Bu balık büyük! Tam balığı yormak ile çabalarken, olta bir anda sizi geriye attı. Sonra oltada bir rahatlama oluştu. Balık gitti! Hem de kocaman bir balık! Kaçan balık her zaman büyüktür bunu unutmayın. Kaçtı çünkü oltayı hatalı düğümler ile oluşturdunuz! Bu güne kadar belki de hiç bir yazı için bu kadar uğraşmadım çünkü hiç bir yazım için çizim yapmak zorunda kalmamıştım. Fakat kanca bağlama hassas bir konu olduğu için değdiğini düşünüyorum ve deneyimlerimin bana verdiği yetkiye dayanarak sizi kaçan balıklardan korumak için bu yazıyı oluşturuyorum.

Kanca Düğümleri

Doğru bir bağlama yöntemi ile misinanın kancadan ayrılma veya misinanın kopma ihtimalini 70%’ten aşağı düşürebileceğinizi biliyor musunuz? Bunu sadece Furkan Başkak değil, bilim adamları dahi söylüyor efendim! Üstelik ekliyorlar; hatalı bağlama yaparsanız; misinanın (florokarbon) kendi dayanıklılık gücünü 50% aşağı da indirmeye sebep olabilmektedir.

Destek Bağlantısı

Her misinanın yan, florokarbonun kalınlığı, dayanım gücü, kopma gücü farklılık göstermektedir. Ondan dolayı öncelikle misina seçiminizi araştırarak doğru markalar üzerinden yapmalısınız. Peki misinayı aldıktan sonra biz neler yapabiliriz? Nasıl en sağlam olta takımını oluşturabiliriz? Haydi başlayalım. Kanca delikli ise ve düğüm atmak istiyorsanız aşağıdaki görselde olduğu gibi bir düğüm atarak işe başlayabilirsiniz. Kolaydır, seridir, sağlamdır.

Destek Bağlantısı

‘Düğüm Yok’ veya ‘Düğümsüz Düğüm’

Düğümsüz düğüm? Nasıl yani? Diyorsanız şimdi size mevzuyu açıklıyorum. Düğümsüz düğümü bağlamadan önce misinanın ucuna bir halka bağlamanız gerekir. Gerisi kolay anlaşılabilsin diye çizimlerimde ekli zaten.

İpucu: İhtiyacınız olan misina uzunluğuna ilişkin iyi bir görsel rehber için, kancayı geçici olarak misina döngüsüne monte edin ve ardından bağlanmaya başlamadan önce misina mesafesini ölçün.

Destek Bağlantısı

“Saçlı” Düğümsüz Düğüm

Misina ile oluşturduğunuz ön çizgiyi kancanın gövdesi boyunca döşeyin. Sarmalı oluşturduktan sonra nemlendirip sarmal yapıyı sıkılaştırmak için çekin.

Destek Bağlantısı

Dört Dönüşlü Fırdöndü Düğümü Çeşitleri

Fırdöndüyü kısmen kapatma

Bir fırdöndüyü kapatmak için, ucuna yavaş ve yavaş bir basınç uygulayarak düğümü birleştirin. Yaptığınız dönüşler, düğümün ana gövdesini veya namlusunu oluşturmak için giderek azalan bobinlerde yılan benzeri bükülmeye, büzülmeye ve toplanmaya başlayacak. Namluya iyi bir şekil vermek için az miktarda gerginlik uygulayın.

Destek Bağlantısı

Kaymaz döngü ile fırdöndü bağlama

Bu zamana kadar bu düğümün hiçbir zaman İngiliz olta balıkçılığı yayınında görünmediğine dikkat edin. Sert kuleler için döngüler bağlayan balıkçıların yaklaşık% 99’u geleneksel “hantal sekiz düğüm” figürünü kullanır. Seçtikleri düğümün hattın kopma gerilimini ciddi şekilde boğduğundan, zayıflattığından ve azalttığından habersiz bir şekilde balık tutarlar. Sert kuleler için büyük çaplı güçlü çizgi kullanıldığında, mukavemetteki herhangi bir kayıp, kullandıkları kalın misina ile karşı karşıya kalsa da, çoğu zaman çok zayıflamış olsa da, çoğu balığı oynamak ve indirmek için yeterli güce sahiptir.

Destek Bağlantısı

Ancak, 4 kg, 5 kg veya 7 kg için değerlendirecek olursak, düğümlerin zayıf tasarımı nedeniyle balıklar genellikle kaybolur. Kaymaz Döngü Düğümünün böyle bir zayıflığı yoktur; maksimum hat gücüne yakındır. Bağlanması kolaydır, hantal değildir ve daha da önemlisi çizgiyi zayıflatmaz veya boğmaz.

Bu düğümün ne kadar iyi olduğundan şüphe ederseniz, bunu kendinize kanıtlayın. Bir parça çizgi alın ve bir ucunda Sekiz Düğüm ve diğer ucunda Kaymaz Döngü Düğümünü bağlayın. Her bir döngüden bir tornavida yerleştirin ve her düğümü birbirine doğru çekin. Onları doğru bağladıysanız, sekiz rakamı ile bağlanan misinanın hemen kopacağını göreceksiniz.

Destek Bağlantısı

Bağlama şeklini çizimlerimden görebilirsiniz;

Destek Bağlantısı

Mükemmel düğüm ile fırdöndü bağlama

Mükemmel düğüm ismini ben koydum çünkü modern bağlama çeşitleri arasında kendisini kanıtlamış bir düğüm çeşididir. Tamamen çift hattan inşa edildiğinden, düğüm minimum boğulma ile son derece yüksek güç veren sağlam ve nazik bir düğüm oluşturmaktadır. Binlerce kişinin küçük bir pratikle öğrendiği, bağlanması basit bir düğümdür ve sizi hayal kırıklığına uğratmaz.

Yanlış bağlanırsa, bitmiş düğüm hattı gerçekten zayıflatabilir ve bu da önemli bir güç kaybına neden olabilir. Bundan kaçınmak için burada mükemmel düğümü bağlarken önemli bir kaç ipucu var.

Destek Bağlantısı

Doğru bağlama yaparsanız misina % 40 kadar daha güçlü hale gelecektir. Örnek olarak misinada 5 kg dayanım varken, doğru bağlanmış bir mükemmel düğüm ile 5,8 kg dayanıma çıkar, ancak yanlış bağlanırsa 4,2 kg dayanıma kadar düşebilir.

Tüm bu düğümler birçok deneyimli balıkçı tarafından test edilmiş ve güvenilmiştir. Sizi hayal kırıklığına uğratmayacakları için onları tamamen güvenle kullanın. Düğümü bağladıktan sonra dikkatlice inceleyin. Herhangi bir şüpheniz varsa, not alın ve yeniden başlayın. Bir dakikalık üşengeçlik uğruna, olta ucunda ki o muhteşem balığı kaybetme riskiyle karşı karşıya kalmayın. Eski bir İngiliz atasözü “uygulama mükemmelleştirir.” der. Bolca düğüm atıp, tekrar bozun.

Destek Bağlantısı

Rastgele!

Destek Bağlantısı

M. Furkan BAŞKAK

Olur da sorarlarsa; aslen Metalurji ve Malzeme Mühendisi olmak için çabalayan fakat Çalışma Ekonomisi'nde de öğrenim gören, iki alakasız bölümlerden daha da alakasız olarak kalabalık bir firmada hayatını idame ettiren, araştırmayı, sormayı, dinlemeyi, gezmeyi, okumayı ve yazmayı seven biri dersiniz. Yetmezse Hakkımda sayfamı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: