Güver Uçurumu

Pandemi önlemleri ile altı ay önce kapatılan Antalya Döşemealtı’nda ki Düzlerçamı Milli Parkı sınırlarında yer alan, yüksekliği 115 metre, uzunluğu 2 kilometre olan Güver Uçurumu, doğal güzelliği ile harika bir manzara sunuyor. Kanyonda şu an sonbahar heyecanı yaşanıyor ve uçurum kamp alanı için çok ideal bir bölge olmuş durumda.

Güver Uçurumu Doğa Yapısı

Yüzey suyunun karstik araziyi aşındırmasıyla 1 milyon yılda oluştuğu tahmin edilmektedir. Seyir noktalarının bulunduğu kanyonu gezince, kenti geniş bir açıdan izleme imkanı bulursunuz.

Destek Bağlantısı

Pandemi öncesi bisiklet gezintisi, doğa yürüyüşü, tırmanış ve kamp için tercih edilen mekanlar arasında yer alan kanyonda; kızılçam, ardıç, meşe, keçiboynuzu, sakız ağacı ve funda gibi Akdeniz bitki örtüsüne ait doğal hayat hakim.

Kent merkezine 21 kilometre uzaklıkta, Antalya-Korkuteli karayolunda yer alan bölgede ala geyik, dağ keçisi, karaca ve tilki gibi yaban hayvanları da bulunuyor. Uçurumun kenarındaki kayalık alan, atmaca ve şahin gibi yırtıcı kuşların da barınma alanı.

Destek Bağlantısı
Güver Kanyonu Hakkında Ziyaretçi Yorumları
  • Toprak yol ile ulaşılabiliyor, enduro ve cross motorsikletler için çok uygun. Araba ile ulaşım mümkün, Antalya ya çok yakın, nefes almak 30dk da şehirden kaçmak için bire bir.
  • Vadi olarak yazıldığına bakmayın, belli bir noktada tam bir uçurum. Kenara yaklaştığınızda epey ürküyorsunuz.
  • Trekking, atv, piknik için harika bir mekandır. çevreyi katletmeden tüm toplumun yararlanacağı bir düzen getirilmeli. bu arada hayvanların yaşam alanlarını rezil edilmemeli.
  • Güver uçurumu piknik alanına çok fazla gittik. Nedense beğendiğimiz bir yer, yan tarafı biraz uçurum, bazı tesisler var. Ancak seki havası bitti, zira tüm bölge piknik alanı oldu. Binlerce kişi gelse dolmaz buralar. Yol boyu piknik, masa.
  • Eşimle birlikte yol üstü diyerek uğradığımız ancak hem hayran bırakan hem de hayal kırıklığı yaratan bir yer oldu. Oldukça taşlık ve kötü bir yoldan sonra ulaşılan bir konumda. Piknik alanları geçildikten sonra 5-10 dakika kadar gitmeniz gerekiyor. Yol o kadar kötü ki düşük araçlar (spor yay takılı veya yere yakın) ile geçmeyi denemeyin bile. Aracınızın servisini aramak zorunda kalabilirsiniz. Etrafta market vb. tesis mevcut değil. Gelelim yolun sonuna : Manzara tek kelime ile mükemmel. Sadece kafa dinlemek için bile gidilebilir. Çadır kurmak için biraz riskli bir bölge gibi geldi bunu da, belirteyim.

M. Furkan BAŞKAK

Olur da sorarlarsa; aslen Metalurji ve Malzeme Mühendisi olmak için çabalayan fakat Çalışma Ekonomisi'nde de öğrenim gören, iki alakasız bölümlerden daha da alakasız olarak kalabalık bir firmada hayatını idame ettiren, araştırmayı, sormayı, dinlemeyi, gezmeyi, okumayı ve yazmayı seven biri dersiniz. Yetmezse Hakkımda sayfamı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: