İhtiyacınız Olan İnsanlar

Hayatın bazen ne kadar zorba olabileceğini hepimiz biliyoruz. Her gün bizi biz yapan veya benliğimizi bozabilecek şeyler deneyimliyoruz. Hayatımızda neredeyse her gün inişler ve çıkışlar yaşıyoruz. Bu nedenle, bizi anlamak için yanımızda olacak ve zor zamanlarda güvenilebilecek insanlara ihtiyacımız var.

Çalıştığımız kurumsal firmalardan yola çıkalım. İşi yürüten veya müşterilerle birebir irtibatta olan bir operasyon vardır. Fakat bu operasyon harika işler çıkarırken kalan işleri tamamlayan ve operasyonun daha sağlam atarak daha güçlü olmasını sağlayan destek birimleri de bulunmaktadır. İşte bu insanlar için de geçerlidir. Araştırmalar, bir destek sistemine sahip olmanın birçok olumlu faydası olduğunu kanıtlamıştır. Bunlara daha yüksek refah seviyesine ulaşma, daha iyi başa çıkma becerileri, daha uzun ve sağlıklı bir yaşam yaşayabilme, depresyonu ve kaygıyı azaltmaya destek olma gibi maddeleri örnek verebiliriz.

Destek Bağlantısı

Ancak hayatın bulanık sularında gezinmemize yardımcı olabilecek insanlara ihtiyacımız olduğunu kabul etmemize rağmen, herkesin hayatımızda bir yeri hak etmediğini kabul etmek de önemlidir. Bu, kimin gerçekten sağlıklı ve pozitif olduğunu ve kimin olmadığını belirlememiz gereken bir ön sezidir. 

Karmaşık ve son derece kafa karıştırıcı hayatta, dünyadaki tüm açgözlülük, öfke, kıskançlık ve nefretin ortasında aklımıza katkıda bulunacak insanları hak ediyoruz. Negatif insanlar bizi sadece tüketir ve aşağı çeker. Zamanımızın ve enerjimizin gerçekten hayatımıza katkısı olabilecek insanlara harcanması, kendimiz ve geleceğimiz için son derece önemlidir.

Destek Bağlantısı

Bu insanlar gerçekte kim? Aşağıda hayatımızın bir parçası olmayı hak edenleri listeledim.

Hayat boyunca destek olabilecek insanlar

Daha iyi bir hayat için ihtiyacınız olan insanlar

Amigo

Hepimizin kötü günleri var. Eskiden sevdiğimiz şeyleri yapma motivasyonumuzu birdenbire kaybettiğimiz zamanlar vardır. Yapılacak işimiz hala orada duruyor ama onun üzerinde hareket etme ilhamı ve iradesi çoktan içimizde tükenmiştir. Bu, kendimizden şüphe etmeye başladığımız andır. Kendimizi aciz hissediyoruz ve artık bir şeyler yapmak için kendimize güvenimiz yok. Baskı artıyor ve işlerin kontrolden çıkabileceğini veya beklendiği gibi gitmeyeceğini düşünmemizi tetikleyen kaygımız da artıyor.

Destek Bağlantısı

İşte hepimizin hayatımızda bir amigo olması gerektiğinin nedeni budur. En düşük seviyemizdeyken bile bizi motive etmek için orada olacak ve kendimize inanma güvenimizi kaybettiğimizde bize inanacak biri!

Amigonuz bir profesyonel olmayabilir. Aile bireyleriniz olabilir mesela. Anneniz, ablanız, kardeşiniz, arkadaşınız… Bu arada kendi amigonuz olmanın da yanlış bir tarafı yoktur. Kendiniz için yapabileceğiniz en iyi şey belki de bu olacaktır. Tüm kusurlarınızı sevmeyi öğrenmek, küçük ve büyük kilometre taşlarınızı kutlamak ve kendinize karşı nazik olmayı öğrenmek öğrenmeye değer bir sanattır.

Destek Bağlantısı

Mentor

Bir şeye başlamak istediğinizde, ne yapmanız gerektiği konusunda bir şekilde kafanız karıştığında, mentorunuz size yardımcı olmak için her zaman orada olacaktır! Pek çok şey hakkında ne kadar şey bildiğimizi düşünsek de, her zaman başkalarının doldurabileceği şeyler hakkında öğrenmemiz gereken bazı eksiklerimiz olacaktır.

Unutmayın, tam anlamıyla hakim olmadığınız bir konu hakkında, o işi bildiğinizi söylemektense, aslında onun hakkında hiçbir şey bilmediğinizi kabul etmek her zaman daha iyidir. Her zaman ve her konuda kendinizi iyileştirme için bir alan vardır. Hatalarınızı kabul etmeyi öğrenin ve yardım istemekten utanmayın. Mentor, sizi asla yargılamayacak ve güvenmeniz için her zaman yanınızda olacak kişidir.

Destek Bağlantısı

Yaşam Koçu

Hayatımın birçok alanında, branşında profesyonel olan koçlar tarafından eğitildim ve anladım ki koçlar dışında hiç kimse sizin sınırlarınızı zorlayacak ve doğrudan ulaşmak istediğiniz noktaya götürebilecek güce sahip değildir. Başlarda alışmak zor olacaktır, ancak onun yollarını anladıktan sonra, koçunuzun aslında haklı olduğunu anlamaya başlayacaksınız.

Yapmanız gereken tek şey her eleştiriyi yapıcı bir şekilde almaya başlamaktır. Zaten güçlü ve zayıf yönlerinizi biliyorlar, böylece hayatınızda ki olayların gidişatını iyileştirmeniz için kendinizi nasıl kullanacaklarını da biliyorlar. Onlara inanın ama daha da önemlisi kendinize inanın.

Destek Bağlantısı

Harika Bir Dost

Hayatımızın belirli anlarında hepimizin bir arkadaşa ihtiyacı vardır. Arkadaş derken, yargılanmadan konuşabileceğimiz, tüm başarısızlıkları ve başarıları olduğu gibi paylaşabileceğimiz birinden bahsediyorum.

Bununla birlikte, halihazırda böyle bir insana sahip olsak bile, kendimizi başkalarına çok kaptırmadan ilerlememiz yine de önemlidir. Çünkü her şey kaybedildiğinde ve herkes bize sırtını döndüğünde, sadece kendimize sahip olacağız. Bu yüzden kendinize ve başkalarına karşı nazik olun. 

Destek Bağlantısı

Bir kişinin bir arkadaşa ne zaman ihtiyaç duyacağını asla bilemezsiniz. Bazen kendi ayakkabınız ile yürümeye çalışmak yerine, arkadaşınızın ayakkabısıyla yürümeye çalışın. Bu gittiğiniz yolda ki engellere olan direncinizi doğrudan etkileyecektir.

Meslektaşlar

Sizinle aynı tutkuyu yaşayan, kariyer odaklı hayatı paylaşan ve benzer düşünen insanlardan daha iyi ne olabilir? Araştırmalar, meslektaşların terapötik, destekleyici ve bilgilendirici amaçlara hizmet ettiğini gösteriyor. 

Destek Bağlantısı

Bununla ilgili pek bir şey duymayabilirsiniz, ancak meslektaşlarınız aslında hayatımızda büyük bir etkiye sahiptir. Meslektaşlar arasında arkadaşlık kurarak, kalıcı bağlar kurabilecek deneyimleri birbirinizle paylaşabilirsiniz.

Yeni bir proje mi planlıyorsunuz? Meslektaşlarınız bu konuda size yardımcı olabilir. Her şey birbiriniz ile olan iletişiminizle ilgilidir. Sonuçta, en iyi projeler ekip çalışmasıyla yapılır.

Destek Bağlantısı

Yaşam hedefiniz ne olursa olsun, peşinden gitmeniz ve onu elde etmeniz için size ilham verecek kişileri bulun ve hemen onlarla bağlantı kurun.

Destek Bağlantısı

M. Furkan BAŞKAK

Olur da sorarlarsa; aslen Metalurji ve Malzeme Mühendisi olmak için çabalayan fakat Çalışma Ekonomisi'nde de öğrenim gören, iki alakasız bölümlerden daha da alakasız olarak kalabalık bir firmada hayatını idame ettiren, araştırmayı, sormayı, dinlemeyi, gezmeyi, okumayı ve yazmayı seven biri dersiniz. Yetmezse Hakkımda sayfamı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: