İçe Dönük İnsanların Özellikleri

Hiç içe dönük bir insanla karşılaştın mı? Onlar hakkında ilk izleniminiz neydi? Senin için hoş bir deneyim miydi? Sanırım ilk düşüncen “Onun nesi var? Yaşıyor, sadece yaşıyor!” olmuştur.

İçine kapanık biri, doğası gereği genellikle çok sessiz, çekingen ve utangaç görünür. Çevrelerindeki insanlar tarafından çokça yargılanır ve yanlış anlaşılırlar ve genellikle Gururlu, kaba, bağımlı, öfkeli, kızgın, ulaşılamaz gibi başlıklar ile etiketlenirler. Ama yine de bu başlıkları veya etiketleri hak ediyorlar mı? Bu etiketlerin aksine içe dönük bir insanın birçok iyi özelliği vardır ve toplumda hayatta kalmak için çok mücadele ederler.

Destek Bağlantısı
İçe dönük insanların özellikleri

Yalnızlık temek ihtiyaçtır

“Sessizlik: Susmayı Beceremeyen Bir Dünyada İçe Kapanıkların Gücü” kitabının yazarı Susan Chain “Yalnızlık önemlidir ve bazı insanlar için soludukları havadır.” demiştir. İçedönükler için yalnızlık temel bir ihtiyaçtır. Yalnız olduklarında sakin ve huzur içindedirler. Onları neredeyse hiç sıkılmaktan veya yalnız hissetmekten şikayet ederken bulamazsınız.

Görünmez olmayı severler

İçedönükler, bir grup içindeyken görünmez olmanın süper gücüne sahiptir. Aslında tam anlamıyla görünmez değil ama çok sessiz kaldıkları ve kimsenin yolundan geçmemeyi tercih ettikleri için kimse onları fark etmiyor. Aslında böyle olmasını onlar tercih ediyorlar.
Sendromların Eğitim ve Yönetime Yansımaları: Mitolojiden Kurama kitabının yazarı Necati Cemaloğlu “Görünmezlik, orada olmayı ancak bedenen kimse tarafından görülememeyi ifade etmektedir.” diyerek aslında bu durumu çok güzel özetlemiştir.

Destek Bağlantısı

İyi gözlemciler ve iyi dinleyiciler

İçe dönük insanlar fazla konuşmayı tercih etmezler ama bu etraflarındaki insanları tanımakla ilgilenmedikleri anlamına gelmez. Doğaları gereği çok keskin gözlemcilerdir ve aynı zamanda çok iyi dinleyicilerdir. Bir şekilde içe dönük bir insanı iyi arkadaşınız yaparsanız, söylemeniz gereken her şeyi dinleyecek bir arkadaş buldunuz demektir. Ayrıca sır saklamakta da çok iyidirler, bu da onlara güvenebileceğiniz ve onları güvenmeye değer çemberinizde tutabileceğiniz anlamına gelir. Böyle bir arkadaşım, yoldaşım, canım, ciğerim var ve çok şanslıyım!

Aşırı düşünürler

İçe kapanık insanlar, ağır düşünürlerin ruhlarıdır. Her konuyu çok fazla analiz eder ve üzerinde düşünürler. Kötü bir özellik gibi görünmesine neden olsa da, kendine göre ve hatta toplum için artıları vardır. İnsanları çok kolay yargılamıyorlar. Her şeyi, herkesin bakış açısından analiz ederler ve kişinin yaptıklarını yapmak için kendi nedenleri olabileceğine karar verirler.

Destek Bağlantısı

Sohbeti onlar başlatmazlar

İçe kapanık insanlarla sohbete başlamak zordur çünkü aslında içe dönük insanlar için sohbet başlatmak gerçekten zordur. Bir kişiye ne kadar yakın ve kişiye aşina olurlarsa olsunlar, genellikle karşısındaki kişinin bir konuşma başlatmasını beklerler. Ve sonra konuya yorum eklemeye başlarlar.


Yanlış anlaşılırlar

Bir kişinin sessiz kalması, doğası gereği kaba veya gururlu oldukları anlamına gelmez. Bu sadece insanlara konuşmak için yaklaşmakta pek rahat olmadıkları anlamına gelir. Sırf bir kişi her zaman seninle maça gitmeyi ya da seninle takılmayı reddettiği için, bu onların sosyal olmayan ya da yaklaşılamaz olduğu anlamına gelmez, sadece kalabalık yerlere gitmek yerine sessiz yerlerde kalmayı tercih ettiği anlamına gelir.
İçedönük insanlar, yeteneklerini asla sergilemedikleri için çevrelerindeki insanlar tarafından da küçümsenirler. Oysa bunlar, doğru zamanda yansıtıldığında insanları suskun bırakan ve şaşırtıcı gizli yeteneklere sahip insanlardır.

Destek Bağlantısı

Sevgi dolu ve şefkatlidirler

Duygularını çok fazla göstermeyi tercih etmediklerinden, kendileri için çok önemli olan insanlara sessizce iyi bakarlar. Doğası gereği çok şefkatlidirler ve sevgilerini ve takdirlerini göstermenin farklı ve sessiz yolları vardır.

Kaliteli arkadaşları tercih ederler

Nicelikten çok kaliteli arkadaşları tercih ederler. Sosyal çevrelerinde tamamen güvendikleri ve onlara güvenebilecekleri çok az insan var. Ve gerekirse onlar için her şeyi yapmaya hazırlar.

Destek Bağlantısı

İyi liderler

Bu tür insanlar çok iyi liderlerdir. Genellikle çok düşüncelidirler ve altlarında çalışan insanlara iyi bakarlar ve her şeyi sessizce gözlemlemeye devam ederler. Her çalışanın becerilerini ve yeteneklerini analiz etmeye ve bu yetenekleri doğru zamanda kullanmaya çalışırlar.

Kendileri hakkında konuşmaktan rahatsız olurlar

Kendileri hakkında konuşan insanları konuşmak veya dinlemek zorunda kaldıkları durumlarda genellikle çok rahatsız olurlar. Bu tür durumlarda genellikle çok bilinçli ve endişeli hale gelirler.

Destek Bağlantısı

Ayrılmayı veya kaçınmayı tercih ederler

Birisiyle yüzleşmek veya zor olan bir şeyi halletmek zorunda kaldıkları durumlardan ayrılmak veya kaçınmak onlar için daha kolaydır. Kendi duygularıyla da yüzleşmekten hoşlanmazlar. Kalabalık ortamlarda kendilerini rahatsız hissederler. Ve böyle bir durumdan kaçınırlar çünkü kimsenin duygularını incitmeyi kaldıramazlar.

Konuşmadan önce düşünürler

Çok az konuştukları için düşüncelerini ve sözlerini sarf etmeden önce iyi kontrol ederler. Stephan Hawking “Sessiz insanlar en gürültücü beyinlere sahiptir.” diyerek durumu özetlemiştir.

Destek Bağlantısı

Sayonara!

Destek Bağlantısı

M. Furkan BAŞKAK

Olur da sorarlarsa; aslen Metalurji ve Malzeme Mühendisi olmak için çabalayan fakat Çalışma Ekonomisi'nde de öğrenim gören, iki alakasız bölümlerden daha da alakasız olarak kalabalık bir firmada hayatını idame ettiren, araştırmayı, sormayı, dinlemeyi, gezmeyi, okumayı ve yazmayı seven biri dersiniz. Yetmezse Hakkımda sayfamı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: