Aloe Vera Nasıl Kullanılır?

Bakteri düşmanı olduğunu bildiğimiz aloe veranın faydaları egzamaya iyi geliyor, sedefe iyi geliyor, güneş yanığını hızlı iyileştiriyor, saçları güçlendiriyor, cildi temizliyor derken keşfedilmekle bitmiyor.

Aloe Veranın İçindekiler
  • Vitaminler: A, C ve E antioksidan vitaminleri, B12 vitamini, folik asit ve kolin aloe veranın içerdiği vitaminlerdir.
  • Enzimler: Aloe veranın içinde sekiz enzim bulunuyor! Bunlar; alkalin fosfataz, amilaz, bradikinaz, karboksipeptidaz, katalaz, selülaz, lipaz ve peroksidazdir.
  • Mineraller: Kalsiyum, bakır, selenyum, krom, manganez, magnezyum, potasyum, sodyum ve çinko gibi mineraller aloe verada bulunmaktadır.
  • Yağ asitleri: Aloe verada kolesterol, kampesterol, beta-sisosterol ve lupeol de dahil olmak üzere dört yağ asidi mevcuttur.
  • Hormonlar: Yaraları iyileştirmede yardımcı olan auksinler ve gibberellinler denilen hormonları aloe verada bulunur.
  • Şekerler: Monosakaritler (glikoz ve fruktoz) ve polisakkaritler gibi şekerler de aloe verada bulunmaktadır.
Aloe Vera Nerede Kullanılır?

Aloe veranın kullanım alanları saymakla bitmez. Fakat bariz kullanım alanlarını hatırlatmakta fayda var diye düşünüyorum.

Destek Bağlantısı
Dezenfektan

Alkol, kokulu yağ ve aloe veranın birleşimini bir şişede birleştirerek mükemmel bir dezenfektan elde edin. Alkol mikropları öldürürken, kokulu yağ sizi kendine bağlar ve aloe vera vücudunuzu nemlendirir.

Makyaj temizleyici

Makyaj temizleyiciler gibi hiç bir zararlı kimyasal içeriği olmadan, makyaj temizleyicilerinin yapamadığını aloe vera yapıyor! Aloe vera yaprağının içindeki jeli makyaj temizleme pamuğuna sıkarak cildinizde ki makyajı temizleyebilirsiniz. Cildinizde ve gözünüzde zarar bırakmayacağı gibi, tahriş olmayacak ve alerjik reaksiyonlara yakalanmayacaksınız.

Destek Bağlantısı
Bağışıklık güçlendirici

Hücre zarlarını güçlendirmek, bakterilerle savaşmak için aloe vera tüketilebilir. iltihaplanmayı azaltmak ve mücadele etmek için bir çok vitamin ve mineral barındırır.

Tıraş jeli

Antibakteriyel bir jel düşünün, kaygan olsun ve cildi tahriş etmesin. Aloe vera jelini, badem yağı, ılık su, okaliptus yağını karıştırıp sıvı sabun şişesi içine koyarak yapabilirsiniz.

Destek Bağlantısı
Topuk yumuşatıcısı

Yulaf ezmesi ve duş jelini aloe vera ile birleştirerek harika bir ayak bakımı yapabilirsiniz. Karışımı ayaklarınıza ovarak yedirdikten sonra on dakika kadar bekleyin ve sonra durulayın. Sağlıklık ayaklar için bunu her gün tekrarlayabilirsiniz.

Akne temizleyici

Antibakteriyel özelliği ile aloe vera; sivilce, isilik, akne gibi yağlı hücrelerle savaşarak cilde pürüzsüzlük kazandırır. Normalde kurutucu ilaçlarla yapılan bu işlemi aloe vera bitkisi ile yaparsanız vücudunuzu nemli tutarak tahriş olmasını da önlersiniz.

Destek Bağlantısı
Cilt rahatlatıcı

Sinek ısırığı, güneş yanığı, böcek sokması, kabarıklık gibi sizi rahatsız eden durumlarda aloe vera yardıma koşuyor. Aloe vera jelini dondurarak, sizi rahatsız eden bölgeye sürdüğünüz taktirde hem rahatlayacaksınız, hem de bölgeyi hızlı tedavi etmiş olacaksınız.

Dudak nemlendirici

Aloe vera jelini dudaklarınıza sürdüğünüz zaman dudakta oluşan ölü hücreleri temizleyerek dudağınızın esnek ve yumuşak yapısını tekrar kazanabilirsiniz.

Destek Bağlantısı
Saç maskesi

Saç diplerinde kaşıntı, kuru saçlar ve kepeklenme için aloe vera doğal tedavi imkanı sunmaktadır. Aloe vera içerisinde bulunan mineraller ve vitaminler saçlarınızı besleyeceği gibi sağlıklı ve güçlü uzamasına destek olur. Jeli saç diplerinize sürdükten sonra on dakika kadar bekleyerek durulayabilirsiniz. Hint yağıyla karıştırarak aynı uygulamayı yapabilirsiniz.

Yüz yıkama jeli

Aloe veranın antibakteriyel yapısı sayesinde hassas ciltler, egzama hastalığı ve gül hastalığı için ideal olacaktır. Bir çorba kaşığı aloe vera jeli, bir çorba kaşığı badem sütü ve bir çay kaşığı limon suyunu karıştırarak cildinize sürün. Aloe vera kürünü yıkamadan önce on dakika kadar bekletin ve yüzünüzü durulayın.

Destek Bağlantısı
Kırışıklık karşıtı jel

Bir çorba kaşığı aloe vera jeli ile aynı ölçüde çiğ hindistan cevizi yağını karıştırıp yüzünüze sürerek on dakika kadar bekletin. Duruladıktan sonra yumuşaklığı hissedeceksiniz. Bunu haftada bir uygulamaya çalışın.

Selülit giderici

Aloe veranın bir diğer faydası da selülitleri azaltmasıdır. Tek başına yeterli gelmeyecektir. Düzenli olarak spor yapılması, dengeli beslenilmesi gerektiğini unutmamakta fayda var. Selülitli bölgeye sürmek ve abartmadan su ile karıştırarak içmek selülitleri gidermede faydalı olacaktır.

Destek Bağlantısı
Müshil

Antienflamatuvar içeriği sayesinde doğal bir müshil ilacı olarak kullanılabilir. Sindirime yardımcı olan aloe vera; pH dengesini normalleştirir ve maya oluşumunu azaltarak bağırsak dengesini düzenler.

Peeling kürü

Genç deriyi gün yüzüne çıkarmak için yine aloe vera devreye giriyor. Ölü derilerden kurtularak genç deriye ulaşıp, parlak bir cilt elde etmek için aloe verayı karbonat veya toz şeker ile karıştırarak cildinize sürün. On dakika kadar bekledikten sonra durulayın. Duştan sonra yumuşak bir ten elde edebileceğiniz gibi, dirsek ve topukta da kullanabilirsiniz.

Destek Bağlantısı
Ağız kokusunu giderici

Ağız kokusunun bir çok sebebi vardır. Kötü nefes kokusu hissettiğiniz zaman aloe verayı su ile karıştırarak üç dakika kadar ağzınızı çalkalayın ve tükürün. Yutmanızda bir sakınca yok fakat fazla yutarsanız ishal olabileceğinizi unutmayın. Nefesinizi tazelemede aloe vera size destek olacaktır.

Gece maskesi

Gece maskesini salatalık ve aleo veranın mucizesi olarak isimlendirebiliriz. Salatalık suyunu, aloe vera jeli ile güzelce karıştırarak gece uyumadan önce yüzünüze sürün. Nemlendirici ve yenileyici etkisi ile kısa sürede farkı göreceksiniz.

Destek Bağlantısı
Kaş maskarası

Gür kaşların dağınık durmasını önlemek için ve kaşları beslemek için kullanabileceğiniz bu yöntemde aloe verayı kaş maskarası ile uygulamanız gerekiyor. Kaşlarınızı ek olarak beslemek için aloe veraya hint yağı ekleyebilirsiniz.

Uçuk ilacı

Herpes simplex virüsü uçuk olarak bilinen lezyonlara yol açmaktadır. 60 Herpes simplex virüsü taşıyan ve genital lezyonlara sahip erkek hastaların bir kısmına günde 3 kez Aloe jeli uygulanmış, geri kalanına ise plasebo uygulanmıştır. Bunun sonucunda Aloe jeli uygulanan grupta lezyonların iyileşmesi ortalama 4,9 gün sürerken, plasebo uygulanan gruptakilerde 12 gün sürmüştür.

Destek Bağlantısı
Radyasyon koruyucu

Aloe vera jeli, radyasyon hasarına karşı koruyucu bir etkiye sahiptir. Yabancı bilim adamları, radyasyon yanıklarını ve termal yanıkları tedavi etmek için aloe vera jeli uygulaması konusunda araştırmalar yapmakta.

Aloe vera sineklenmesi ile ilgili sorun yaşıyorsanız aloe vera sineklendi ve çiçek toprağı sineklenmesi için doğal çözümler olduğunu unutmayın. Aloe vera neden sineklenir sorusuna cevap bulacaksınız.

Destek Bağlantısı

M. Furkan BAŞKAK

Olur da sorarlarsa; aslen Metalurji ve Malzeme Mühendisi olmak için çabalayan fakat Çalışma Ekonomisi'nde de öğrenim gören, iki alakasız bölümlerden daha da alakasız olarak kalabalık bir firmada hayatını idame ettiren, araştırmayı, sormayı, dinlemeyi, gezmeyi, okumayı ve yazmayı seven biri dersiniz. Yetmezse Hakkımda sayfamı ziyaret edebilirsiniz.

One thought on “Aloe Vera Nasıl Kullanılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: