Sendromsuz Pazartesi!

Hafta sonundan biriken işler, bir veya iki günün yetmeyip yarım kalması ve yarıda kalan keyfi tamamlamak için yeniden beş gün bekleyecek olmak gibi sayısız bahanedir pazartesi sendromu. Oysa ki en masum gündür, ilk göz ağrımızdır.

Pazartesi günü daha motive uyanıp, işe daha mutlu başlarsak oluşan ters psikoloji ile tüm haftanın daha sakin ve mutlu geçebileceğini biliyoruz değil mi? Peki pazartesi için tavsiyen nedir diye sorarsanız;

Destek Bağlantısı

1. Hafta Sonundan Faydalanın

Hafta sonu kavramının harika olduğuna şüphe yok. Birçok şeyi yapmanıza imkân sağlayacak yeterli zaman var önümüzde. İki tam gün hiç de kısa bir süre değil. Seyahate bile çıkmanıza yetecek kadar zamanınız var.

2. Haftaya Yenilenmiş Başlayın

Kulağa çok basit gelse de çoğumuz iyi bir uyku düzeninin önemini göz ardı ediyoruz. Uyku düzeninizi bozmamak ve Pazartesi sabahları zorlanmamak için Cumartesi, özellikle Pazarları geç uyanmaktan kaçının. Daha önce de belirttiğimiz gibi, hafta sonu zamanınızı verimli kullanın. Sevdiğiniz ve sizi eğlendiren hafta sonu aktivitelerinin yanı sıra, dinlenip deşarj olmaya da zaman ayırın. Pazar gecesi erken uyumaya çalışın. Dinlenmiş bir beden ve zihin, Pazartesi günü ofiste işleri tamamlamaya çalışırken çok işinize yarayacak ve sizi Pazartesi sendromuna karşı koruyacak.

Destek Bağlantısı

3. Amacınızı Hatırlayın

Pazartesi sabahı işe giderken, işinizi neden yaptığınızı düşünün. Bu iş neden sizin için önemli? Tamamen tatmin duygusunu hissedebilmek için amacınızın sadece maaş veya araba, telefon gibi yan haklardan daha fazlası olması gerekir. Eğer amacınızı bulamakta zorluk çekiyorsanız, geçmişe dönüp kariyerinize neden başladığınızı düşünün. Neydi ilk başta bu işi seçmenizin nedeni? Eğer güçlü bir amaç duygusuna sahip değilseniz, onu bulmak için zaman ayırmalısınız. Motivasyonunuz için buna ihtiyacınız var. Yeni bir görev, çözülecek bir sorun, üstesinden gelinecek bir durum veya yeni bir proje amacınızı hatırlamanıza ve motivasyonunuzu yeniden kazanmanıza yardımcı olabilir.

4. Geleceğinizi Düşünün

Kariyeriniz şu an hangi noktada ve gelecekte nerede olmasını istiyorsunuz? Pazartesi sabahı bunu düşünün. Kendinize sorular sorun. Nihai amacım ne? Kariyerimin istediğim noktaya ulaşması için her gün yapmam gerekenler neler? Hangi adımları atmalıyım?

Destek Bağlantısı

Tatmin duygusunu yaşayabilmek için mutlaka net ve ulaşılabilir amaçlarınızın olması gerekir. Ne için yaptığınızın farkında olursanız, günlük işleriniz daha anlamlı ve yönetilmesi kolay olacaktır.

Destek Bağlantısı

M. Furkan BAŞKAK

Olur da sorarlarsa; aslen Metalurji ve Malzeme Mühendisi olmak için çabalayan fakat Çalışma Ekonomisi'nde de öğrenim gören, iki alakasız bölümlerden daha da alakasız olarak kalabalık bir firmada hayatını idame ettiren, araştırmayı, sormayı, dinlemeyi, gezmeyi, okumayı ve yazmayı seven biri dersiniz. Yetmezse Hakkımda sayfamı ziyaret edebilirsiniz.

One thought on “Sendromsuz Pazartesi!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: