Deprem Anında YapılmaMAsı Gerekenler

Dün Elazığ’a geldim, bugün deprem oldu. Bu olay bana dejavu yaşattı, twitter hesabımdan baktım bir kere daha aynı şeyi yaşamışım, geldiğimin ertesi günü bam bam bam!

Arkadaş “Fenerbahçe – Trabzon maçını izler biraz söver miyiz?” deyince dayanmadım onun evine gittim. Önümde çay, elimde sigara, ayak ayak üstüne atmış, üstteki ayağımı “Bella Ciao” ritmiyle sallıyorken, arkadaşım bir anda ayağa kalktı ve deli danalar gibi “deprem oluyooo amuhagym” diyerek koşuşturup, bir deprem anında neler yapılmaması gerekiyorsa bana orada gösterdi. 4.5 saniye süren depremde 3+1 evin her karışını gezmiş bulunan arkadaşım, deprem bitince heyecanla “hissetmedin mi?” diye sordu. Bu soruyu sormasının sebebi yerimden kalkmayı bırak, elimde sona yaklaşan sigaram ile ayağımı aynı ritimde sallıyor oluşumda ki rahatlığım idi. Yaptığım tek aksiyon depremin derinliği ve şiddetini ölçmek için rasathane de dahi bulunmayan teknolojiyi kullanmak oldu; avize sallanma hızına bakmak.

Destek Bağlantısı

Evet, iki kişi, çok yanlış. Ne benim rahatlığım ne de arkadaşın heyecanı o an yapılması gerekenler arasında bulunmuyor. Peki ne yapmalı adrenalinin vücuda hükmettiği o an?

Deprem Anında Yapılması Gerekenler:

  • Deprem olduğunu anladığınız anda arkadaşım gibi kontrolsüz bir şekilde koşmayın veya bağırmayın, yani mümkün olduğunca paniklememeye çalışın. Ama etrafınızda insanlar varsa deprem olduğuna dair mutlaka uyarılarda bulunun.
  • Güvenli bir yer bulup diz üstü çökerek, başınızı koruyacak şekilde kapanın. Sarsıntı geçinceye kadar bulunduğunuz yerde kalın ve sakinleşmek için derin nefes almaya dikkat edin.

Eğer kapalı bir mekandaysanız;

Destek Bağlantısı
  • Dayanıklı bir eşyanın altına veya yanına yine kafanızı koruyacak şekilde çökün. Etrafta bulunan camlara dikkat edin.
  • Yine sarsıntı geçene kadar koşmayın olduğunuz yerde bekleyin. Kesinlikle merdiven veya asasör ile dışarı çıkmayı denemeyin. Aynı şekilde bulunduğunuz yerde balkon varsa balkona çıkmayın veya kanadınız var sanıp atlamayın. Geçtiğimiz depremlerde binası yıkılmadığı halde atlayarak kendini yaralayan birçok insanımız oldu.

Eğer açık bir mekandaysanız;

  • Üzerinize gelebilecek herhangi bir cisimden kaçınacak şekilde kendinizi koruyun. Başınıza saksı düşerek ölmek istemezsiniz.
  • Eğer araba içerisindeyseniz arabanızı açıklık bir yere sürün ve deprem süresince burada bekleyin. Köprülerden ve altgeçitlerden uzaklaşın.
  • Kapalı alanlarda yapılması gerekenleri daha önceden tatbik etmek önemlidir. Böylece olası bir deprem halinde nasıl hareket etmeniz gerektiğini önceden bilecek ve çok daha hazırlıklı olacaksınız. Her ne kadar uygulamada bir çok adımı es geçecek olsakta ne yapacağını bilmek ve paniklememek deprem sırasında hayat kurtaran önemli ayrıntılardır.

Destek Bağlantısı

M. Furkan BAŞKAK

Olur da sorarlarsa; aslen Metalurji ve Malzeme Mühendisi olmak için çabalayan fakat Çalışma Ekonomisi'nde de öğrenim gören, iki alakasız bölümlerden daha da alakasız olarak kalabalık bir firmada hayatını idame ettiren, araştırmayı, sormayı, dinlemeyi, gezmeyi, okumayı ve yazmayı seven biri dersiniz. Yetmezse Hakkımda sayfamı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: