Her Çocuk Oyunu Sever

Yaşamın başlangıcından bitişine kadar geçen o uzun yolculuğun ilk adımlarında oyunların ne kadar önemli olduğu, hepimizin malumu. Geleceğin ve kişilik oluşumunun temellerinin atıldığı bu ilk dönemlerde oyunlar, zekâ gelişimi açısından da çok önemli ama her çocuk oyunu zekâ gelişimini aynı oranda destekliyor demek imkânsız. Yine de neredeyse bütün oyunların, çocuk gelişimi üzerinde az ya da çok etkisinin olduğunu söyleyebiliriz.

Zekâ Geliştiren Çocuk Oyunları

Bir önceki paragrafta da dediğimiz gibi, neredeyse bütün oyunlar çocukların zihinsel gelişimine katkı yapar ancak bazı oyunların katkıları, diğerlerine göre daha fazladır. İşte o oyunların bir mini listesini aşağıda bulabilirsiniz:

Destek Bağlantısı
Kart Çevirme Hafıza Oyunu

Bu oyunda ön yüzü farklı, arka yüzü ise hepsinde aynı olacak şekilde bir kart dizisine ihtiyacınız var. Dilerseniz bu kartları kendiniz de yapabilirsiniz. Çocuğunuzun yaşına ve yapabilme becerisine göre en az 4 kartı sıralı şekilde dizin. Kartların ön yüzlerinin açık olmasına dikkat edin. Ardından tüm kartların arka yüzünü çevirin ama sıralarını değiştirmeyin. Son olarak çocuğunuzdan birbiriyle aynı olan kartları bulmasını isteyin. Bu oyunu gittikçe zorlaştırabilirsiniz, bunun için yapmanız gereken tek şey kart sayısını artırmak olacaktır.

Puzzle Oyunu

Hem yetişkinlerin hem de çocukların en sevdiği oyunlar arasında yer alan puzzle; bir diğer adıyla yap-bozlar, zeka gelişimi açısından eşsiz birer oyun materyalidir. Bir resmin ya da fotoğrafın bütünsel halini oluşturmak için küçük parçaları doğru şekilde birbirine eşlemelisiniz. Kimi zaman zor gelse de bir süre sonra müdavimi olacağınız ve odaklanma-dikkat becerilerini geliştiren bir oyundur.

Destek Bağlantısı
Denge Tahtaları Oyunu

Piyasada en bilineni Jenga adı verilen marka olsa da artık birçok marka kendi ürününü çıkartıyor. Kimi zaman küçük marketlerde bile bulunabilen bu oyunda amaç, kuleyi yıkmadan parçaları azaltmak. İnce detayları görmenizi gerektiren bu oyun, ince ve kaba motor becerilerinin yanında tahmin etme becerilerini de kuvvetlendirir.

Denge Tahtaları Oyunu
Dijital Zeka Oyunları

Teknoloji artık hayatımızın her alanında var ve bize hayatı kolaylaştırma imkanı da sunuyor. Doğru ve verimli kullanıldığında geleceğin temellerini atmada bile çok ciddi faydalarının olduğunu rahatlıkla görebiliyoruz. Özellikle fiziksel oyunlarla birlikte kullanıldığında dijital oyunlar da zeka becerilerinin güçlendirilmesine katkı sunuyor. Her ne kadar yerli bir oyun olsa da dünya çapında 5,5 milyondan fazla çocuk tarafından kullanıldığını ve düzenli kullanımda zeka becerilerini güçlendirdiğini belirtmek gerek. TÜBİTAK destekli ve pedagog onaylı bir uygulama olan zeka oyunu MentalUP’ı ücretsiz inceleyin.

Destek Bağlantısı
Kim Olduğumu Tahmin Et Oyunu

Yaşı biraz daha büyük olan, 10 yaş üstü çocuklar için daha uygun bir oyun olan Kim Olduğumu Tahmin Et Oyununda amaç, size verilen ipuçlarından yola çıkarak seçilen kişiyi bulmak. Peki, nasıl oynanır?

Oyunda bir kişi başkan olur. Başkan olan kişi, aklından ünlü birini tutar ve bunu bir kağıda yazar ama diğerlerine göstermez. Ardından diğer oyuncular birer soru sorup kim olduğunu tahmin etmeye çalışırlar. Oyundaki sorular sadece evet ya da hayır şeklinde cevaplanacak şekilde olabilir. Mesela bazı sorular şöyledir:

Destek Bağlantısı

Kadın mısın?

Genç misin?

Destek Bağlantısı

Şarkıcı mısın?

Saçın sarı mı?

Destek Bağlantısı
Reklam İçeriği
Tanıtım için üretilen reklam içeriği
MentalUP: Eğitici Zeka Oyunu

M. Furkan BAŞKAK

Olur da sorarlarsa; aslen Metalurji ve Malzeme Mühendisi olmak için çabalayan fakat Çalışma Ekonomisi'nde de öğrenim gören, iki alakasız bölümlerden daha da alakasız olarak kalabalık bir firmada hayatını idame ettiren, araştırmayı, sormayı, dinlemeyi, gezmeyi, okumayı ve yazmayı seven biri dersiniz. Yetmezse Hakkımda sayfamı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: