Kamp Ateşi Yakma Taktikleri

Gerek kamp alanlarında gerek sahillerde kamp ateşi yakmak herkes için hem eğlencelidir, hem de bazı durumlarda hayati önem taşımaktadır. Kamp alanında ateş yakmak genelde kolay bir iş gibi görülse de bazen gerçekten zorlayıcı ve tecrübe isteyen bir iş olabiliyor. Kamp yaparken ateş yakmak; ısı dengesini korumak, ışık elde etmek, yemek hazırlamak, sıcak su temin etmek, ıslak elbiseleri kurutmak, vahşi hayvanları ve böcekleri uzak tutmak için kullanılacak olup, gerektiği yerlerde uzun süreli kamp ateşi nasıl olmalıdır bu konuya değinelim.

Kamp ateşi yakmadan önce hazırlık yapın
 • Her şeyden önemli olan şey; yakılan ateş sonucunda doğaya zarar gelmemesidir. Sert kurak iklimde veya yakınlarda yangına sebep olabilecek tüm kuru otlar ve dallar temizlenmelidir.
 • Bulunduğunuz bölgede ateş yakmak yasak olabilir, bunu ateş yakmadan önce mutlaka öğrenin.
 • Kamp ateşi yakmak için eğer ki yanınızda hazır odun yoksa sadece devrilmiş ve kurumuş ağaçlardan faydalanın. Canlı ağaçları asla kesmeyin.
Uzun süreli kamp ateşi için zemin önemlidir
 • Zeminin kuru olduğuna emin olun, çünkü su kenarı alanlarda kamp yapıyorsanız toprak yüzeyi kuru olsa dahi toprağın bir kaç santim altında nem olacaktır ve bu nem kapta yakılan ateşin sürekli ve gür olmasına engel olacaktır.
 • Kuru zemin bulamıyorsanız, nemli zeminde kamp ateşi yakmak için yanınızda varsa çakıl, yoksa ısıya dayanıklı küçük taşlar bulundurun. Nemli zeminin üzerini bu taşlar ile iki parmak kalınlığında olacak şekilde doldurun.
 • Ateş yakılacak bölgeyi belirledikten göz kararı bir daire belirleyin ve sonra bir kaç santim kadar kazın ve oluşturduğunuz dairenin etrafını ateşi ve doğayı korumak için taşlar ile kapatın. Fakat ateşin oksijene ihtiyacı olacağı için hava boşluğu olmasına özen gösterin.
 • Toprağın altında ağaç kökleri bulunuyorsa yer değiştirerek farklı bir çukur kazın veya teneke kutular yardımıyla yerden yüksekte ateş yakın.
Kamp ateşini tutuşturun
Kav ile ateşi başlatın

Kav tutuşturmak için kullanabileceğiniz en güzel maddedir. Bir miktar kavı topak haline getirerek kuru kalmasını sağlayacak şekilde her zaman yanınızda bulundurmalısınız. Alternatif tutuşturucu yoksa kav olmadan ateş başlatmak zor olacaktır. Alternatif tutuşturucu olarak; kağıt, çıra ve magnezyum çubuğuyla dahi ateş yakmayı kolaylaştıran makyaj temizleme pamuğu kullanılabilir. Hiç biri yanınızda yoksa doğa size; kuş tüyü, kurumuş yosun, kuru ağaç kabuğu, kuru ve sarı otlar vererek destek olacaktır.

Destek Bağlantısı
Çalı – çırpı kullanarak kamp ateşini besleyin

Kav alev alınca kuru olduğuna emin olduğunuz yapraklar ve en fazla kalem kalınlığında ki kuru olduğuna emin olduğunuz dallar ile ateşi besleyerek büyümesini sağlamalısınız.

Küçük yakacaklar kullanarak büyük kamp ateşi elde etmeye başlayın

Kalem kalınlığında ki çalı – çırpıdan artık parmak kalınlığında ki odunlara geçebilirsiniz. Bu odunların da yanmasıyla artık daha sağlam bir ateş elde edilmiş olacak.

Destek Bağlantısı
Kalınlığı arttırarak kademeli olarak yanacakları büyütün

Ayak yardımı ile kırılabilecek odunlar her zaman en çok tercih edilen ana yanıcı madde olarak kullanılır. Fakat hava şartları olumsuzsa veya yarı kalıcı bir kamp hayatı sürüyorsanız kütük kalınlığında ki ağaçlara geçmelisiniz.

Kamp ateşini güçlü tutun
Piramit yöntemiyle kamp ateşi yakın

Jenga oynar gibi arada küçük havalandırma boşlukları olacak şekilde odunları üst üste dizin ve odunları alttan değil, üstten yakın. Üstten tutuşan odun yığını diğer yöntemlere göre daha uzun süre yanacaktır.

Destek Bağlantısı
Düz odun yöntemi köz oluşturmak için idealdir

En çok zevk aldığım yöntemdir diyebilirim. Bir odunu uzunlamasına olacak şekilde ikiye böldükten sonra sandviç hazırlar gibi arasını küçük dallar ile doldurduktan sonra üzerini odun parçasıyla kapatıp yakarsanız ateşten uzun süre faydalanabilirsiniz.

Tepe ateşi vahşi hayvanlardan ve böceklerden koruyacaktır
 • Birbirine eşit boylarda ki yaş sopaları açılan kamp ateşi çukurunun içinde diklemesine olacak şekilde yerleştirin ve birbirlerine yaslayın.
 • Çadır şeklinde ki tepeciği arasına tutuşturucu atabilecek şekilde etrafı desteklenmeli ve içine hava girebilen bir çadır haline getirilmeli.
 • Boşluktan içeriye kavı yerleştirerek “kamp ateşini tutuşturun” adımlarını sırasıyla uygulayın.
Kamp alanından ayrılmadan önce ateş yakılan yeri temizleyin

Kamp bitti, kamp ateşi yöntemleri işimize yaradı ve artık eve dönme zamanı. Ateş yaktığınız yeri olduğu gibi bırakmayacaksınız tabi ki!

Destek Bağlantısı
 • Sıcak taşlardan başlayarak içeri doğru su dökmeye başlayın, ateşin söndüğüne ve taşların soğuduğuna emin olun.
 • Bir sopa yardımıyla küllerden oluşan çamuru karıştırın ve tekrar su dökün.
 • Su ile söndürme işleminin bittiğini elinizle hem taşlara hem de çamura dokunabilecek kıvama geldiğini görerek anlayabilirsiniz.
 • Eğer ateşi söndürmek için su bulamıyorsanız; kum ve toprağı kullanarak, hava boşluğu kalmayacak şekilde ateş, köz ve taşların üzerini tamamen kaplayın ve ateşin sönmesini bekleyin.
 • Ateş söndürme işlemi tamamlandıktan sonra külleri ve çöpleri toparlayarak, ateş çukurunun içini tekrar toprak ile doldurduktan sonra taşları da dağıtmalısınız. Nasıl bulduysanız, öyle bırakın.

M. Furkan BAŞKAK

Olur da sorarlarsa; aslen Metalurji ve Malzeme Mühendisi olmak için çabalayan fakat Çalışma Ekonomisi'nde de öğrenim gören, iki alakasız bölümlerden daha da alakasız olarak kalabalık bir firmada hayatını idame ettiren, araştırmayı, sormayı, dinlemeyi, gezmeyi, okumayı ve yazmayı seven biri dersiniz. Yetmezse Hakkımda sayfamı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: