Çalışırken Müzik Dinlemek

Müzik dinlemek verimliliğimizi arttırır, konsantrasyonumu arttırır gibi söylemleri bu aralar mesai arkadaşlarımdan çokça duyuyorum. Rapor hazırlarken müzik dinlemek, ders çalışırken müzik dinlemek, kitap okurken müzik dinlemek birbirinden çok farklı şeylerdir. Müzik dinlemenin verimliliği arttırmasıyla ilgili söylemler ise ne yazık ki her koşul için farklılık gösterdiği gibi her sebep için de aynı değildir ve bu söylem genelde yanlıştır. Bende her anımı müzikle doldurmayı seviyorum; fakat çalışırken değil!

Ders çalışırken müzik dinlemeyin

Ders çalışırken eski bilgileri de tazeleriz fakat sürekli olarak beynimiz yeni bilgileri kaydetmek ile meşgul olur. Yeni bilginin olduğu yerde çalışması gereken organlarımız, gözümüz veya kulağımız ile beraber beynimizden başkası olmamalıdır. Ders çalışırken müzik dinlemek yanlıştır, kapatın müziği. Bu durum sayısal dersler için ve sözel dersler için ayrılmamaktadır. Matematik çalışırken müzik dinlemek yanlıştır, biyoloji çalışırken müzik dinlemek yanlıştır. Ayrıca ders çalışırken rap dinlemekte yanlıştır, klasik müzik dinlemekte yanlıştır.

Destek Bağlantısı

Bir araştırma der ki; aynı başarı kitlesine sahip öğrenciler dört gruba ayrılır ve hepsine aynı seviyede ders konusu verilir. Ders çalışırken; bir gruba sevdikleri müzikler dinletilir, diğer gruba sevmedikleri müzikler dinletilir, diğer grubun başına geveze bir arkadaş bırakılır, konuşması istenir ve son grup ise sessiz bir ortama alınır. Aynı seviyede ki öğrencilere, aynı bilgiler, farklı koşullarda aktarılır. sonuç konusunda hepimizin fikri sabittir; sessiz ortamda ders çalışmak daha verimlidir. Peki diğer öğrencilerin akıbetini merak ediyor musunuz? Hepsi aynı seviyede başarısız kalmış. Yani anneniz odayı süpürüp aynı zamanda size sevmediğiniz konularda öğüt yağdırırken ders çalışmanız ile sizi sakinleştirdiğini düşündüğünüz bir müziği dinleyerek ders çalışmanız arasında hiç bir fark yok. Yani ders çalışırken müzik dinlemenin faydaları nedir diye sayacak olursak; çalıştığınızdan hiç bir şey anlamazsanız, sadece müzik dinleyerek ruhunuzu dinlendirirsiniz. Bundan dolayı ders çalışırken dinlenecek müzik listesine sessizliği ekleyin.

Yeni bir şeyler öğrenmeye çalışırken müzik dinlemeyin

“Yeni bir şeyler öğrenmeye çalışırken müzik dinlemek benim zihnimi açıyor özellikle çalışırken meditasyon müziği dinlediğim zaman çıkardığım işleri görmelisin!” Kesinlikle yanılıyorsunuz, kapatın müziği. Beyin; yeni veritabanı oluşturup, eski bilgiler ile yeni gelen bilgileri çakıştırıp, atık bilgileri ayıklamak için savaşırken, arkadan gelen bir tıkırtı dahi dikkat dağınıklığına sebep olacağı gibi öğrenme yetisini de durma seviyesine getirecektir. Bir insan aynı anda kaç işi yapabilir sorusunu hemen değiştirelim; bir insan, aynı anda kaç işi kusursuz yapabilir?

Destek Bağlantısı
Çalışırken yeni müzik keşfetmeyin

Çalışırken yeni bir müzik listesi bulup içine daldınız ve daha önce duymadığınız müzikleri keşfettiniz; kapatın müziği. Hem sanata, hem sanatçıya hem de elinizde ki işe hakaret etmiş olursunuz. Yenilik içeren her şey beynimizin ilgisini çeker, duyduğu hazdan dolayı dopamin hormonunu damarlarımıza basar ve duyduğumuz haz katlanarak çoğalır. Ama çalışmamız gerekiyor ve yapılan işler genelde bu kadar haz vermez. Peki beyin ne yapar; “aman yemişim işini sen oraya 30% odaklan, kalan 70%’i müziğe veriyorum ben.” der. Yani ne dinlediğinizden bir şey anlarsınız, ne yaptığınız işten.

Araba kullanırken müzik dinleyin

Araba kullanırken insanlardan uzak yerlerde yolculuk yapıyorsak kim sevmez ki sesi sona verip çalan şarkıya bağıra bağıra eşlik etmeyi. Bu örnekte müzik dinlemenizde sorun yok, müziği son ses dinlemenizde de sorun yok hatta. Fakat gelin görün ki eşlik etmek sorun teşkil ediyor. Araba içinde müzik dinleyin, konsantrasyonunuz olumsuz etkilenmez. Fakat eğer ki bu müziğe eşlik ederseniz iş orada karışır ve şarkı sözlerinin içine girdiğiniz zaman dikkatiniz büyük ölçüde dağılır.

Destek Bağlantısı
Gürültülü yerde çalışırken müzik dinleyin

Evet doğru okudunuz. Başlığın sonunda müzik dinleyin yazıyor. Müzik dinlemek her zaman performansa zarar vermez. Bazen beynimizin kulaklıktan gelen bir müziğe ihtiyacı olur. Tabi ki bunun da koşulu var; sözleriyle dikkatinizi dağıtmayacak enstrümantal müzik dinlemelisiniz. Gürültülü bir ortamda farklı ses kaynaklarından gelen farklı sesleri beyin çözümlemeye çalışır. Bu çözümlemeyi de öyle bedavaya yapmaz. Sizden enerji alır, size ses çözümü sunar. Bu çözümü sunarken gürültüden rahatsız olduğu için sizi strese sokacak kortizon hormonunu damarlarınıza pompalar. Bu enerjiyi doğru kullanmak ve kortizondan uzak durmak konsantrasyon açısından çok daha doğru olacaktır. Öyleyse gürültülü bir yerde çalışıyorsanız, açın bir fon müziği, takın kulaklığınızı ve çok daha verimli çalışın!

Dün yaptığınız iş ile aynı işi yaparken müzik dinleyin

Destek Bağlantısı

Artık ezbere yaptığınız işleri düşünün, elinizde hemen her gün hazırladığınız bir rapor var. Nereden neyi alacağınızı ve nereye götüreceğinizi hiç bir yönlendirme beklemeden beyniniz otomatik olarak yönetiyor. Bu raporu hazırlarken müzik dinleyin. Yeni bir bilgi yoksa, hata payı yoksa en sevdiğiniz müzikler ile rahatlamak sizin hakkınız!

Bir işe başlamadan hemen önce müzik dinleyin

Size haz veren bir müzik, iş ile aynı anda dinlemediğiniz taktirde enerjinizi arttırır ve artan enerji ile daha aktif çalışabilirsiniz. Düşünsenize yorgun ve uykusuz bir şekilde işe gidiyorsunuz ve mesai saatiniz başlarken bir müzik duyuyorsunuz. Evet işte bu; en mutlu olduğunuz anlarda açıp, içinizin kıpır kıpır olduğu o müzik! Ne güzel başlanır şimdi yeni güne!

Destek Bağlantısı

M. Furkan BAŞKAK

Olur da sorarlarsa; aslen Metalurji ve Malzeme Mühendisi olmak için çabalayan fakat Çalışma Ekonomisi'nde de öğrenim gören, iki alakasız bölümlerden daha da alakasız olarak kalabalık bir firmada hayatını idame ettiren, araştırmayı, sormayı, dinlemeyi, gezmeyi, okumayı ve yazmayı seven biri dersiniz. Yetmezse Hakkımda sayfamı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: