Soğuk Havalarda Motivasyon

Sizleri bilmiyorum gençler ama benim bir şey yapma motivasyonum yılın soğuk aylarında kayboluyor! Bunun muhtemelen çoğunuz için geçerli olmadığını biliyorum. Zaten güneşli ve sıcak bir yerde yaşayacak kadar şanslıysanız, motivasyonunuzdaki bu düşüşü hiç bir zaman yaşamayabilirsiniz!

Bu ileri sürdüğüm fikrin arkasında bilim var, öyle boş konuşmuyorum! Motivasyon biraz da güneş ışığına ve dolayısıyla D Vitamini ile artmaktadır. Pek çok insan için bu sadece bir tür kış hüznüdür, ancak diğerleri için bu daha ciddi bir psikolojik bozukluktur; Mevsimsel Duygusal Bozukluk (SAD).

Destek Bağlantısı
Kış hüznü; güneş ışığına bağlı olarak günlük faaliyetlerin değişen etkileridir.

Kış hüznü kategorisine girme eğilimindeyim. Kış aylarında neredeyse her gün, bütün gün bir battaniyeye sarılmak ve yataktan çıkmamak istiyorum. Motivasyonum ciddi bir düşüş yaşıyor ve yaz boyunca yarattığım harika alışkanlıklar fıs diye sönüyor. Burada yalnız olmadığımı biliyorum. Kış geldiğinde, motivasyonumu nasıl sürdüreceğim ve yeni alışkanlıklarımdan nasıl vazgeçmeyeceğim konusunda uzun süredir düşünüyordum. İşte kış aylarında düşen motivasyonu tekrar sağlamak için bulduğum ipuçları!

Hedef Belirleyin

Düşünmek başlamanın, başlamak ise bitirmenin yarısıdır! Hedef belirlemek, herhangi bir şey yapmak için önemli bir adımdır! Bununla birlikte, sabahları yatağınızı düzeltmek için bile motivasyonunuz olmadığında, kendinizi berbat hissedebilirsiniz. Bu yüzden, küçük ama ölçülebilir hedefler koymanızı öneririm. Kolaylıkla elde edebileceğiniz ve hatta belki birkaç hafta oyalanabileceğiniz bir şeyler. Başarılı hissetmeye başladığınızda ve bu hedeflerin tamamlandığını gördüğünüzde, daha büyük hedefler için motive olmaya başlayacaksınız!

Destek Bağlantısı
Mola Verin

Her şeyi yapabilir miyiz? Hayır. Bu yüzden her zaman kendinize bu kadar sert davranmayın. Sonuçta hiç birimiz mükemmel değiliz. Her hedefe aynı anda ulaşamayız. Bazen sadece rahatlamak ve mola vermek normaldir. Sıfırlamak ve sadece kendinize odaklanmak için bir veya iki gün geçirmek iyi gelecektir. Ama çok fazla dinlenmeyin çünkü o zaman yeniden başlamak için herhangi bir motivasyon bulmak zorlaşır. Bu yüzden molalarınızı kısa tutun (hatta onlara bir zaman sınırı koyun), böylece hemen geri dönebilirsiniz!

Yalnız Çalışmayın

Bir elin nesi var, iki elin sesi var atasözünü biliyor musunuz? Motivasyon söz konusu olduğunda bu atasözü aklıma geliyor. Arkadaş, iş arkadaşı, erkek arkadaş/kız arkadaş, aile üyesi yani bir partnerinizin olması, her kim olursa olsun, doğru yolda kalmanıza gerçekten yardımcı olabilir! Başkaları neyi başarmaya çalıştığımızı bildiklerinde daha sorumlu olma eğilimindeyiz.

Destek Bağlantısı
Rutin Oluşturun

Belli bir rutininiz varken motive olmak çok daha kolaydır. Sabah 7’nin uyanma zamanı olduğunu biliyorsanız ve o sağlıklı kalmak için her zaman sabah 8’de spor salonuna giderseniz süreklilik sağlandığı zaman biyolojik saat beyninize sinyaller gönderecektir. Oturun ve hafta, ay, yıl için bir rutin oluşturun. Yapacağınız işe göre sizin için hangi aralığın uygun olduğuna siz karar verebilirsiniz.

Kendim için okumayı seviyorum ama bazen o kitabı elime almak ya da sosyal medya girdabında kaybolmak istemiyorum, bu yüzden kendime her gün akşam yemeğinden 3 saat sonra dinlenip, kitap okuyacağım bir zaman ayarlıyorum. O saatten sonra neye devam etmek istersem, onu yapmaya devam ederim. Sadece o zamana sahip olmak gerçekten bana yardımcı oluyor ve her zaman kendimi eğlendiriyorum!

Destek Bağlantısı
Yapılacaklar Listesi

Ben liste insanıyım. Herhangi bir zamanda muhtemelen telefonumda, bilgisayarımda, yapışkan notumda, not defterlerimde bir yapılacaklar listesi vardır. Dürüst olmak gerekirse çok fazla yayılmış durumda ve hepsini tek bir yerde tutmayı başarma olayında daha iyi olmalıyım! Yine de söyleyeceğim yapılacaklar listesi sürekliliği sağlayarak işlerime devam etmemi sağlıyor. Bu öğelerin listeden çıkarıldığını görmek hoşuma gidiyor ve bir kez başladıktan sonra çok motive oluyorum! 

Eğer ki yoksa, günlük yapılacaklar listesi yapmaya başlamanızı şiddetle tavsiye ederim. O gün ne yapmanız gerekiyorsa onu listeye ekleyin. Her bir şeyi hem de. Bazen yatağı hazırlamak veya duş almak bile gün için motive olman için yeterlidir! Yapılacaklar listesine günlük göz atın.

Destek Bağlantısı
Kendine İyi Davran

Bir şey yapmak için hiç kendine rüşvet vermen gerekiyor mu? Benim ihtiyacım oluyor! Bir şeyi yapmam gerekiyor fakat yapmıyorsam, kendime bir hediye alacağım, en sevdiğim şovu izleyeceğim, şekerli kahve içeceğim gibi ödüller belirliyorum. Siz de kendinizi bu şekilde kandırabiliyorsanız, yapın! Bununla ilgili tek şey; yalnızca daha büyük işler için kendinizi şımartın. Kendinize zaten her gün yaptığınız bir şey için ödül vermeyin. Bu yöntemi zor, sinir bozucu ya da yapmaktan nefret ettiğiniz bir şey için cebinizde tutun. Yardımı olacaktır!

Aktif Kalın

Aktif kalmak sadece spor salonuna gitmek anlamına gelmez. Yürüyüşe çıkın, merdivenleri kullanın, günlük bir adım hedefi belirleyin, evde egzersiz yapın, yüzmeye gidin. Vücudunuzu hareket ettiren her şey iyi bir şeydir. Zor olabilir, ancak asansör yerine sadece merdivenleri kullanmak bile kendinizi daha mutlu ve güne hazır hale getirebilir. Aktif olma motivasyonu başlı başına etkileyecektir, bu yüzden gideceğiniz mesafeye göre yürümenizi öneriyorum! Sitenizin etrafında veya mahallenizde yürüyebilir ve favori podcastinizi dinleyebilirsiniz!

Destek Bağlantısı

Soğuk aylarda sizde motivasyonunuzu kaybediyor musunuz? Size yardımcı olacak bir şey var mı? Bilmek isterim!

Destek Bağlantısı

M. Furkan BAŞKAK

Olur da sorarlarsa; aslen Metalurji ve Malzeme Mühendisi olmak için çabalayan fakat Çalışma Ekonomisi'nde de öğrenim gören, iki alakasız bölümlerden daha da alakasız olarak kalabalık bir firmada hayatını idame ettiren, araştırmayı, sormayı, dinlemeyi, gezmeyi, okumayı ve yazmayı seven biri dersiniz. Yetmezse Hakkımda sayfamı ziyaret edebilirsiniz.

One thought on “Soğuk Havalarda Motivasyon

  • 02/11/2020 tarihinde, saat 04:03
    Permalink

    artık kış o soğuk yüzünü göstermeye başladı.. bu soğuk süreçte konuda değindiğiniz ana başlıklar gerçekten yön verici.. teşekkür ederim..

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: