Zamanı Verimli Kullanmak

Eğer çok para kazanmak, kısa sürede terfi almak istiyorsanız  zamanınızı yönetmeyi ve onu verimli kullanmayı öğrenmelisiniz. İşte yüksek performans ve tam verimli çalışmak için yapılması gerekenler…

İş hayatında herkesin hedefi terfi etmek, daha çok para kazanmak. Bunu başarmanın sırları bu yazıda.

Öğle molalarını masa başında geçiştirmek, akşam sekize kadar çalışmak ve bununla yetinmeyip bir de eve iş götürmek sizin için bir klasik mi? Tamamen yanlış yoldasınız. Hepimiz çok çalışırsak başarıyı elde edeceğimizi ve ödül olarak da mutlu olacağımızı öğrenerek büyüdük. Oysaki ABD’li psikolog Dr. Shawn Anchor’a göre bu formülü tersine çevirmek mümkün. İşte az çalışıp çok kazanmak için garantili tüyolar…

Kolay işleri öne alın

London College araştırmasına göre her gün üç saat fazla mesai yapmak kalp hastalıkları riskinizi yüzde 60’a kadar artırıyor. Araştırmalar her beş kişiden birinin işlerini sürekli ertelediğini gösteriyor. Üstelik uzun saatler, işin daha verimli olması anlamına da gelmiyor. O yüzden oyalanıp durmayı bırakın ve en iyi olduğunuz alanı bulun. Örneğin çözüm bulma gücünüz iyiyse güne önceden kalan sorunları çözmek ve ya da raporları tekrar kontrol etmekle başlayın.

Masadan uzaklaşın

Yapılan anketler çalışanların sadece yüzde 20’sinin iş yerlerindeki masalarıyla aralarındaki sado-mazo ilişkiyi bozabildiğini gösteriyor. Sandalyenize yapışık bir hayat yaşamamak için çeşitlilikleri deneyin: Zamanınızın bir kısmını farklı departmanlarda geçirin. Böylece çalışma şekillerinin sizi daha üretken yapıp yapamayacağını görürsünüz. Üstelik bu tebdili mekan sadece beyninizin yeniliklere karşı duyduğu açlığını doyurmakla kalmayacak aynı zamanda edineceğiniz yeni yaklaşımlarla gerçek yenilikler bulmanızı da sağlayacaktır. Örneğin internet devi Google, mühendislerinin mesailerinin yüzde 20’sini evcil havyan projeleri üzerinde çalıştırdıktan sonra Gmail gibi servisleri ortaya çıkarabildi.

Patronunuzu/Üstünüzü sevin

Sevmediğiniz birinin altında çalışmak bile kalp hastalıkları riskini yükseltmeye yetiyor. Yöneticinizle aranızda uyumlu bir ilişki sürdürmeye ve iletişim kanallarınızın açık olmasına dikkat edin. Örneğin sizden bir iş istediğinde ihtiyacınız olan tüm araçların elinizde olduğuna emin olun. Aksi durumda işi yapabileceğinizi ama öncelikle eksiklerin giderilmesi gerektiğini söyleyin. Unutmayın ona ne kadar çok soru sorar ve ihtiyaçlarınızı belirtirseniz o kadar işe yarar bir eleman olursunuz.

Son teslim günlerinde stres yapmayın

British Academy raporlarına göre iş yerinde yaşanan stres seviyesindeki artış 1992-2009 yılları arasında yüzde birken sadece son bir yılda bu oran yüzde dörde çıktı. Stres döngüsünü kırmak için kendinize huzurlu bir çalışma düzeni yaratmalısınız. Cep telefonunuza günlük ve haftalık planlarınızı hatırlatacak bir uygulama ekleyin. Notlar alın ve bu tarihleri bilgisayarınızla senkronize edin. Alarm ve ajandalar daha etkili çalışması için beyninizde ek bir iskelet işlevi görecektir. “Pozitif hissetmek, stresi bir tehdit olarak değil meydan okuma olarak görmenizi sağlar” diyerek açıklıyor Dr. Anchor. Şimdi biraz daha iyi misiniz?

Sen Ne Düşünüyorsun?