WordPress İçin Güvenlik Önlemleri

Ev güvenliği, araba güvenliği ne kadar önemliyse, wordpress tabanı kullanan blogcular için de wordpress güvenliği o denli önemlidir. Neyse ki teknik bilginiz olmazsa dahi bir web sitesi sahibi olarak WordPress güvenliğinizi artırmak için yapabileceğiniz çok şey var.

WordPress güvenliği her web sitesi sahibi için büyük öneme sahip bir konudur. Google, kötü amaçlı yazılımlar için her gün yaklaşık 10.000’den fazla web siteyi ve her hafta phishing-yemleme yapan yaklaşık 50.000 siteyi kara listesine almaktadır. Ne kadar korkutucu rakamlar değil mi?

1-WordPress’i Güncel Tutun

WordPress güvenliğinizi sağlamlaştırmanın bir diğer önemli yolu da daima güncel tutulmasıdır. WordPress düzenli aralıklarla güncellenen açık kaynaklı bir yazılımdır. WordPress küçük güncelleştirmeleri otomatik olarak yükler. Büyük sürümler için güncellemeyi manuel olarak başlatmanız gerekebilir. 4.x ve 5.x sürümleriyle birlikte büyük güncelleştirmeleri bile admin panelinden yapabiliyorsunuz.

WordPress ayrıca web sitenize yükleyebileceğiniz binlerce eklenti ve tema ile birlikte gelir. Bu eklentiler ve temalar düzenli olarak güncellemeleri yayınlayan üçüncü taraf geliştiriciler tarafından da korunmaktadır. WordPress resmi sitesinde eklentileri gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

WordPress güncellemeleri, WordPress sitenizin güvenliği ve kararlılığı için çok önemlidir. WordPress sitenizin, eklentilerinizin ve temanızın güncel olduğundan emin olmanız gerekiyor. Bu adım çok önemli sakın göz ardı etmeyin. “Sitem bozulacak” veya “X eklenti işe yaramaz”  gibi güncellemeleri erteleyici düşünceleri aklınızdan çıkarın. WordPress güvenlik önlemleri için siteyi güncel tutmak önemlidir.

2-Kullanıcı Adı ve Şifrenizi Zorlu Karakterler Kullanarak Oluşturun:

WordPress güvenliğinizi arttırmanın en iyi yollarından biri; zor kullanıcı adı ve parola oluşturmaktır. Oldukça kolay bir işlem gibi görünüyor değil mi? Maalesef bu kadar kolay güvenlik önlemi alınabilecek olmasına rağmen insanlar hala 123456, qwerty, admin gibi kısa ve kolay tahmin edilebilir şifreler kullanılıyor.

Zor kullanıcı adı ve şifre belirlemek yalnızca WordPress admin paneli için değil aynı zamanda FTP hesapları, veritabanı, WordPress barındırma hesabı ve özel e-posta adresleriniz için de geçerlidir.

Yeni başlayanların çoğu güçlü şifreler kullanmaktan hoşlanmıyor çünkü hatırlaması zor geliyor. Lütfen üşengeç olmayın gerekirse bir kağıda yazın ya da Word belgesine kopyalayın. Kağıt ya da Word belgesinden şifreyi edinerek admin paneline öyle girin.

3-Güvenli WordPress Hosting Kullanın

WordPress barındırma hizmeti WordPress sitenizin güvenliğinde en önemli rol oynar. Barındırma sağlayıcısı, sunucularını ortak tehditlere karşı korumak için ek önlemler almaktadır.

İyi bir hosting şirketi web siteleri ve verileri korumak için arka planda çalışır.

Peki, nasıl çalışır?

  • Şüpheli faaliyetler için ağlarını sürekli izler.
  • Tüm iyi hosting firmalarının büyük çapta DDOS saldırılarını önleyen araçları vardır.
  • Bilgisayar korsanlarının eski bir sürümde bilinen bir güvenlik açığından yararlanmalarını önlemek için sunucu yazılımlarını ve donanımlarını güncel tutarlar.

4-Güncel PHP Sürümünü Kullanın

PHP, WordPress sitenizin bel kemiğidir ve bu nedenle sunucunuzda en son sürümü kullanmak çok önemlidir. PHP’nin her ana sürümü yayınlandıktan sonra iki yıl boyunca güncellenir. Bu süre zarfında hatalar ve güvenlik sorunları giderilir ve düzenli olarak güncellenir.  Fakat iki yılın ardından güncelleme gelmez ve güvenlik sorunları giderilmez; doğal olarak saldırıya açık hale gelir.

WordPress kullanıcıların % 77.5’i şu anda desteklenmeyen PHP sürümlerini kullanıyor. Bu korkutucu bir rakam! Kaynak: WordPress Stats 

 

5-WordPress Sitenizi Yedekleyin

Yedekler, herhangi bir WordPress saldırısına karşı ilk savunmanızdır. Unutmayın, hiçbir şey % 100 güvenli değildir. Devletlerin web siteleri hacklenebiliyorsa, sizinki de gayet hacklenebilir ve verilerinize zarar gelebilir.

Yedekler, kötü bir şey olması durumunda WordPress sitenizi hızlı bir şekilde geri yüklemenizi sağlar.

Kullanabileceğiniz birçok ücretsiz WordPress yedekleme eklentisi vardır. Buraya tıklayarak WordPress yedekleme eklentilerini görebilirsiniz.

Aldığınız yedekleri Google Drive, Amazon, Dropbox gibi özel bulut hizmetlerinde saklamanızı öneririm.

6-WordPress Güvenlik Eklentisi Kurun

Yedeklemelerin ardından yapmamız gereken şey web sitenizde olan her şeyi izleyen bir denetim mekanizması ve izleme sistemi kurmak.

Buna dosya değişikliği izleme, başarısız oturum açma girişimleri, kötü amaçlı yazılım taraması vb. dahildir.

Size önerebileceğim beş eklenti var: Sucuri SecurityiThemes SecurityWordfence SecurityWP fail2banSecuPress Free

Kişisel blogumda iThemes Security eklentisini kullanıyorum. iThemes Security özellikleri saymakla bitmez. Size bu eklentiyi özellikle tavsiye ederim. Hani bu yazıya dair hiçbir şey yapmasanız bile iThemes Security eklentisini kurun ve ayarlarını güzelce yapın. O kadar iyi ve önemli bir eklenti!

7-HTTPS Kullanın –  SSL Sertifikasını Aktif Edin

WordPress güvenliğinizi arttırmanın yollarından biri, SSL sertifikası yüklemek ve sitenizi HTTPS üzerinden çalıştırmaktır.

HTTPS, tarayıcınızın veya web uygulamanızın bir web sitesine güvenli bir şekilde bağlanmasını sağlayan bir mekanizmadır. Bence önemlidir ve atlanmaması gerekiyor. Yine de karar sizin…

8-WordPress Sürümünüzü Gizleyin

WordPress sürümünüzü gizlemek WordPress güvenliği konusunda çok önemlidir. Eski bir WordPress kullandığınızı fark eden hackerlar anında sitenize indexi çakar.

9-WP-ADMİN Adresini Değiştirin

WordPress sitenizin admin giriş adresi varsayılan olarak siteadı. com /wp-admin şeklindedir. Bununla ilgili sorunlardan biri; dışarıdaki tüm botların, bilgisayar korsanlarının ve komut dosyalarının da bunu bilmesidir. URL adresini değiştirerek kendinizi daha az hedef haline getirebilir ve daha iyi koruyabilirsiniz. Bu tam bir çözüm değil, korunmanıza yardımcı olabilecek küçük bir numaradır.

WPS Hide Login eklentisi işinizi görecektir.

10-Kötü Amaçlı Yazılım ve Güvenlik Açıklarını Tarama

WordPress güvenlik eklentiniz varsa bu eklenti rutin olarak kötü amaçlı yazılımları ve güvenlik ihlallerini kontrol eder.

Ancak web sitesi trafiğinde veya arama sıralamasında ani bir düşüş fark edersiniz, güvenlik taramasını manuel olarak yapmak isteyebilirsiniz.

Bu işlemi başlatmak oldukça basittir; web sitenizin adresini girersiniz, bilinen kötü amaçlı yazılımları ve kötü amaçlı kodları bulmak için çevrimiçi araç web sitenizi tarar. En sonunda bir rapor sunar.

Web sitenizi taramak için Sucuri çevrimiçi aracını kullanabilirsiniz.

Bu çevrimiçi aracın sadece web sitenizi taradığını unutmayın. Kötü amaçlı yazılımları kaldıramaz veya hacklenmiş bir WordPress sitesini temizlemez.

11-Warez WordPress Tema ve Eklenti Kullanmayın

“Bedava peynir sadece fare kapanındadır” sözünü aklınızdan asla çıkarmamalısınız. İnternet üzerinde binlerce nulled eklenti ve tema bulunuyor. Paradan kaçmak için bunları indirip kullanma oldukça tehlikelidir.

İndirdiğiniz warez tema ve eklentilerin içinde zararlı yazılımlar bulunmaktadır. WordPress güvenliğinizi tehlikeye sokmamak için nulled eklenti ve tema KULLANMAYIN!

12-Dosya İzinlerini Kontrol Edin ve Gerekirse Değiştirin

FTP ile sitenizin ana dizinine erişin ve dosya izinlerine bir göz atın. 777 olan izinler varsa kesinlikle değiştirin. 777 olan dosya iznini, 755 veya 750 olarak değiştirebilirsiniz. WordPress .php uzantılı dosyaların izinlerini 640 veya 644 olarak ayarlarken, wp-config.php‘yi 600 olarak ayarlayabilirsiniz.

M. Furkan BAŞKAK

Olur da sorarlarsa; aslen Metalurji ve Malzeme Mühendisi olmak için çabalayan fakat Çalışma Ekonomisi'nde de öğrenim gören, iki alakasız bölümlerden daha da alakasız olarak kalabalık bir firmada hayatını idame ettiren, araştırmayı, sormayı, dinlemeyi, gezmeyi, okumayı ve yazmayı seven biri dersiniz. Yetmezse Hakkımda sayfamı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: