Başarısız Bir İnsanım!

Başarısızlık acıtır, değil mi? Başarısız olduğumuzda, tüm hayatımız paramparça olmuş gibi hissederiz. Bir başarısızlık bizi o kadar acıtıyor ki hayatımızın her yönünü sorgulamaya başlıyoruz ve o kadar moralimiz bozuluyor ki çok geçmeden pes ediyoruz. Başarısız olduğumuz durumlarda kendimizden utanırız ve boşuna iyi olduğumuzu düşünürüz. Doğru değil mi?

Ama toplumumuzda insanların çok başarılı olduğu pek çok örneğimiz var. Ve ne zaman sorgulandıkları, başarıya nasıl ulaştıkları, hikayelerinin temeline içince sıfır noktası yani başarısızlık noktasından başlıyor. Neden öyle? Çünkü başarısızlık hayatın bir parçasıdır. Nefes almak kadar önemlidir. Hayatta hiç başarısızlık görmemiş tek bir kişi var mı? HAYIR!

Destek Bağlantısı
Başarısızlık Örnekleri

Walt Disney‘in eski editörü tarafından hayal gücünden yoksun olduğunu ve iyi bir fikri olmadığını söylediğini biliyorsunuz değil mi? Buna inanabiliyor musun? Tüm bu çizgi film şovlarını yaratan kişiye hayal gücünden yoksun olduğu söylendi! JK Rowling, “Harry Potter” kitabını yazarken meteliksiz, boşanmış, depresyonda ve bekar bir anneydi. El yazması birçok yayıncı tarafından defalarca reddedildi ve bugün nerede olduğunu görün. Dünyanın en zengin yazarlarından biridir. Oprah Winfrey‘in bir TV sunucusu olarak ilk işinden kovulduğunu ve şimdi bir milyarder olduğunu ve kendi TV kanalı olduğunu biliyor musunuz?

Ben başarısız olmadım. İşe yaramayan 10.000 yol buldum.
-Thomas Edison

Hayatta herhangi bir alanı ele alın. İster sınav, ister iş görüşmesi, başlattığınız bir iş, mali durumunuz, ilişkileriniz, herhangi bir keşif ve liste uzayıp gidiyor. Herkes hayatının bir noktasında başarısızlıkla karşılaştı. Bazı insanlar ise diğerlerine göre birden fazla alanda da başarısız görünüyor.

Destek Bağlantısı
Başarısızlık Sizi Güçlendirir

Hissettiğim şey şu ki, başarısızlık bizi çok daha iyi ve güçlü bir insan yapıyor. Hayatımın birçok alanında başarısız oldum ve her seferinde hayatım bitmiş gibi hissettim. Sanki her şey daha karanlık görünüyor ve gidecek hiçbir yer yok ve o anlarda benim için yapacak hiçbir şey kalmadı. Ama daha uzun vadede bakacak olursam, başarısız olduğum için kendime minnettarım. Çünkü başarısızlık beni bugün olduğum kişi yaptı. Hayatın yoluma attığı her şeye dayanma gücü verdi. Kusurlarımı yeniden değerlendirme ve çıkarlarımı bulma zamanı verdi.

Başarısızlığı Keşfedin

Çoğu zaman baskı ya da duygusal güç nedeniyle yaşamda bir şeyin peşine düşeriz ya da bazen hayattan ne istediğimizi bile bilmeden yaşantımızı sürmeye devam ederiz. Mesela, belki aileniz istediği için bir kariyer ya da çalışma alanı peşindesiniz, ya da belki hayata yerleşmek için istikrarlı bir alan olduğunu düşünüyorsunuz ya da belki başka neler yapabileceğinizi dahi bilmiyorsunuz. Bu şekilde yaşamaya devam ederken birden başarısız oldun ve sonra “Neden ben? Neyi yanlış yaptım? Neden diğer herkes iyi notlar aldı ama ben alamadım? Neden terfi aldılar ama ben alamadım? İlişkim neden başarısız oldu? Hayal kırıklığı yaşayacağımı bilmeme rağmen bunu neden yapıyorum?” diye sorgulamaya başladın.

Destek Bağlantısı

İnanın bana, herkes aynı şekilde hissediyor ama bu özel engeli aştığınızda her şey perspektifte düşmeye başlıyor. Kendinize sorun, o sırada ne oldu? O belirli alan veya kişiyle gerçekten ilgileniyor musunuz? Değilse, belki sizin için en iyisini keşfetmeye başlamanın zamanı gelmiştir. Sadece keşfettiğin noktaları güçlendirmen ve bununla birlikte güçlenmen gerekiyor.

Zaten tutkunuzun peşindeyseniz ve elinizden gelenin en iyisini yaptıktan sonra bile yaptıklarınız başarısız gibi görünüyorsa, o zaman çalışma şeklinizi yeniden değerlendirmeniz gerekir. Mesela, takip ettiğiniz süreç veya rutinle başlayın ve gidişatın hangi noktada sapmaya başladığını anlamaya çalışın. Hatalarınızı düzeltmeniz için size rehberlik edebilecek kişiler bularak onlardan yardım isteyin. Ancak vazgeçmeyin. Çünkü vazgeçmek, ulaşmak istediğiniz yere gitmenize yardımcı olmayacaktır.

Destek Bağlantısı
Başarısızlığı Benimseyin

Başarısızlıklarımıza sahip çıkmak ve daha iyi olmamız gerektiği gerçeğini kabul etmek çok önemlidir. Eylemlerinizin tüm sorumluluğunu alın ve en azından etrafta oturup hiçbir şey yapmadan beklemek yerine, denediğiniz için kendinizle gurur duyun. Kimse mükemmel değildir! Başarılı, şöhret yolunda zıplayan ve gümüş tabakta yemek yiyen insanlar görebilirsiniz. Ama gidin ve bugün bulundukları yere yaptıkları yolculuklarını araştırın, bugün yaşadıkları hayata ulaşmak için çok acı çektiklerine emin olabilirsiniz. Çünkü şu an en iyi olduğu alanda başarılı olmak için birçok başarısızlık yaşadılar.

Başarısızlığın Faydaları
  • Başarısızlık sizi hayatta daha dirençli kılar. Yaşadığınız iç kargaşadan kurtulduğunuzda, çok daha güçlü bir insan olursunuz.
  • Başarısız olduğunuz bu alanda deneyim kazanırsınız. Neyin işe yarayıp neyin yaramadığını öğrenirsiniz. 
  • Sürecinizi değerlendirmeye ve ona daha iyi bir yaklaşım yolunu yeniden planlamaya başladığınızda, içinizde büyürsünüz. Her şeyi yeni bir perspektiften görürsünüz.
  • Başarısızlık size başarının değerini öğretir. Belki kendinize olan gereksiz öz güvenden kaynaklı daha önce yapılacak işi çok ciddiye almıyordunuz. Ama bunda başarısız olduğunuzda, ona ulaşmak için kendi eksiklerinizi anlarsınız.
  • Hiçbir şeyin kalıcı olmadığını anlarsınız. Başarısızlık veya başarı, her ikisi de yaşamda geçicidir.
  • Başarısızlık sizi korkusuz kılar. Bir kez başarısız olursan, korkun çoktan gitti demektir. Başarısızlığın nasıl hissettirdiğini zaten biliyor olursunuz ve bir daha başarısız olma endişesi duymadan onun peşine daha emin adımlarla düşersiniz.
  • Başarısızlık egonuzu kontrol altında tutar. Bununla zaten yüzleştiğiniz için, diğer insanların hayattaki mücadelelerini de takdir etmeyi öğreniyorsunuz.
  • Zihniyetiniz ve bakış açınız hayatınıza göre değişir. Hayatın gerçek anlamını öğrenirsiniz.

Tüm bu faydalar, yalnızca geçmişi bırakıp ondan ders aldığınızda ve ilerlediğinizde geçerlidir. Kendileri hakkında kötü hisseden ve bunalımda olan tüm insanlar, lütfen bana inanın hayatınız emin olun ki başarısızlığınızdan sonra başlar. Umutlu olun ve kendinize inanın çünkü çok çalışmak ve elinizden gelen çabayı göstermek asla boşuna gitmez.

Destek Bağlantısı

Umarım hayatınızı takdir etmeye ve başarısızlığın olumlu tarafını da görmeye başlayacaksınız. Sizde başarısızlığınızla gurur duyuyor musunuz?

Destek Bağlantısı

M. Furkan BAŞKAK

Olur da sorarlarsa; aslen Metalurji ve Malzeme Mühendisi olmak için çabalayan fakat Çalışma Ekonomisi'nde de öğrenim gören, iki alakasız bölümlerden daha da alakasız olarak kalabalık bir firmada hayatını idame ettiren, araştırmayı, sormayı, dinlemeyi, gezmeyi, okumayı ve yazmayı seven biri dersiniz. Yetmezse Hakkımda sayfamı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: